Още рецепти » Непознатата фейхоа

 Непознатата фейхоа

Генетичният център, от където произхожда субтропичното растение фейхоа, е Уругвай, Парагвай, Бразилия и Северна Аржентина. В Европа растението е пренесено през 1890 година и се размножава от френския ботаник Андре. В Крим и източното Черноморско крайбрежие е аклиматизирано в началото на по-миналото столетие.

Лечебни качества

Плодовете съдържат биологичноактивни вещества, витамини, пектин, етерични и смолисти вещества. Захарите са от 5 до 10 %, ябълчната киселина - 1,5 до 3,6 %, разтворимият йод - 4,74 до 33,08 мг%. Това ги прави полезни за хората, страдащи от заболявания на щитовидната жлеза (базедова болест), сърдечно-съдовата система, ларингити, ангини и други. Пресните кисели плодове се препоръчват за диабетици и хипертоници и за хората с лесно възбудима нервна система. Оригинално приготвената салата по специална технология от 12 плода фейхоа, 2 ябълки, 2 глави лук и смес от сухи подправки е чудесен деликатес.

Храст или малко дръвче

Обикновено фейхоата расте като храст или малко дръвче с оформена корона с височина до 3 м и се отличава с интересен декоративен ефект. Има сребристосиви, елиптични и овални кожести листа, които отгоре са маслиненозелени, а отдолу - сиви с ароматни жлези. Цветовете са едри и красиви, бели отвън и ярко малинови отвътре, с малинови тичинки в средата. Цъфтежът протича от края на май до началото на юли. Опрашва се от насекоми.
Плодовете узряват в края на октомври и през ноември. Оставят се на следберитбено узряване за около месец, за да добият светложълта окраска. Така се засилва и ягодово-ананасовият им аромат. Започват да плододават от 4-ата-5-ата година след засаждането. Едно растение дава от 18 до 30 кг плодове.
Плодовото месо е меко, с бледокремаво оцветяване, въз-кисело и има приятен освежаващ аромат. В него има многобройни семенца, които са ядливи.

С топлозащита или в саксия

Като топлолюбиво растение фейхоата изисква от 3500 до 4200 градуса активна температура през вегетационния си период и 500-600 мм валежи. Нормално се развива и расте при температура около 19-21 градуса, но не издържа на високите дневни горещини. При понижение под минус 11-12 градуса се нанасят значителни повреди по надземните части. Покрити с полиетилен, нетъкан текстил или пенополистиролови плоскости, растенията издържат с 3 до 5 градуса по-ниски температури. Когато храстът се покрие с дебел слой сняг, издръжливостта му е по-добра. Саксийното отглеждане в стайни условия позволява на любителите да пренесат субтропика в своя дом.
Размножаването на фейхоата може да стане чрез семенни растения. Вкореняването на резници, отводите и присаждането са другите начини. Засаждането става на разстояние 3x3 или 4x4 м растение от растение и се формира храст с 3-4 стъбла или корона на височина, предпочитана от любителя. В домашна обстановка разстоянията могат да се намалят наполовина.

Автор: Симеон Симеонов

Представяме Ви:

Незаменимата фритилария

Фритиларията (Fritilaria) е чест обитател на нашите градини. Срещат се два вида – F. imperialis и F. meleagris. По-разпространена е Fritilaria imperialis, позната като ведрица или ходжово лале. В по...

Освежете жилището с декоративни лепенки

Цветята са неотменна част от нашия дом и неговата украса. Става дума не само за живи цветя, а и за цветни шарки, орнаменти, рисунки и фотографии, които в последно време присъстват практически във всич...

Как да сготвим черен дроб?

Брюкселски медальон Прoдукти: 4 резена целина, 2 с.л. краве масло, 4 парчета черен дроб, 1 яйце, брашно, галета, лимонов сок, черен пипер, сол. Нaчин на приготвяне: Почистваме целината и я изпъ...

Защитете бебето от слънце и студ

В зависимост от ръста главата на възрастния човек заема от 6 до 9% от общата площ на тялото. При бебето тези пропорции се колебаят между 11 и 12%. Точно затова покриващата скалпа му коса има за задача...

Начало