Тайните на женския цикъл
Защо жените нежно целуват любимия, а понякога са готови да се нахвърлят с юмруци? Оказва се, и настроението, и самочувствието на прекрасния пол зависи от фазите на менструалния цикъл.
Животът на жената прилича на стръмно изкачване: нивото на едни хормони периодично достига своя пик, а на други пада, оттук полетът нависоко и сривовете в емоционалния тонус и самочувствието. Съставеният с тяхна помощ график на удачните и неблагоприятни за здравето дни е много по-точен от астрологична прогноза.
1-5-и ден
Ендокринна люлка
Хормоналните колебания (нивото на естрогена се повишава, а прогестеронът намалява), съпътстващи критичните дни, изискват от вас почивка в напрегнатия график. Не случайно в Япония и много европейски страни на работещите жени се полагат 3 дни платен отпуск на месец.
По време на месечния цикъл женският организъм губи минимум чаша кръв (250 мл), а заедно с нея и желязо, което помага на еритроцитите да пренасят кислорода към различните органи и тъкани, и на първо място – към главния мозък. Това води до намаляване на работоспособността, а реакциите ви не отговарят на динамиката на живота. Разсеяни сте, възприемате лошо новата информация, а най-важното – сутрин трудно се събуждате. Това са все симптоми на кислороден глад на мозъка, предизвикан от особеностите на хормоналния фон и загубата на менструална кръв.
Нашите съвети
• Лягайте един час по-рано и ставайте един час по-късно от обичайното. Потребността от пълноценна почивка нараства в критичните дни.
• Хапвайте повече продукти, съдържащи желязо и витамин С, който спомага за по-доброто усвояване на този елемент. Включете в менюто си телешко месо, яйчен жълтък, гъби, елда, овесени ядки, ябълки, спанак, киселец, зеле, цвекло, моркови, ряпа, стафиди, смокини, сушени кайсии, сушени сини сливи, портокали, мандарини, какао, ядки. Заедно с това пийте кисели сокове (по-добре цитрусови, от нар или ябълки). В кисела среда желязото се усвоява по-добре.
• Бъдете внимателни зад волана, а също и когато пресичате улицата или режете зеле – опасността от травми сега е голяма.
6-12-и ден
Позитивен курс
В организма расте нивото на естрогените – хормоните на женската красота и здраве: той се е прицелил в овулацията, а вие сте изпълнени с енергия и настроението ви е повече от добро. Настъпва благоприятен период - имунитетът ви е на висота, самочувствието отлично, работоспособността забележителна и сте устойчиви на стреса, както никога: сега се справяте с всички трудности и свръхзадачи.
Впрочем, след 5 дни принудително бездействие организмът се е затъжил за тренажори и сега чака да получи своята порция мускулна радост. Само не форсирайте физическите натоварвания, ако не искате да си спечелите виене на свят, а може и да припаднете във фитнес залата. Работата е там, че болшинството кризи със съдовете се случват в началото на цикъла, тъй като хормоналните колебания и загубата на кръв отслабват миокарда. Той се нуждае от 5-7 дни, за да се възстанови. А в края на периода нараства рискът от алергични реакции и обостряне на кожните заболявания. За да се предпазите, трябва да пречистите организма си.
Нашите съвети
• Пробвайте 10-ия или 11-ия ден да сте само на кисело мляко, ябълки, диня или овесени ядки без захар и масло. Пийте билкови чайове, минерална вода и прясно изстискани сокове. Така ще се освободите от токсините и още половин килограм излишно тегло.
• За 7-9-ия ден от цикъла запланувайте посещение при стоматолог: сега чувствителността към болки е по-слаба, а рискът от интервенции много по-малък, отколкото в другите дни на цикъла.
13-17-и ден
Тревожни признаци
Временно се преустановява отделянето на прогестерон, а нивото на лутеинизиращия хормон, произвеждан от хипофизата и естрогените, отделяни от яйчниците, достига своя максимум. Това значи, че е дошъл краят на първата половина на цикъла и настъпва овулация.
Узрялата яйцеклетка се отделя от яйчника и се насочва към матката, преминавайки през маточната тръба. А това причинява хормонална буря в организма. Сега е времето на личния риск – нещо като менструация в миниатюра. Затова не трябва да ви учудват внезапните промени в настроението, раздразнителността и умората, изострената чувствителност ниско в корема и появата на овулационно кървене, което преминава за 2-3 дни. В момента на овулация част от лигавицата на матката се откъсва, както по време на менструация. Наистина отделя се толкова малко кръв, че може да се открие само под микроскоп във влагалищния секрет. При вас не е така? Разкажете за всичко на гинеколога.
Нашите съвети
• За да сведете до минимум овулационното кървене, ден преди овулацията и по време на нея, пийте чай от коприва, приемайте препарати с калций и други средства, които повишават съсирването на кръвта, но изписани от лекар.
• Според статистиката, жените най-често се заразяват с болести предавани по полов път по време на овулацията. Под влияние на ендокринния бум, без да мислят за последствията те се впускат в случайни връзки. Особено опасни в това отношение са летните месеци и кадифеният сезон в началото на есента – през отпуската много по-трудно се противопоставяме на зова на хормоните. Помнете това!
• През този период не планирайте никакви важни задачи – пазете се. С гладуване, преумора и лягане в полунощ, може да хванете простуда или да провокирате обостряне на хронично заболяване.
18-28-и ден
Загадъчен синдром
Естрогените регулират около 300 различни процеси в нашия организъм. Ето защо, понижаването на тяхното ниво в края на цикъла води до появата на 150 симптома, характерни за предменструалния синдром. Забавя се обмяната на веществата, тъканите задържат течности, апетитът се увеличава, килограмите също, в червата се образуват газове и коремът се подува. Имате чувството, че за седмица сте натежали поне с 5 кг (за сметка на задържаната в организма вода). Мисълта, че това е само временно състояние не ви утешава много – искате винаги да изглеждате добре.
При някои в навечерието на менструацията започва предменструална мигрена, а през нощта спазми на мускулите на краката.
Често тревожни сигнали за наближаващите критични дни са хремата и болките в гърлото. Те свидетелстват за отслабени защитни сили на организма, който е пасивен срещу вирусите.
Нашите съвети
• Хапвайте по малко, но по-често нещо нискокалорично. Не пийте нищо 1,5-2 часа преди сън, за да не посрещнете изгрева с подпухнало лице и тъмни кръгове под очите.
• Намалете солта (тя задържа вода в тъканите). Някои автори твърдят, че соленото облекчава симптомите на предменструалния симптом. Не им вярвайте – солта многократно ги усилва. Затова избягвайте солените ядки, чипса, крекерите и консервите. Направете изключение само за продуктите с ниско съдържание на сол.
• Наблягайте на ябълките и киселото мляко, които активират работата на бъбреците и пийте диуретичните билкови чайове: листа от мечо грозде, бъбречен чай, червени боровинки.
• От предменструалната мигрена ще ви избави билков сбор с диуретично и разслабващо действие. Пригответе го от равни части мента, жълт кантарион и градински чай (салвия). В термос залейте 1 с. л. от сместа с чаша вряла вода. След половин час прецедете. Пийте по 1/3 чаша от получената настойка 2-3 пъти дневно 40 минути преди хранене. Противопоказания: склонност към алергични реакции, индивидуална непоносимост.
Дисменорея
При 5-8 от всеки 10 жени менструацията е болезнена. За някои тя е истинско изпитание. Съгласно Международната класификация на болестите това състояние се нарича дисменорея. А това вече е диагноза, причината за която непременно трябва да се установи.
Трудно поносимата болка в кръста и ниско в корема може да бъде тъпа и пулсираща, или пронизваща. Обикновено оплакванията се появяват в първия ден на менструацията и продължават до 48 часа (ако е повече – значи разстройството е сериозно и трябва веднага да се обърнете към лекар). Понякога 2 дни преди месечния цикъл може да се появи слаба болка и дискомфорт в долната част на корема.
Дисменореята бива първична (обикновени менструални спазми) и вторична (органична) , която най-често се дължи на гинекологични заболявания (възпалителни процеси на матката и яйчниците, киста, миома на матката) или на друга патология. Тя трябва задължително да се изключи. Ако се окаже, че става дума за първия вариант (както е в повечето случаи), може с облекчение да въздъхнете. Лекарите обясняват неприятните усещания по време на цикъла с хормонален дисбаланс. Най-честият виновник за болката е производството на простагландини от организма - хормоноподобни субстанции, които причиняват контракции на матката по време на месечния цикъл, за да осигурят изхвърлянето на менструална кръв и тъкани от организма.
Организмът на всички жени произвежда простагландини, но някои продуцират повече или просто са по-чувствителни на влиянието им.
Симптоми
Психоемоционални – раздразнителност, анорексия (липса на апетит), булимия (преяждане), депресия, сънливост, безсъние, непоносимост към миризми.
Вегетативни – гадене, оригване, хълцане, тръпки, горещи вълни, силно изпотяване, повишена температура, усещане на сухота в устата, често уриниране, подуване на корема.
Вегетативно-съдови – световъртеж, припадъци, главоболие, учестено или забавено сърцебиене, нарушения на сърдечния ритъм, болки в сърдечната област, тръпки по кожата, изтръпване на ръцете и краката, подпухнало лице.
Обменно-ендокринни – гадене, повръщане, отмаляване на краката, безсилие, сърбеж по кожата, болки в ставите, отоци, повишено образуване на урина.
Имайте предвид:
Тази болка се лекува лесно с нестероидни противовъзпалителни препарати. Не си и мислете да търпите. Понякога тя е толкова силна, че принуждава лекарите да изключат остър апандесит, холецистит, пиелонефрит и бъбречна криза. Защо са всичките тези мъки? Излишъкът от простагландини действа неблагоприятно и на други органи, причинявайки мигрена, гадене, тахикардия, виене на свят почти до припадък и други симптоми, придружаващи дисменореята.
Нашите съвети
• Вземете препоръчаната от лекар таблетка без да чакате острите болки. Но имайте предвид, че аспиринът и парацетамолът също носят облекчение, но намаляват съсирването на кръвта и правят менструацията по-обилна и продължителна. А това не е желателно!
• Много полезни са витамините А, С, В6 и Е, а също и микроелементите, особено калций, магнезий и бор. Те се съдържат в прясно изстисканите плодови и зеленчукови сокове, коктейла от сметана и моркови (150 г морковен сок и 50 г течна сметана), мляко с мед (най-добре вечер преди лягане), чай – зелен или билков с мента.
Вслушайте се в своя организъм
Направете си дневник и записвайте, в какъв ден от цикъла и как точно се променя самочувствието ви. Нашата таблица ще ви подскаже, какво става с вас. Ако забележите тревожни симптоми, веднага потърсете лекар.
Алергични и астматични реакции (чувството, че не ви достига въздух, задух при изкачване на стълби и физическо натоварване), появяващи се в края на цикъла и по време на менструацията, са свързани с отделянето в кръвта на хормона прогестерон и биологичноактивните вещества – простагландини. Прогестеронът повишава чувствителността на организма към всякакви алергени, а простагландините предизвикват спазми в бронхите.
Силно маточно кръвотечение – типичен симптом за дисфункция на яйчниците. Може да се появи във всяка фаза на цикъла, но често се маскира под формата на менструация. При това продължава 6-7 дни или повече и става по-обилно. Обикновено организмът губи по време на менструация 30-50 мл кръв, а при силно кръвотечение – повече от 80 мл, при това със съсиреци. Това е повод веднага да се обърнете към гинеколог.
Световъртеж и леко гадене – всъщност това е реакция на мозъчните съдове при резки промени в хормоналния фон, водеща към повишено ниво на простагландините в края и в средата на цикъла. Обикновено преминава от само себе си.
Дисхормонална кардиомиопатия – бодежи и дискомфорт в сърдечната област, тежест в гърдите, прескачане или ускоряване на пулса (тахикардия), появяващи се няколко дни преди началото на менструацията. Причината – нарушена обмяна на веществата в сърдечните клетки под влияние на хормоните. Когато в началото на цикъла ендокринната система възстанови баланса между прогестерона и естрогените, сърцето ще престане да ви безпокои.
Имунодепресия – временното отслабване на имунитета, причинено от промяна в хормоналния фон преди критичните дни увеличава риска от простуди, грип и други инфекции.
Мастопатия – набъбване на млечните жлези и неприятни усещания в тях в края на цикъла. Свързани са с ефекта на прогестерона и задръжка на течности в тъканите. Щом нивото на естрогените започне да се увеличава, ще почувствате облекчение. Но това не значи, че трябва да забравите за проблема. Консултирайте се с мамолог и направете мамография: най-доброто време за това е от 5-ия до 12-ия ден на цикъла, като броенето започва от първия ден на менструацията.
Млечница или влагалищна кандидоза – обостря се в края на цикъла, заради временно отслабване на защитните сили под влияние на хормона прогестерон. Симптомите са сърбеж и парене във външните полови органи, придружено с бяло течение.
Овулационно кървене – появява се леко кървене в средата на цикъла свързано с овулацията. Узрялата яйцеклетка се отделя от яйчника.
Предменструална мигрена - напомня за себе си малко преди менструацията. Причината е склонност към задържане на течности в тъканите и реакция на мозъчните съдове на повишеното ниво на простагландини. Точно това главоболие помага на някои жени да определят началото на менструацията. Обикновено продължава не повече от 1 ден.
Синдром на раздразнените черва – протича с диария и подуване на корема, а също и болки. Това е класически симптом на простагландиновия ефект малко преди менструацията.
Коментар на специалиста
Закъсняването на менструацията с няколко дни е често срещан проблем при жените. Но не винаги е свързано с бременност. Затова при промяна на цикъла консултацията с гинеколог е задължителна.
Много са външните фактори, които могат да разстроят цикъла – стрес, нервно напрежение, преумора, недоспиване, травми, инфекции и други заболявания. Колкото по-рано откриете причината и отстраните ендокринния дисбаланс, толкова по-добре. Липсата на менструация в продължение на половин година вече е диагноза: вторична аменорея. Трябва да намалите физическото и умствено натоварване, правилно да се храните, да осигурите на организма си достатъчно витамини, подбрани според фазите на менструалния цикъл.
Имайте предвид:
С репродуктивната система шега не бива – такъв срив може да се обърне в безплодие. А това в никакъв случай не трябва да се допуска.
Автор: Димитрина Даневска