Градина » Погрижете се за лука в градината

 Погрижете се за лука в градината

Получаването на лук за глави се извършва по няколко начина, но най-често се използва чрез засаждане на арпаджик. Запасите в луковичката подпомагат развитието на растението и няма нужда от поливане. Кореновата система бързо се развива и още преди да настъпи характерното за страната ни засушаване се е образувала и развила надземната маса и дори е започнало формирането на луковицата на новото растение.

Окопавайте внимателно

Грижите през време на вегетацията на лука се състоят в редовно окопаване, борба с плевелите, болестите и неприятелите, подхранване и поливане при нужда. Първата обработка на почвата се извършва, след като се очертаят редовете. За да се избегне разместването на недостатъчно вкоренилите се растения, първата обработка на почвата е плитка. После се копае след 15-20 дни след дъжд, за да се запази влагата и да се унищожат появилите се плевели. Трябва да работите внимателно, за да не нараните растенията. Когато се сгъстят междуредията, окопаването се прекратява, а едрите плевели се проскубват ръчно.
Лукът не понася дълбоко засаждане, нито загърляне при окопаването. В такива случаи се получават недоразвити луковици и силно развита листна маса. Такъв лук не узрява нормално и трудно се съхранява през зимата.

Когато се появи луковицата, спрете водата

Обикновено лукът не се полива. При силно засушаване една-две поливки осигуряват по-добри и високи добиви, но това трябва да стане до образуването на луковицата – до средата на юни. По-късните поливки са нежелателни, защото се удължава вегетацията, а луковиците се деформират и понижават съхраняемостта си. Обикновено след поливането почвата се окопава, за да не се образува почвена кора.
Лукът е готов за прибиране към края на юли – началото на август. Тогава листата започват да жълтеят, лъжливото стъбло омеква, листната маса поляга на земята и изсъхва. С прибирането не трябва да се закъснява, често при дъжд растенията подновяват вегетацията си и стават негодни за съхраняване за зимата.

Изнесете водния лук през май

Ако пък сте си отгледали разсад за воден лук – каба, то трябва да го засадите в края на май, но той е силно влаголюбив, нужно е да поливате всяка седмица. Разсадът се сортира преди засаждането, корените се скъсяват на 4-5 мм от дънцето, а листата – с 1/3 . Засажда се във фитарии със садило на разстояние 25 см между редовете, 10-12 см между растенията, на дълбочина 3-4 см, не по-дълбоко. Когато луковиците започнат да зреят, поливането се прекратява.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Защитете дръвчетата от гризачи

Повредите на кората са най-опасни за дърветата и могат да доведат до гибел само в случай, че кората е обелена по цялата окръжност на ствола, тоест на пръстен. В този случай можете да спасите дървото с...

Събудете за живот дамското сърце

Дицентрата е необикновено изящно растение, известно в културата от началото на XIX век. Французите го наричат сърцето на Жанет, немците – цвете на сърцето, в Русия е известно като разбито сърце, а у н...

5 условия за успешно пресаждане

Първо: Новата саксия не трябва да превишава по размер с 3-5 см предишната. Голяма е вероятността растението да не може веднага да усвои почвата и затрупалият го субстрат да го погуби. Но има и растени...

Антракноза съсипва зелената салата

Болестта може да се прояви през целия вегетационен сезон, но най-често напада растенията около периода на технологична им зрялост. Причинител на антракнозата по салатата е гъбата Marssonina pannatto...

Начало