Диетични рецепти » Всичко за подправките

 Всичко за подправките

Някога тe стрували колкото златото, приписвали им какви ли не свойства, консумирали ги по-скоро като лекарство, а не като средство за подобряване вкуса на ястията. Днес подправките са загубили магическата си сила и минало величие, но въпреки това си остават нужни и полезни не само за тези, които обичат да готвят. Какво точно представляват? Растения или части от растения, съдържащи голямо количество ароматични вещества, етерични масла, минерални соли и витамини.

Кардамон

Известен е с това, че регулира производството на жлъчен сок, подобрява апетита, укрепва мускулатурата на стомаха. Като подправка се използват сушените и смлени семена на този тропически храст. Кардамонът има приятен аромат, вкусът му е леко сладникав и много характерен. Използва се при приготвянето на супи, сосове, заливки, рибни и месни блюда. Големите ценители на кафето не пропускат да добавят малко кардамон в него, а пък сладкарите го слагат в сладки, кексове, марципан и др.

Карамфил

Неразцъфналите пъпки на карамфиловото дърво са много богати на етерични масла и дъбилни вещества. Някога карамфилът е бил препоръчван от лекарите в случай на импотентност и проблеми със зрението. Не е известно дали е помогнал някому, но във всеки случай е доказано, че подправката действа като мощен антисептик. Високо я ценят и стоматолозите. Ето защо, ако ви заболи зъб, болен от кариес, сложете в дупката едно карамфилче и леко притиснете. Болката ще утихне след малко.
Колкото до приложението му в кухнята, то е най-разнообразно - карамфил се слага в пунш, греяно вино, плодови сокове, компоти, маринати, които придобиват особено приятен вкус и аромат благодарение на него. Също така може да участва и в приготвянето на свинско или овче месо, на дивеч. Главното е да не се прекалява с количеството, за да не загорчи ястието. Между другото, това се отнася до всички подправки.

Канела

Добива се от вътрешната страна на кората на растение, чиято родина е Цейлон, а характерния си червено-кафяв цвят получава в процеса на преработка. Освен етерични масла канелата съдър жа смоли и калциеви соли. Има антисептично действие, подобрява дейността на бъбреците, черния дроб, жлъчката. Настойката от канела (1 чаена лъжичка от смляната подправка се кисне 1 ч в 400 мл вряла вода) помага при жлъчни и чернодробни кризи, дължащи се на преяждане или препиване.
Изключително вкусно е кафето с канела, още повече, че то подобрява работата на храносмилателната система и събужда апетита. И понеже канела слагат в много сладкиши, бъдете нащрек с количествата, които изяждате, за да не се отчаете на другия ден от показанията на кантара си. Внимавайте и с още нещо - подправката може да предизвика алергичен пристъп, при който от вътрешна та страна на бузите се появяват афти, а ъгълчетата на устните се разраняват.

Чесън

Растението е богато на етерично масло със специфичен мирис, дразнещ слюнчените жлези. В него има и фитонциди, бактерицидни вещества, микроелементи, въглехидрати, витамини. Изключително е полезен за здравето, тъй като разширява и почиства от шлаки кръвоносните съдове, подобрява работата на сърцето и мозъка, понижава нивото на захарта в кръвта, избавя ни от метеоризъм, т. е. от газове. Според лекарите е в състояние да отстрани кадмия, живака и оловото от организма ни, а по своите антибактериални свойства многократно превъзхожда лука - казват, че с лук се лекуват сто болести, а с чесън - хиляда.
Подправката действа чудесно и на апетита, придава неповторим пикантен вкус на ястията. След като се нахраним обаче, в устата ни остава дъх, който надали е много приятен за околните. В такъв случай трябва да изядем коричка черен хляб или стрък магданоз, да измием старателно зъбите си и да по-дъвчим ментова дъвка. Не е особено сигурно, че по този начин ще успеем да ликвидираме чесновата миризма, която изчезва напълно едва след като етеричните масла на растението напуснат организма ни заедно с издишания въздух. Точно затова все повече делови хора ядат чесън само през уикенда, когато са си вкъщи.

Червен пипер

Изключителните свойства на подправката се дължат най-вече на алкалоида капсаицин, за който е доказано,че има болкоуспокояващ ефект. Освен него червеният пипер включва в състава си и витамини С и Е и каротин. Помага при ревматизъм, неврологични болки, радикулит, дори мигрена.
Червеният пипер се слага смлян в супи, салати, месни блюда, но все пак не злоупотребявайте с него, особено ако имате чувствителен стомах - подправката може да раздразни сериозно храносмилателния тракт.

Дафинов лист

Съдържа етерични масла и дъбилни вещества. Повишава защитните сили на организма, има антибактериални, противовъзпалителни и спазмолгонни свойства, регулира нивото на кръвната захар. Маслото от дафинов лист (смлените на прах листа се накисват в зехтин в съотношение 1: 2) се използва като обезболяващо средство при артрити и невралгии. Благодарение на отхрачващите си свойства растението действа чудесно и на хроничната кашлица, ако се консумира като чай - запарете няколко листа в 250 мл вода, прецедете и изпийте, докато е още горещ.

Черен пипер

Поредната подправка, богата на етерични масла, захари, нишесте. Острият й характерен вкус се дължи на алкалоида пиперин, подобряващ храносмилането, но само ако е в малки количества. Когато пък сте се простудили, подправяйте с колкото се може повече черен пипер храната си - етеричните масла ще активизират кръвообращението в лигавицата на горните дихателни пътища, ще успокоят кашлицата, ще намалят болките в гърлото.
Черният пипер, който се слага дори в някои сладкиши, е една наистина универсална подправка от ботаническия род лиани. Когато узрее напълно, се превръща в бял пипер - по-ароматен като мирис от своя събрат, но с не толкова остър вкус.

Как да съхраняваме подправките?

Техни врагове са ярката слънчева светлина, високата температура, влагата. Най-добре е да държите подправките си поотделно, в плътно затворени непрозрачни съдове от керамика, порцелан или тъмно стъкло. За да се възползвате максимално от аромата им, съхранявайте ги на зърна и ги смилайте непосредствено преди употреба.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Целината – природен стимулатор

У нас целината (Apium glaveolens) е важен есенно-зимен зеленчук. Консумира се свеж, варен или изсушен, като подправка за туршии, салати, супи ястия. Семето се слага в месна кайма за ароматизиране. Н...

Отводняващи лекарства и хранене

Истина ли е, че при приемане на отводняващи средства е полезно да се ядат банани и картофи. Има ли изобщо някакви подобни препоръки за диета по време на приемане на лекарства? Отводняващите препа...

Тънки и щастливи с ябълки

Ябълковата диета е идеална за отслабване. Ябълките са много ценен плод, в който участват почти всички необходими на организма витамини и минерали, а също фолиева киселина, захари и пектин. За да намал...

Лечебни свойства на розата

Розата с право се смята за едно от богатствата на България: символ на българската красота, източник на богатства (розовото масло!). От древността е ползвана за лечение на много заболявания - в естеств...

Начало