Диетични рецепти » 10 мита за вталяването

 10 мита за вталяването

Няма съмнение, че ще се изненадате от свръхоригиналните и даже стряскащи теории, споделяни от все повече американски диетолози, според които ние дебелеем, защото робуваме на остарели представи за храната и нейното въздействие върху организма.

Можем да консумираме плодове и салати в неограничени количества

Нищо подобно. Наистина в тях има двойно по-малко калории в сравнение с тлъстото месо и пърже ните картофки, затова са за предпочитане. Но не зависимо от вида на храната, когато прека лим с количеството, излишъкът неминуемо се натрупва там, където най-малко искаме. А що се отнася до „ниско калоричните" салати - те със сигурност не се сервират в заведенията. Затова по-добре си поръчайте свинска пържола, отколкото салата, потънала в олио или майонезен сос. На силуета се отразяват добре единствено блюдата от пресни зеленчуци, подправени само с лимонов сок и няколко капки зехтин.

Щом спортуваме, можем да ядем каквото си искаме

Илюзия. След една минута във фитнеса ние се разделяме с около 10 ненужни калории. Същото време, но прекарано на масата за хранене, ни натоварва със 100 нови. Изводът - физическите усилия ни поддържат в добра форма и нищо повече. Ако пък след всеки спортен „подвиг" се възнаграждаваме с нещо сладко, прогнозите относно показанията на кантара не са никак добри.

Няма смисъл да броим калориите - важното е да избягваме мазнините

Самозалъгване. Според диетолозите наднормените килограми са следствие не толкова от консумацията на тлъсти храни, колкото от поглъщането на излишни калории. Всеки грам мазнина вкарва в организма 9 калории, а същото количество въглехидрати или протеини - 4.

Ако гладуваме, за една седмица ще свалим няколко килограма

Напълно погрешно. Лишено от достатъчно храна, тялото черпи гликоген от мускулите и черния дроб. Когато гликогенът свърши, организмът започва да се зарежда с енергия от мускулите, в резултат на което двигателната система отслабва и се стига до увреждане на вътрешните органи. Трябва да знаете, че без опасност за здравето си, можете да сваляте само до 800 г на седмица. Въоръжите ли се с търпение и преследвате ли разумно поставената цел, за половин година ще „олекна с цели 20 килограма.

Щом метаболизмът ни е забавен, нямаме шанс да отслабнем

Пълна лъжа. Ако спортувате редовно и изгаряте толкова калории, колкото поглъщате, ще изглеждате по-стройни и по-здрави, отколкото ако мързелувате. Дори да сте генетично предразположени към напълняване, със сигурност ще постигнете задоволителни резултати, стига да се захванете сериозно с диета и гимнастика.

Всички достигаме до определено тегло, под което е невъзможно да слезем

Нищо подобно. Истина е, че в началото на диетата организмът се разделя по-лесно с ненужните килограми, като стопява подкожната мазнина и свързаната с нея вода. После идва ред на мастните запаси от вътрешните органи - за изгарянето им обаче метаболизмът трябва да се пренастрои изцяло. Това се постига чрез определен режим на хранене и по-голяма двигателна активност, и то не само за седмица или месец, а за доста дълго време.

Трябва да пием много кафе, за да ускорим обмяната на веществата си

Не е вярно. Наистина според диетолозите малка доза кофеин преди голямо физическо натоварване ни помага да се разделим с нищожно количество мазнини. Но става въпрос за първата глътка кафе, чай или кока-кола, докато следващите не носят никаква полза.

Най-лесният начин да отслабнем е да пропуснем обяда

Грешка. Можете да прекарате цялата обедна почивка гладни и горди, защото сте проявили силната си воля. В крайна сметка обаче ще бъдете наказани за пропуснатото хранене - със следващото ще погълнете тройно повече калории от обикновено. Най-добрият начин да предотвратите това е да сядате на масата за закуска, обяд и вечеря, а ако огладнеете, да се подкрепяте с нещо леко между тях.

Щом сме свалили килограми с диета, няма начин, след като спрем да я спазваме, да не наддадем отново

Не е вярно. Освободило се от неестетичните заоблености, вашето тяло се нуждае от по-малко енергия, ето защо и калориите, които вече ще поемате, трябва да се намалят. Ако обаче след месец здравословен живот се върнете към старите навици - излежаване пред телевизора с купища сандвичи и няколко шоколада, със сигурност ще възстановите тлъстините по корема и бедрата си. Затова е много важно да се научите да цените постигнатото и да се стремите да го запазите.

Дори малко шоколад може да развали всичко

Излишна паника. Последните научни изследвания доказват, че в шоколада има по-малко калории, отколкото в ядките и чипса. Консумацията му не води до появата на пъпки, нито пък разваля зъбите - напротив, той е богат на полезни за здравето на устната кухина танини.

Автор: Татяна Стоянова

Представяме Ви:

Репеят помага при много болести

Репеят (Аrctium lappa L.) е многогодишно растение с дълъг и месест корен, сивокафяв отвън, а отвътре бял и сочен. През първата година израстват листата, а през втората – стъблото, което е силно разкл...

Морковите – вълшебно лекарство

Морковът има голяма хранителна стойност. След майчината кърма това е първият зеленчук, който кърмачето трябва да поеме като сок и каша. Той съдържа захари, лесноразтворими белтъци, витамините А, В, В1...

Лечебните свойства на мандарината

При китайците има обичай в новогодишната нощ да подаряват по две мандаринки, за да има в дома изобилие. Все пак, наименованието им – гум – на кантонски диалект означава злато. Всъщност тези кисело-сла...

Чудодейното пчелно млечице

Пчелното млечице е биологичноактивен продукт и има най-голяма хранителна стойност от пчелните продукти. От древни времена и сега този продукт се слави с чудодейните си качества. Добиването му е много ...

Начало