Още рецепти » Домашни халви и локуми

 Домашни халви и локуми

Бяла халва

Прoдукти: 1 кг захар, 500 г гликоза, 200 мл вода, 5 белтъка, 2 ч.ч. смлени орехи

Нaчин на приготвяне: Сваряваме гъст сироп от захарта, гликозата и водата, така че капната част от него в чинийка със студена вода да се втвърди. Разбиваме белтъците на сняг и с точилка, намазана с олио, започваме да ги бъркаме в една посока и да наливаме в тях на много тънка струйка сиропа. Бъркането правим в дълбока тенджера, защото обемът на сместа се увеличава двойно. Накрая слагаме орехите, разбъркваме добре и изливаме халвата в намазана с олио тавичка. Отгоре можем да наредим за украса нарязани на половинки орехови ядки. Когато халвата изстине, я прибираме в хладилника. Бялата халва се прави от двама души - единият бърка с точилката, а другият налива сиропа.

Празнична халва

Прoдукти: 1 кг захар, 600 мл вода, 1 равна с. л. лимонтузу, 300 г брашно, 1 ч.ч. орехови ядки

Нaчин на приготвяне: Слагаме на котлона да заврат захарта, половината вода и лимонената киселина. Варим около 20 мин, докато сместа добие кафеникав цвят. В друг съд разбиваме брашното с останалата вода на хомогенна смес и я прибавяме към захарния сироп. Бъркаме непрекъснато на огъня, като внимаваме да не загори. Сместа е готова, когато започне да се отделя от стените на съда. Прибавяме изчистените орехови ядки и прехвърляме халвата в добре набрашнена тава. Отгоре също поръсваме с брашно и прибираме в хладилник, за да се стегне.Преди сервиране нарязваме халвата, а брашното изтръскваме.

Халва Нуга

Прoдукти: 250 г захар, 1 1/2к.ч. мед, 5 белтъка, 500 г смлени орехови ядки.

Нaчин на приготвяне: Слагаме захарта в тенджера. Прибавяме меда и варим сместа, докато се зачерви, след което отстраняваме от огъня. На много слаб огън разбиваме белтъците на сняг и ги прибавяме лъжичка по лъжичка към горещата захарна смес, като непрекъснато бием с телта. Слагаме тенджерата отново на слаб огън, но внимаваме да не се сгъсти много сместа. Прибавяме много ситно смлените орехови ядки, като леко разбъркваме. Застиламе дъното на широка тава с намаслена хартия. Изсипваме вътре сместа и с помощта на дълъг нож я разстиламе на равномерен пласт. Отгоре също покриваме с намаслена хартия и притискаме леко с тънка дъсчица. Оставяме халвата да престои така 1 нощ. На другия ден отстраняваме хартията и с остър нож, потопен във вода, нарязваме халвата на квадратчета. Вместо в намаслена хартия, можем да притиснем халвата между две вафлени кори. Освен това, по желание можем да ароматизираме с ванилия или лимонена есенция.

Газилер халва

Прoдукти: 2 ч. ч. препечено брашно (пшенично), 1 ч. ч. захар, 2 ч. ч. вода, 125 г краве масло, 2 с. л. розова вода

Нaчин на приготвяне: В сгорещеното масло изсипваме брашното, разбъркваме го няколко пъти и го заливаме със сиропа, приготвен от водата и захарта и ароматизиран с розовата вода. Разбъркваме добре сместа и я разстиламе в тавичка, а като изстине я нарязваме на парчета. Халвата може да се приготви и с прясно мляко вместо с вода.

Нуш-халва

Прoдукти: 100 г бадеми, лешници или фастъци, корите на 2 портокала, нарязани на малки кубчета, 100 г захар, 100 г мед, 1 пълна с.л. вода

Нaчин на приготвяне: Счукваме ядките и ги объркваме със захарта, меда, водата и нарязаните портокалови кори. Варим ги на умерен котлон, като бъркаме непрекъснато, докато се получи гъста смес. Разстиламе я върху намаслена плоска тавичка и като изстине, я нарязваме на квадратчета с нож, натопен във вода.

Локум

Продукти за мек локум: 750 г захар, 1,5 л вода, 150 г нишесте, сокът на половин лимон; за твърд: 750 г захар, 1,5 л вода, 250 г нишесте, сокът на цял лимон

Нaчин на приготвяне: Стопяваме захарта в 1 л вода, сваляме от огъня и прецеждаме. Нишестето разтваряме постепенно в 250 мл вода, като внимаваме да не стане на гранулки, прибавяме още 0,5 л вода и прецеждаме през марля. Разтвореното нишесте сипваме малко по малко с чиста дървена лъжица в разтопената захар, слагаме на котлона и бъркаме, докато се сгъсти окончателно. Т.е. като гребнем с върха на ножче от сместа и опитаме с пръсти, сместа да не се отделя от тях. Ако се отделя, продължаваме да сгъстяваме. Сгъстения локум прехвърляме в тава, намазана с бадемово масло. По време на варенето на локума може да прибавим малко розова вода, ванилия или счукан и пресят през марля сакъз. Може да оцветим локума с безвредна сладкарска боя или да му прибавим по време на варенето пържени фастъци или бадеми, разрязани на две. Изстиналия локум режем на квадратчета, които овалваме в пудра захар и нареждаме в сухи и херметически затварящи се метални кутии.

Локум с плодове

Прoдукти: 500 г захар, 300 мл вода, 1 лимон, 1 портокал, 60 г желатин на прах, 30 г пудра захар, 15 г нишесте

Нaчин на приготвяне: Обелваме плодовете, изстискваме сока, а вътрешността им нарязваме на ивички. Стопяваме на котлона захарта във водата, възваряваме, намаляваме котлона и варим още 15 мин. Заливаме желатина с малко хладка вода да набъбне и после го разтваряме много добре в 150 мл гореща, но не вряща вода. Наливаме стопения желатин в захарния сироп, добавяме плодовете и сока им и разбъркваме много добре. Слагаме на котлона и след като заври, държим още 10 мин, докато сместа се сгъсти. Изливаме съдържанието на тенджерата в не много дълбока чиния, предварително обляна с вода. Оставяме в нея локума едно денонощие. На другия ден го нарязваме на кубчета и го овалваме в пудра захар, разбъркана с малко нишесте.

Калугерски локум

Прoдукти: 500 мл вода, 1 парченце лимонова кора за аромат, 150 г захар, 2-3 с.л. грис, 1 яйце, 3-4 с.л. краве масло или олио, пудра захар за поръсване, смлени орехи за гарниране

Нaчин на приготвяне: Възваряваме водата, захарта и лимоновата кора. Във врящата смес из-сипваме гриса и бъркаме интензивно с дървена лъжица, докато кашата се свари добре. Сваляме я от котлона. Разбиваме яйцето на пяна и го прибавяме в кашата, като бъркаме енергично с дървена лъжица. Със супена лъжица гребем от кашата и пускаме топчиците в предварително сгорещената мазнина да се изпържат добре от всички страни. Отцеждаме от мазнината топчетата и ги оставяме да изстинат. Поръсваме ги с пудра захар и смлени орехи.

Пиринч халва

Прoдукти: 1 к.ч. ориз, 1 к.ч. захар + 1 1/2 к.ч. захар за сиропа, 1 пакетче краве масло, 500 мл вода, 1 кофичка прясна сметана.

Нaчин на приготвяне: Счукваме ориза в хаванче и го изсипваме в разлата тенджера. Прибавяме захарта, маслото и водата слагаме да се вари на не много силен огън. Варим при непрекъснато бъркане докато сместа се сгъсти и маслото започне да се отделя наоколо. След това изсипваме сместа в добре намаслена тава така, че да се получи пласт дебел не повече от 2 см. Печем в умерена фурна до леко зачервяване и докато се получи карамелен дъх. След като извадим халвата от фурната, заливаме я с хладък сироп, приготвен от захарта и 1 1/2 ч.ч. вода, който постепенно попива в халвата. Когато изстине нарязваме на парчета и украсяваме с разбитата сметана.

Грис халва

Прoдукти: 200 г грис, 1 пакетче краве масло, 2 1/2ч.ч. кристална захар, 4 с.л. смлени орехови ядки, 4 с.л. стафиди, 1 ванилия, канела, пудра захар.

Нaчин на приготвяне: Разтваряме захарта в 4 ч.ч. гореща вода, прибавяме ванилията и кипваме сместа. Пържим гриса в маслото, докато стане златистожълт. След това го заливаме с горещия сироп, разбъркваме, захлупваме и отстраняваме от огъня. Когато грисът поеме всичкия сироп, го разсипваме в чашите за сервиране. Отгоре разстиламе смлените орехови ядки и стафидите, ароматизирани с канела. Преди поднасяне поръсваме обилно десерта с пудра захар.

Плодова грис-халва

Прoдукти: 1 1/2 ч.ч. грис, 1/2 ч.ч. краве масло, 1/2 ч.ч. нарязани бадемови или орехови ядки, 2 ч.ч. вода, 1 ч.ч. захар, 250 г ароматен плод (ягоди, малини, боровинки), 1 к. ч. стафиди, пудра захар за поръсване

Нaчин на приготвяне: На умерен котлон пържим в предварително сгорещеното масло гриса и яд-ките, докато станат златисти. Сваряваме във водата захарта и изчистените плодове, прецеждаме и претриваме през цедка. Заливаме гриса с тази гореща течност, в която сме прибавили накрая и измитите стафиди. Варим още 5 минути, докато грисът поеме сиропа, като бъркаме непрекъснато. Сваляме от котлона халвата и я покриваме с дебела кърпа, а върху нея слагаме капак. Задушаваме половин час, след което разронваме с лъжица. Завиваме я отново, докато изстине. Поднасяме я поръсена с пудра захар.

Грис-халва с карамел

Прoдукти: 4 ч.ч. прясно мляко, 250 г грис, 250 г захар, 150 г краве масло, 50 г стафиди, сокът и кората от 1 портокал.

Нaчин на приготвяне: Карамелизираме захарта на слаб огън, като непрекъснато бъркаме. Сипваме врящото мляко и продължаваме да бъркаме, докато карамелът се разтвори. След това отстраняваме от огъня и прибавяме стафидите, портокаловия сок и настърганата портокалова кора. Отделно разстопяваме маслото и запържваме в него гриса. Щом стане златист, наливаме млякото, захлупваме и варим 5-6 мин на слаб огън. Сервираме десерта добре охладен.

Постна грис халва

Прoдукти: 1 ч.ч. олио, 2 ч.ч. грис, 3 ч.ч. захар, 4 ч.ч. вода, ванилия, 1 с.л. ром, сладко от портокалови кори, кора от настърган лимон

Нaчин на приготвяне: Сгорещяваме олиото и пържим гриса до поруменяване. Изсипваме в плитка тавичка и заливаме с горещия сироп от захарта и водата, който сме ароматизирали с рома, ванилията и лимоновата кора. Сиропът задължително трябва да е врял.Покриваме с чиста кърпа,която притискаме с капак / ако десертът е в тенджера или с дъска, ако е в тавичка/. Когато грис халвата набъбне и изстине, режем я на ромбчета, които украсяваме с кори от портокалово сладко.

Автор: recepty.bg

Представяме Ви:

Резитба на виещи се рози

Всички сортове, принадлежащи към групата на виещите се рози, се отличават с буен растеж и много- бройни цветове, събрани в съцве- тия. Те са най-ценните измежду всички цъфтящи растения, използ- вани з...

Трапезария в хола

Дневната е най-важната стая в дома и често изпълнява ролята не само на място за почивка и гледане на телевизия. Поради неголемите размери на жилището, а и заради модния студиен вариант, много често то...

Малките гризачи на нокти

Неприятният и трудно преодолим навик най-често се проявява с пълна сила между 8 и 11-годишна възраст. Обикновено е израз на вътрешно напрежение, притеснение и стрес. Все пак изход има - макар и трудно...

Засадете левизия край каменния зид

Левизията е растение, което е предназначено за каменисти места и идва от Северна Америка. От голямата листна корона излизат фини стъбла, по които като съзвездия блестят бледорозови или яркорозови цвет...

Начало