Диетични рецепти » Лещата - неподозирано лекарство

 Лещата - неподозирано лекарство

Родината на лещата е Югодападна Азия, където тя се отглежда вече четири хилядолетия. От всиечки бобови растения лещата има най-високо съдържание на белтъчини – повече от 40 процента от съдържанието. За тези, които искат да станат вегетарианци, лещата си е направо чудесен подарък, защото може напълно да замени месото.
Тя е дар и за онези, които не искат да напълняват.
Лещата е богата на витамини, в нея ма много каротин, витамини от група В, РР, витамин С. Освен това растението съдържа макро- и микроелементи: калций, калий, което е много важно за сърдечноболните и хипертониците, желязо, фосфор, необходим за работата на мозъка, мед, цинк, кобалт, бор, дефицитния йод и дори молибден.
Лещата не трупа нитрати, токсични метали и радионуклиди, един истински чист екологичен продукт.

Целебни рецепти:

При камъни в бъбреците:

• Залейте 1 с. л. смляна леща с чаша и половина кипяща вода. Оставете да престои 2 чака, отстранете суровината и прецедете. Приема се по ¼ чша от настойката 3-4 пъти на ден 30 мин преди хранене.

При ревматизъм:

• 1 с. л. смляна леща се заливас 1 чаша кипяща вода. Подръжте на слаб огън 10 мин, кисне 3 часа. Прецедете и напълнете до първоначалния обем на кипнатата вода. Приема се по 1/3 чаша с тпла отвара 4 пъти дневно 30 мин преди хранене.

При запек:

• 2 с. л. смляна леща варете на слаб огън 15 мин. Оставете да престои 15 мин и прецедете. Пийте по 1 чаша от отварата 1 час преди ядене 2-3 пъти на ден.

При диария:

• 3 с. л. смляна леща се попарва с 1,5 чаша кипяща вода. Държи се на слаб огън 10 мин, кисне 1 час и се прецежда. Приема се по 2 с. л. силна отвара 2-3 ч. при спазване на диета.

При дифтерит (като допълнително средство за лечение):

• 1 с. л. брашно от смляна леща се залива с 1,5 чаша кпяща вода. Дръжте в термоса 3 –4 часа и прецедете. Използвайте за промивки на гърлото 3-4 пъти дневно.

При циреи (за ускоряване на тяхното узряване):

• Размесете брашно от леща в кипяща вода, нанесете върху плат и я поставете върху поразения участък. Сменяйте компреса 2 пъти на ден до узряването на цзирея. След узряването сменяйте превръзката всеки ден.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

5 факта за ориза

За половината от населението на планетата думите „ориз" и „храна" звучат по един и същ начин. В много страни той се смята за символ на благополучието и богатството, но това съвсем не е всичк...

Какво рискуват жените?

Дамите с продължителен (над 35 дни) или нередовен месечен цикъл са изложени на двойно по-голяма опасност да се разболеят от диабет в сравнение с тези, които имат редовен мензис (на всеки 24-31 дни). Т...

Лечебни свойства на розата

Розата с право се смята за едно от богатствата на България: символ на българската красота, източник на богатства (розовото масло!). От древността е ползвана за лечение на много заболявания - в естеств...

Хапче от броколи предпазва от рак на гърдата

Учени от Университета на Илинойс, Чикаго, заявяват, че е възможно един ден да се създаде “таблетка” от броколи, която да предпазва жените от рак на гърдата. Те са изолирали съставка, която естествено ...

Начало