Вредните храни
Всичко, което заплашва нашето здраве, красота, добро разположение на духа и психическо равновесие, е бяло, жълто, черно, сладко, мазно, свръхкалорично. И ужасно вкусно! Знаем го добре, но въпреки непреодолимото чувство на вина продължаваме да си похапваме шоколад и пържоли, да солим ястията си, да пийваме вино или бира. Толкова страшни ли са храните, подправките, напитките, които сме свикнали да смятаме за свои заклети врагове, и трябва ли напълно да се откажем от тях?
Сол
Добрата новина
Диетолозите са категорични: солта е абсолютно необходима на човешкия организъм, в противен случай обмяната на веществата ни няма да протича нормално. Въпросът обаче е в количеството. Според статистиката човек изяжда на ден 15 - 20 г сол, което превишава значително нуждите му, измерващи се с 4 - 5 г.
Лошата новина
Лекарите са установили отдавна, че колкото повече сол консумираме, толкова по-високо е кръвното ни налягане, а с диагноза като хипертония шега не бива. Освен всичко останало прекаляването с подправката води до задържане на течности, чието изхвърляне натоварва допълнително бъбреците. Има и още нещо - готварската сол, т. е. натриевият хлорид, не се преработва и не се усвоява от тялото, не съдържа хранителни вещества и витамини. В същото време необходимото ни количество натрий, и то в естествен вид, се намира в зеленчуците, месото и рибата.
Разумното решение
Да се откажем от солта е трудно и на практика невъзможно, понеже тя е къде ли не - в хляба, колбасите, сиренето и т. н. В кръга на нашите възможности обаче е да забравим за подправката в чистия й вид, да не я слагаме изобщо на масата си, да използваме малко сол при готвене и най-важното - да минем на йодираната й разновидност, която е по-полезна.
Мед
Добрата новина
Този висококалоричен продукт помага при изтощение, анемия, главоболие, нервна преумора и общо отслабване на организма. Има противовъзпалително действие и влияе чудесно върху работата на дебелото черво. Чаена лъжичка мед, разтворена в чаша вода, е чудесно и най-вече естествено сънотворно. Благотворните свойства на продукта се засилват, ако в него има восък - попадайки в стомаха, частиците от пчелната пита извличат токсините и допринасят за по-бързото им изхвърляне.
Лошата новина
В чист вид медът може да раздразни лигавиците на стомаха и червата, затова е най-добре да се приема разтворен в чай или вода в концентрация, непревишаваща 20%. Освен това не е подходящ за диабетици, понеже качва рязко нивото на кръвната захар.
Разумното решение
Да, медът е лекарство и като всяко лекарство трябва да се приема в ограничени дози, при наличието на съответните нужди. И непременно да е натурален, иначе ползата от него ще е колкото от супена лъжица захар.
Тестени изделия
Добрата новина
Колкото по-грубо са смлени изходните продукти и колкото по-тъмен е цветът на хляба, толкова повече ценни вещества има в него. Единствено в пълнозърнестия присъстват необходимите на организма витамини от група В, витамин Е, фолиева киселина и фибри, намаляващи нивото на холестерола.
Лошата новина
Белият хляб от рафинирано брашно е напълно безполезен и не ни дава нищо освен много калории и проблеми с храносмилането.
Разумното решение
Казаното дотук не означава загърбване на любимите тестени лакомства - спагети, макарони, кроасани, банички. Важното е да помним, че не бива да претоварваме организма си постоянно с тях. Виж, от време на време може!
Захар
Добрата новина
Трудно е да се каже нещо в полза на захарта. Тя определено е опасна, особено в големи количества.
Лошата новина
Към бялата отрова трябва да се отнасяме крайно предпазливо. Освен че е много калорична, захарта изтощава задстомашната жлеза, има пагубно въздействие върху зъбния емайл, кръвоносните съдове и храносмилането, може да предизвика и зависимост, подобна на тази от наркотиците. Изводът е ясен - струва си да се откажем напълно от захарта в чистия й вид, а бонбоните, десертите, сладоледа да ограничим безмилостно,
Разумното решение
Възниква съвършено справедливият въпрос: ако съвсем забравим за захарта, то как ще поддържаме необходимото ниво на гликоза в кръвта си? Работата е там, че на организма му е нужна именно гликоза, а не захар. Нейни източници са плодовете, плодовите сокове, бобовите храни, пълнозърнестият хляб. Ако не можете да си представите сутрешното кафе неподсладено, пробвайте заместители, но имайте предвид, че някои от тях, захаринът например, са доста вредни.
Шоколад
Добрата новина
Шоколадът, най-вече черният, е богат на магнезий и калий, жизненоважни за доброто функциониране на мускулната и нервната система, на желязо, натрий, мед и флуор, подобряващи умствената дейност. В него има и серотонин, влияещ благотворно на настроението. Какаовото масло укрепва имунната защита, освен това понижава нивото на холестерола, следователно влияе добре върху сърдечносъдовата дейност.
Лошата новина
В шоколада, особено в млечния, има много захар и висококалорични мазнини - в 100 г се съдържат една трета от необходимите ни за деня калории. Прекалим ли с количеството, може да се стигне и до хипертония.
Разумното решение
Не сме длъжни да изяждаме целия шоколад, достатъчно е и едно парченце, въпреки че е ужасно трудно да се сдържим.
Кафе
Добрата новина
Основната му действаща съставка е кофеинът, затова всички „за" и „против" са свързани с него. Кофеинът наистина е способен да подобри настроението, снема умората и сънливостта и даже активизира работата на дебелото черво.
Лошата новина
Кофеинът стимулира дейността на задстомашната жлеза, в резултат от което в кръвта нахлуват големи количества инсулин. Това води до трупане на тлъстини и създава предпоставки за развитие на диабет. От друга страна, кафето повишава нивото на холестерола и по този начин влияе зле на сърцето и кръвоносните съдове. На всичко отгоре с него се свиква, а всяка зависимост крие опасности.
Разумното решение
То е в разновидностите без кофеин или в сортовете арабика, където вредната съставка е по-малко, Във всички случаи обаче на ден не бива да се пият повече от две кафета.
Чай
Добрата новина
В неговата родина Китай от векове го прилагат като лечебна напитка, допринасяща за доброто общо състояние на организма и за дълголетие. Най-полезни са зеленият и белият чай, докато черният не е особено препоръчителен.
Лошата новина
Една от основните съставки на черния чай - теинът, ни оказва въздействие, аналогично на това на кофеина, т. е. стимулира работата на задстомашната жлеза и свръхпроизводството на инсулин. Също така пречи на усвояването на желязото, жизненоважно за производството на червени кръвни телца.
Разумното решение
Не злоупотребявайте с черния чай, наблегнете на зеления и на билковите.
Бира
Добрата новина
Учените са установили, че тази древна като света напитка съдържа витамин В6, който влияе положително върху сърдечносъдовата система. Специално внимание заслужават и флавоноидите с мощен антиоксидантен ефект, предотвратяващи атеросклерозата, рака, стареенето, възпалителните процеси. Освен всичко останало бирата неутрализира частично въздействието на канцерогенните вещества от пушените меса и риби и от цигарите.
Лошата новина
Въглехидратите, съдържащи се в бирата, могат да повишат нивото на кръвната захар, като това обикновено е съпроводено с понижаване на работоспособността и с усещане за непреодолима умора. Прекаляването с напитката натоварва бъбреците и затруднява храносмилането.
Разумното решение
Пийте не повече от две малки бири дневно.
Вино
Добрата новина
В червените вина има вещества, които понижават нивото на холестерола, пречистват кръвоносните съдове, подобряват обмяната на веществата, тонизират организма и нормализират кръвното налягане. По мнението на голяма част от лекарското съсловие чаша вино съдържа повече микроелементи и витамини от чаша минерална вода. Тани-нът от напитката пък предотвратява атеросклерозата.
Лошата новина
Алкохолът вреди на здравето, но само ако се прекалява с него, казват диетолозите.
Разумното решение
Специалистите по въпроса са привърженици на дневна норма от 2 чаши червено за жените и 3 за мъжете.
Месо
Добрата новина
Човек го яде откакто съществува, без да се чувства зле, напротив. Месото утолява глада по-добре от всичко, то е изключително богато на биологично активни протеини, съдържа и цял куп полезни вещества.
Лошата новина
Нашият организъм е по-приспособен към растителната храна. По мнението на диетолозите пренасищането с протеини с животински произход, особено с източник червеното месо, влияе зле върху обмяната на веществата, затруднява работата на бъбреците и увеличава количеството на токсините.
Разумното решение
Специалистите са стигнали до извода, че човек, тежък 65 кг, се нуждае от 26 г белтъчини дневно. Най-добре е да си ги набавя с печено или варено пилешко или риба, като почти забрави за свинското. Ако животът без месо ви се струва немислим, ограничавайте го по следната схема: едно вегетарианско ядене на ден, един вегетариански ден на седмица, една вегетарианска седмица на месец, един вегетариански месец на година.
Като обобщение
МОЖЕМ И ТРЯБВА ДА ЯДЕМ ВСИЧКО. „ВРЕДНИТЕ" ХРАНИ НЯМА ДА НИ НАВРЕДЯТ, АКО СЪСТАВЯТ САМО 20% ОТ НАШЕТО МЕНЮ!
Автор: Димитрина Даневска