Диетични рецепти » Вредните храни не са чак толкова страшни

 Вредните храни не са чак толкова страшни

Разбира се, картофите, хлябът, маслото, колбасите, шоколадът, пицата, фъстъците определено вредят на фигурата. Но не и на здравето ни. Стига да ги консумираме в умерени количества, тези обвинявани в какви ли не грехове храни оказват благотворно въздействие върху организма и психиката. Защо ли? Ами защото са пълни с желязо, калций, магнезий, калий и аминокиселини, от които всички имаме нужда!
Именно по тази причина съвремените диетолози, стъпило по-здраво на земята от своите предшественици, преосмислят отношението си към заклеймяваните доскоро лакомства. Те вече не са склонни да ни анатемосват, ако се изкушим от шепа ядки или чаша-две вино, не диаболизират сандвичите и пържените картофки. Новото верую на специалистите по хранене се заключава в препоръката: „Яжте от всичко, но по малко!" Не можем да не се съгласим с тях, след като сами усещаме как подобно поведение на масата се отразява добре и на здравословното ни състояние, и на линията. Доказателството? То е във факта, че когато си забраняваме някои вкусотии, настъпва един неизбежен момент и ние се нахвърляме върху тях. С всички произтичащи последствия. Точно затова е по-добре да консумираме „вредните" храни разумно и без чувство за вина, осъзнали най-после, че и от тях може да има полза.

Масло

Стига да не прекаляваме с количеството - между 20 и 30 г дневно, което е равно на 2 - 3 кафени лъжички, маслото е много полезно за хората от всички възрасти. Най-вече защото е безценен източник на витамин А, отговарящ за доброто зрение, защитаващ кожата и лигавиците, гарантиращ растежа на подрастващите и повишаващ съпротивителните ни сили спрямо инфекциите. Не по-малко важни за здравето са и витамин D, който се грижи за костната система и предотвратява или поне забавя остео-порозата, както и витамин Е - благодарение на него кожата ни не се състарява преждевременно под въздействието на свободните радикали.

Хляб

Убедени, че от него се пълнее, ние ядем все по-малко хляб. Абсолютна заблуда, казват диетолозите, съветващи ни да консумираме поне 250 г дневно. Най-вече заради бавните захари, които се усвояват постепенно от организма, зареждат го задълго с енергия, не предизвикват прекомерно отделяне на инсулин, водещо до внезапни пристъпи на глад. Още повече, че когато е в стомаха, хлябът създава усещане за ситост. Дори ако е бял, той е пълен с витамини от група В, магнезий, цинк, желязо. В него има малко мазнини (1%) и много фибри, полезни за стомашно-чревния тракт.

Бисквити и сладкиши

Домашно приготвени или готови, във всички тях има брашно, яйца, много захар и масло. Оттук следва, че са прекалено калорични и богати на холестерол. Все пак имат и едно добро качество - захарта от тях преминава бързо в кръвта, което означава, че ни зареждат светкавично с енергия, когато имаме голяма нужда от такава - по време на изпит или спортно състезание например. Според диетолозите най-добре е да похапваме плодови торти, тъй като в тях има полезни фибри, желязо и калий.

Вино

Знаем, че консумацията на алкохол вреди на здравето, но пък привържениците на критската диета, полезна за сърцето и гарантираща дълголетие, са категорични - 2 чаши червено вино на ден свеждат до минимум риска от инфаркт. Дължим го на флавоноидите и по-лифенолите, известни като мощни антиоксиданти. Виното е богато и на калий, магнезий, силиций, флуор, манган, витамини от група В и салицилова киселина (аспирин), затова отстранява проблемите с кръвоносните съдове.

Сандвичи

Обхванати от мисли за работата, ние все по-рядко намираме време да обядваме, като залъгваме глада и със сандвичи. Трябва ли ,а се притесняваме? В никакъв случай, стига те да не са с бял хляб (254 калории/100 г), а с пълнозърнест или черен (210 калории/100 г) - чрез хляба ще си доставим фибри, магнезий, цинк и витамини от група В. За да зарадваме организма си и с витамин С и още фибри, трябва да добавим лист зелена салата, няколко кръгчета домати или краставици. Колкото до шунката, кашкавала, яйцето, рибата тон, те ни дават ценни протеини. Единствената лоша страна на сандвича е в присъствието на масло или майонезен сос, но ние спокойно можем да се откажем от тях и да завършим обедното похапване с пресен плод и чиста съвест, тъй като погълнатите калории няма да са повече от 800.

Газирани напитки

Не може да се каже, че са полезни, даже напротив. Чаша подсладена газирана напитка, бедна откъм витамини, съдържа еквивалента на 5 бучки захар и 110 калории, Все пак вкарва в организма малко калций, фосфор, желязо, цинк и мед. Единствено кока-колата се радва на снизхож-дението на специалистите по хранене, тъй като е чудесно лекарство срещу гастроентерити, предотвратява повръщането, а и кофеинът в нея е с ободряващ ефект.

Хамбургери, пица

Да, комбинацията от хамбургер + кока-кола + пържени картофки + сладолед бие всички рекорди по калоричност и съдържание на мазнини. В замяна на това пък хамбургерът в компанията само на салата и пресен плод вкарва в организма не повече от 400 калории, доставяйки му протеини с месото, фибри с хлебчето и витамини с плода. Ако пък решите да хапнете пица, и в този избор няма нищо лошо. Тестото е богато на бавни захари, които ще ви заситят чак до вечерта, зеленчуците - домати, чушки, гъби, съдържат витамини и фибри, а кашкавалът и шунката - протеини. Все пак внимавайте -пица с диаметър 35 см ви „подарява" цели 600 калории.

Олио

В него няма протеини, няма фибри, само някакви жалки следи от минерали. Всичко останало са мазнини. Олиото обаче ни зарежда с енергия и се грижи за доброто състояние на клетъчните тъкани. Уви, много е калорично - 100 калории в 1 супена лъжица. Трябва обаче да му простим заради мастните киселини, снижаващи нивото на холестерола и ограничаващи риска от появата на тромби в кръвоносните съдове. Най-полезен от всички видове е зехтинът, богат не само на безценни за сърцето мастни киселини, но и на витамин Е, който допринася за обновяването на клетките и съответно подмладява.

Колбаси

Сред тях откриваме какво ли не - от нетлъстата шунка, която може да се включи във всяка диета за отслабване (115 калории/100 г - два пъти и половина по-малко от пържолите), до пълните с тлъстини наденици и луканки (430 калории/100 г). Мазнините в колбасите съдържат много от вредния хо-лестерол, но сред тях има доста ненаситени мастни киселини, полезни за мозъчната дейност, витамини от група В и протеини. Кървавицата пък е пълна с желязо, горещо препоръчвано на нежния пол - заради месечните неразположения повечето жени изпитват недостиг от него.

Фъстъци

Всеки път когато хапвате по 100 г от тях, вие поглъщате 572 калории. Може би ще се поуспокоите, ако знаете, че фъстъците съдържат качествени протеини (26,5 г/100 г), съставени от 8 важни аминокиселини, които не се произвеждат от тялото и трябва да му бъдат доставяни отвън, чрез храната. От въпросните протеини се възползват както клетките, така и кръвта, мускулите, хормоните. Фъстъците са богати на мазнини (48 г/100 г), но 14 г от тях са ненаситени, т. е. активизират циркулацията на кръвта. Пълни с витамини А и Е и тези от група В, с калий, калций, фосфор, магнезий, желязо, фъстъците ни помагат да се справим със стреса и ни разхубавяват.

Шоколад

Наистина той съдържа 50% мазнини, но пък е безценен източник на витамин В12, калий, желязо, магнезий, фенол - един от най-мощните антиоксиданти. Затова е почти идеална храна за хора, страдащи от крампи, и за жените в мензис. Антистресовото и еуфорично въздействие на шоколада се дължи на фенилетиламина, чийто състав е близък до този на амфетамините. Още една добра новина - мазнините в шоколада са ненаситени, т. е. предотвратяват развитието на атеросклерозата. Стига, разбира се, да не надвишаваме дозата - най-много по половин шоколад един-два пъти седмично, никога цял.

Пържени картофки и чипс

Варени във вода, картофите имат само 86 калории за 100 г, което е равно на филийка бял хляб, по-малко е от шоколада (88 калории/ 100 г) и даже от пържолата (150 калории/ 100 г). Не бива да се отказваме от тях, защото включват калий, мед, магнезий, малко фосфор и калций, прилично количество витамин С(13 мг/100 г, ако са печени на фурна или варени). Пържените картофи обаче са съвсем друго нещо, но изход има и той е в домашното им приготвяне. Картофите трябва да се пържат необелени - така се запазват всичките им хранителни качества, и да не се режат много на тънко, за да не поглъщат огромно количество мазнина.

Автор: Гергана Караколева

Представяме Ви:

Хапче от броколи предпазва от рак на гърдата

Учени от Университета на Илинойс, Чикаго, заявяват, че е възможно един ден да се създаде “таблетка” от броколи, която да предпазва жените от рак на гърдата. Те са изолирали съставка, която естествено ...

Индианска диета пречиства организма

Една от най-интересните и ефикасни диети, които избавят организма от натрупаните в него вредни вещества и отрови, е на индианците от племето сенека. Тя се прави само 4 дни: През първия ден е разреше...

Какво лекува копривата?

Копривата (Urtica dioica L.) е многогодишно двудомно тревисто растение с четириръбесто право стъбло, високо до 2 м, с пълзящо и разклонено коренище. Листата са срещуположни, назъбени, яйцевидни, тъмно...

6 продукта, които стопяват мазнините

Ясно е, че има храни, които може да ви помогнат за по-доброто изгаряне на мазнините. Специалисти диетолози са установили, че сред продуктите, които ние консумираме, има 6, от които мазнините в човешко...

Начало