Овесът – лекарство и козметично средство
От всички зърнени култури овесените ядки са най-пълноценната и лечебна храна за човешкия организъм. Освен това полезни за здравето са овесените люспи и овесената слама.
Какво съдържа?
В химическия състав на ядките влизат бавно усвоими въглехидрати, които дават енергия за по-дълго време, белтъчини с високо биологично качество и незаменими аминокиселини, растителни мазнини, от които не се пълнее. Витамините са в много по-голямо количество в сравнение с останалите зърнени храни. Ядките съдържат желязо, фосфор, магнезий, калций; витамини от група В, А, Е, Д и Д1; ензими и хормон, подобен на женския фоликуларен хормон; влакна (целулоза) - полезни за доброто храносмилане. В люспите на зърната има ценен алкалоген и сапонини, а в овесената слама - витамините А и Д, силициеви соли и диуретично действащо вещество.
За какво помага?
Овесът подобрява храносмилането - помага при запек, гастрит, колит, газове в червата, чревни разстройства у деца. Действа срещу холестерола, като спира всмукването му през червата. Помага на нервната система, като успокоява възбудимостта и безсънието, подобрява концентрацията и е полезен при апатия или пренапрежение. След 3 седмици редовна консумация на овесени ядки мозъчната дейност се стимулира благодарение на протеините. Овесът предпазва зъбите - консумация на овесени ядки с прясно мляко, мюсли или зеленчуци спасява зъбите от кариес и намалява болежките. Препоръчва се при захарен и неинсулинов диабет (като единствена житна култура в храната), анемии, бронхиални възпаления, полова слабост, нервна преумора, намалено мляко у кърмачки, при изтощение и намалена трудоспособност.
Как се използва?
За пиене като чай: 1 с. л. овесени ядки се варят в 2 чаши вода или се накисват от вечерта в същото количество вода. Отварата (настойката) се прецежда и се изпива на 2-3 пъти.
Отвара: 1 чаша овесени ядки се заливат с 5 чаши вода се варят, докато течността остане наполовина. Прецежда се, прибавят се 2 чаши мляко и 4-5 ч. л. мед и сместа пак се възварява. Получената калорична напитка, се изпива (затоплена) на 2-3 пъти през деня.
Овесената слама
За лечебни цели се използва и овесената слама (ситно нарязана и изсушена). Сламената отвара се пие при задръжане на течности в тялото, отоци, пясък в бъбреците и задръжане на урина.
• Две с. л. ситно начупена слама, се сипва в 1 л вода и се вари 10 минути. След като се охлади и прецеди, се пие по 1 с. л. 2-3 пъти дневно.
Овесената слама помага и при ревматизъм, подагра, ставни болки, артрозни заболявания, изпотяване на краката, измръзвания.
• 500 г до 1 кг наситнена овесена слама се вари 1 час в десетина литра вода, прецежда се и течността се прибавя към топлата вода на ваната.
Малко козметика
Овесът успокоява, почиства, изглажда, овлажнява кожата и свива порите. Затова се прилага (затоплен) като домашно козметично средство.
• При чувствителната кожа, за нежна, гладка и мека кожа се правят намазвания с каша от овесени ядки и мед.
• За почистване на замърсявания от кожа с широки пори - маска от 2 с. л. овесени ядки и 1 к. ч. хладка вода. Маската се нанася и се престоява 30 минути в лежащо положение. След това се изплаква със студена вода. Маската премахва и лъскавината при мазна кожа.
• При бръчки, за изглаждане, омекотяване и свиване на порите - намазване (при предварително почистена кожа) със смес от овесено брашно или смлени ядки, 1 яйце и малко лимонов сок, разбити добре. Изчаква се в покой маската да засъхне. Измива се първо с хладка, после със студена вода.
Автор: д-р Неделка МИТРЕВА