Как да си отгледаме банан?
Бананите не само съдържат витамин В6, витамин С и калий, но широко се използват за закуски, десерти, а даже и в ястия. Освен това бананът е екзотично за нашите климатични условия растение, с което всеки любител градинар би искал да се похвали. Тук ви представяме някои основни изисквания, които е добре да се имат предвид при отглеждането на банановото растение.
Избор на място за засаждане или за поставяне на контейнера с растението. Мястото, където ще засадите или поставите контейнера с банановото растение, трябва да бъде просторно, за да може самото растение да се развие добре. Имайте предвид, че бананът може да достигне до 7 метра височина, а листата му се разпростират настрани до 2.5 метра. Другото условие за правилното отглеждане е светлината - осигурете достатъчно слънчева светлина за листата. А по-важното е, да се запази почвата около корените на растението топла (над 20°C), в противен случай растението драстично ще забави растежа си.
• Направете слънчева диаграма на вашия двор/на стаята, в която ще отглеждате банана, за определите кои места получават най-много слънце възможно най-дълго време през деня.
• Ако отглеждате растението в оранжерия, това ще помогне да запазите почвата топла, но трябва да осигурите достатъчно място за развитието на банановото растение.
• Ако имате няколко растения, не ги поставяйте близо едно до друго, за да не се засенчват и да не засенчват почвата и тя да остане твърде хладна. Освен това, ако те са твърде близо едно до друго (по-малко 1.5 метра), те ще се конкурират за хранителни вещества и няма да произвежда достатъчно плодове.
Почистване на мястото за засаждане. Когато подготвяте място за засаждане на банан, премахнете всички плевели. Изкопайте дупка с диаметър 50 cm и дълбочина 30 cm. На дъното на дупката добавете компост или оборски тор, като го размесите с почвата наоколо.
Избиране на посадъчен материал. Това може да бъде бананова издънка или бананово растение с височина от 30 см до 1 метър. Култивираните растения, които могат да се закупят от разсадник, дават по-високи добиви от растенията, които са отгледани от издънки.
Премахване на старите и счупени корени. Просто подрежете старите и дълги корени с остра ножица, за да им дадете възможност да се развият отново. Премахнете счупените и нарязани/наранени листа. Оставянето на около пет здрави листата на едно растение е достатъчно за неговото по-нататъшно развитие. Ако оставите прекалено много листа, това ще увеличи сянката и почвата под растението може да остава влажна за дълго време.
Засаждане на растението. Поставете банана в изкопаната дупка. Запълнете дупката с почва. Трамбовайте наоколо, но не прекалено.
Поливане на банана. Растението се полива ежедневно, ако почвата е суха и не се полива, ако почвата около него е влажна.
Торене. Подхранвайте растението с течна тор всеки месец, тъй като растението се нуждае от много хранителни вещества, особено от калий. Ако температурата на почвата през годината не е повече от 20°C в продължение на повече от 9 месеца, торенето се съсредоточава в онези месеци, през които растението се развива интензивно.
• Отстранените листа могат да бъдат нарязани и използвани като мулч на почвата, за да се осигури необходимия калий за растежа.
• Ако съблюдавате правилата на биологичното земеделие, разстелете компост и органични торове, за да подхраните своето растение.
Премахване на сухите и заболели листа. Ако забележите болно листо, веднага трябва да го премахнете. Болестите, от които страда банана са различни гъбични и бактериални заболявания като: бактериално увяхване; фузарийно увяхване, кореново гниене и др.
Основните вредители на растението са листни въшки, трипси, зърнояди и други.
Премахване на издънките на растението. Тази операция е необходима, за да се контролира плододаването на банана. За следващия сезон изберете най здравата и силна издънка. Останалите издънки трябва да се отстранят и отрежат на нивото на земята и да се покрият с почва. Ако се появят нови издънки, процесът трябва да се повтори. Когато майчиното растение развие пъпка, спрете да отстранявате издънките и оставете растението да се развива.
Подпиране на растението, за да избегнете банана да се извие или прекърши заради тежестта на плодовете си, подпрете растението чрез въже или чрез дълга бамбукова пръчка.
Откриване на основния цвят. Бананът цъфти след 12 месеца. Признак за предстоящ цъфтеж е намаляването на дължината на новите листа в сравнение с останалите. Премахнете основното цвете 3-4 дни след първата поява на последната чепка банани. Това цвете е стерилно - мъжко, наречено "бананово сърце". Миризмата е доста силна. Някои сортове банани имат цветя, които са годни за консумация.
Премахнете всички пречки, които биха наранили кочана банани и преместете.
Поддръжка на растението
Покриване на банановия кочан със син полиетиленов плик. Полиетиленовата торбичка трябва да е с дупки на дъното, да са се осигури нужния дренаж. Покриването на банановите плодове със синя полиетиленова торбичка е добра практика. По този начин плодовете стават по-големи и са защитени от птици, прилепи и катерици. Политиленовата торбичка задържа топлината и създава миниатюрен парников ефект, който ускорява зреенето.
Прибиране на плодовете. 70-80 дни след поставянето на политиленовата торбичка около банановите плодове - те са готови за беритба. (периодът съвпада с времето, когато последния изправен лист изсъхва). Друг знак е, когато растението е останало с 6 или по-малко живи листа. Внимателно наведете банановото растение и отрежете снопа банани.
След беритба банановото растение се отрязва наполовина. Оставете само най-силната издънка. Останалите издънки премахнете или присадете като нови растения. След около месец изкопайте основното растение и го нарежете на парчета за компост. Внимавайте да не нараните новите издънки.
Важно е да се знае:
• Повечето банани имат нужда от най-малко 20 месеца, за да създадат плод.
• Избягвайте преполиването - то може да причини изгниване на корените и загиване на растението.
• Внимавайте при пресаждането. Ако то е направено неправилно, майчиното растение или издънката може да умре. Необходимо е издънката да има своя коренова система.
• Ако по време на растежа бананът се повреди случайно (напр. ударен от топка) или ако растението нараства слабо, но все още е живо, просто го отрежете наполовина. Не забравяйте, че бананът е трева и той ще се развие отново.
• Ако растението ви е заразено - дори само една издънка - то не може да се спаси. Всички растения са свързани с растението майка и неминуемо болестта ще се разпространи.
• Носете стари дрехи по време на рязането на която и да е част от растението, защото сокът причинява черните петна, които много трудно се изпират.
Автор: Симеон Симеонов