Дойде време за пролетния спанак
Ако искате да имате спанак в собствената си градина още преди да е дошла зимата, трябва да го засеете през септември, дори още в края на август. Искате ли обаче да го имате в ранна пролет, началото на октомври е подходящият момент за сеитбата. Засеете ли го в края на зимата, ще го имате в по-късна пролет.
Спанакът е студоустойчиво растение. За да започнат да никнат семената, са нужни само някакви си 3-4 градуса. Пониците издържат и до минус 6-8 градуса, а вече вкоренилите се добре растения не се боят и от минус 20, особено под снежна покривка.
Непретенциозен към температурата, спанакът е взискателен към почвата и нейната подготовка. Хубави листа прави на дълбоки плодородни почви, каквито са в повечето дворни градини. Мястото му е освободеното от фасула, доматите, пипера, картофите и др. Площта се почиства старателно от растителните остатъци на предшественика и почвата се обработва дълбоко. Специално торене обикновено не е нужно, защото спанакът ще се възползва от обилното торене на предшественика, но все пак малка добавка на азотни и фосфорни торове е желателна. Когато почвата в дворната градина е бедна на органично вещество и предшественикът не е торен с оборски тор или компост, сега употребата на 4-6 кг на 1 кв. метър напълно угнил оборски тор или компост ще е полезна мярка.
Семената може да засеете в браздички на разстояние 20 см една от друга и плитки до 3-5 см. След заравняването това ще е и дълбочината на сеитбата. Ако успеете да засеете по 2,5-3 г семена на квадратен метър, ще имате нормално гъст посев. Употребите ли повече семена, растенията ще са нагъсто и няма да направят хубави едри листа.
Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА