Градина » Доведете краставичната трева в кухнята

 Доведете краставичната трева в кухнята

Борагото (Borago), известно още като краставична трева, се отглежда предимно в Западна Европа като зеленчуково (младите листа на растението се използват за салата), медоносно и декоративно растение. Растението се среща в диво състояние в много региони на Европа и Азия. Прекрасно расте и дава реколта в стайни условия.
Краставичната трева е двугодишно растение, което се култивира като зеленчук. От древни времена тя е източник на бодрост и здраве. Съдържа витамин С, каротин, ябълчна и лимонова киселина, дъбилни вещества, калций.
За храна се използват младите ранни листа на това растение. То има лечебни свойства и се използват широко в народната медицина. Листата имат свеж вкус на краставица и се използват за приготвяне на салати и като подправка на месни и рибни ястия.

Отглеждане в домашни условия

Растението е двугодишно, но култивирано се отглежда като едногодишно. Стъблата на борагото са месести, в стайни условия достигат 30-70 см височина. Листата са сочни, елипсовидни. Цветовете са едри, сини, събрани в метловидни съцветия, в края на цъфтежа те придобиват розова окраска. Семената са дребни.
Разположете краставичната трева на светъл прозорец. Растението не се бои и от полусянка. В горещото време, ако не предпазвате борагото от преките слънчеви лъчи, листата бързо ще загрубеят и ще се появят цветоноси. В стайни условия можете да получавате зелени листа през цялата година. Затова засявайте семената през 15-20 дни.

Подходяща е богата почва

Най-добрият субстрат за борагото е почвата, богата на хумус. Препоръчва се да използвате субстрат от градинска почва, хумус, едрозърнест пясък в съотношение 1:1:0,5. За по-добро развитие използвайте течен тор за подхранване.
Готовият субстрат се изсипва в саксия или малко сандъче и се поставя на прозореца или остъклената веранда. Посевът се прави на бразди на разстояние 5-6 см една от друга и 4-5 см в реда. Семената се сеят на дълбочина 1,5-2 см. След посева растенията ще се появят на 5-6 ден.
Поливането на борагото, особено през зимата, трябва да е умерено. За по-добър растеж и развитие 2 пъти в месеца подхранвайте с течен тор.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Цимбидиумът е лесен за отглеждане

Дълго време орхидеите се считаха за растения, които трябва да се отглеждат само от опитни цветари и трябва да има за тях специални помещения. С времето обаче се оказа, че тези красиви цветя може да се...

Зелен фасул се сее до края на юни

Необходими са около килограм и двеста грама семена за сто квадрата. Ако площта е малка, засаждането в гнезда е по-подходящо. Набраздете мястото на 50-60 см за ниските сортове и на 80-100 см за високит...

Укрепете новите присадки

Облагородили сте овощно дърво и новите леторасти вече са израстнали. Те са много крехки. Особено уязвими са на мястото на присаждането. Ветровете, както и накацалите върху тях птички могат да унищожат...

Правила за пресаждане на стайни растения

Първо: Новата саксия не трябва да превишава по размер с 3-5 см предишната. Голяма е вероятността растението да не може веднага да усвои почвата и затрупалият го субстрат да го погуби. Но има и растени...

Начало