Още рецепти » Кафето и сърцето

 Кафето и сърцето

Трябва ли да пият кафе хората със сърдечно-съдови проблеми?
Кардиолозите често чуват този въпрос от своите пациенти. Едни от тях по старому препоръчват да не се пие кафе, тъй като повишава кръвното налягане и усилва сърцебиенето. Между другото отговор, основан на строги научни данни за действието на кафето, и досега не е получен.
Действително едно от главните въздействия на кафето върху сърдечносъдовата система е краткото повишаване на артериалното налягане и учестяването на пулса. Именно затова се смята, че кафето повече вреди на сърцето и съдовете. Затова забраняват на хипертоници и хора с исхемична болест на сърцето и атеросклероза да го пият. Смята се, че безкофеиновото кафе не повишава кръвното и затова разрешават на хипертониците да го пият.
Учудващи данни обаче показват направените изследвания. Оказва се, че при вътрешно въвеждане на 250 мг кофеин кръвното наистина се вдига за кратко, но … само при хора, които изобщо не пият кафе. При редовно пиещите това не се наблюдава. Следователно не кофеинът, а нещо друго е виновно за скока на кръвното.
Дълго време се смяташе, че кафето е вредно при исхемична болест на сърцето. Изследване през 1974 г. показва, че кафето не е фактор за развитието на болестта и за инфаркта на миокарда. Изследователите се убедили, че умерената употреба на кафе не увеличава рииска от коронарни инциденти.
Именно умерената употреба на кафе не провокира увеличаването на случаите с аритмия при болни, преживели инфаркт на миокарда. Затова е излишна строгата забрана към тези хора да не пият кафе.
Напоследък при анализиране на действието на кафето се появи нов и много важен аспект: неговата антиоксидантна активност. Многобройните изследвания доказват, че кафето е 4 пъти по-силно като антиоксидант, отколкото например зеления чай. А той се смята за един от най-добрите природни антиоксиданти. Кафето държи това си качество благодарение на съдържащите се в него полифеноли. За съжаление много от тези ценни вещества се разрушават при печ(енето на кафеените зърна. Само 0,2 на сто остават при силно печене и 3-3,5 % при слабо. Така че в една чашка кафе има от 15 до 325 мг полифеноли в зависимост от сорта на кафето и начина на неговото приготвяне.

Умерената доза е в границите от 2 до 5 чашки кафе.

ВНИМАНИЕ! Ако човек страда от жлъчно-каменна болест или ревматоиден артрит не бива да пие кафе без кофеин. То е рисков фактор при тези заболявания.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Барбeкю в градината

Барбекю е понятие, идващо от английския език, с което се обозначават няколко неща - начин на приготвяне на храна; уредът, който се използва за тази цел; приготвената по този начин храна. Разбирано ка...

Да направим КЕБАП

Винен кебап с гъби Продукти за 5 порции: 750 г свинско филе, 1 к.ч. олио, 3 глави лук, 200 г гъби, 3-4 домата, 1 с.л. брашно, 1 к.ч. бяло вино, половин лимон, 10-12 зърна черен пипер, суха чубри...

Изпитани средства срещу махмурлук

Трудно се устоява на кулинарно-алкохолните изкушения, бележещи по традиция края на годината. След удоволствията обаче често ни спохождат тежък махмурлук и куп стомашни проблеми, които разумните хора п...

Кога кафето е опасно за сърцето?

Въпросите около кафето и сърцето са често коментирани - от консуматори до учени. Не е чудно, че дори научните данни са противоречиви! Но за едно има единомислие - то е, че кафето не фигурира в списъка...

Начало