Още рецепти » Листопадът – есенна въпросителна

 Листопадът – есенна въпросителна

През есента, когато листата падат от дърветата, в градината настъпва истински безпорядък. Добрият стопанин се изправя пред трудна задача – какво да прави с огромното количество окапали листа, които застилат земята като килим. Покрай усилената работа за събиране на листата всеки си задава въпроса – полезни или вредни за градината са те? Отговорът не е еднозначен и ще се опитаме да обясним защо.

Полезни качества на окапалите листа

Листата, които падат от дърветата през есента, не са боклук. Те се разлагат в почвата и я обогатяват с органичните и минералните вещества, натрупани през лятото. Бавно разлагащите се части (жилки, дръжки) структурират почвата, подобряват качеството й. Постепенното разлагане на окапалите листа създава условия за развитието на почвената микрофлора и фауна, която от една страна извършва работата по преработване на листата, а от друга – препятства развитието на патогенни за културните растения организми (гъби, бактериални болести и др). Знаем, колко е важно качеството на почвата, за да се отгледа здраво и голямо дърво. А в гората никой не тори – природата сама прави това ежегодно с опадалите листа. Настилката от сухи листа е фабрика за създаването на горска почва, която подхранва дърветата и поддържа здравето им.

Вредни качества на окапалите листа

Въпреки очевидната полза от сухите листа, събирането им отдавна се е превърнало в традиционна дейност през есента. Защо лишаваме нашите дървета от тази жива „настилка”, тяхната природна храна и защита? Основната причина е запазването на тревата. Тревните площи са важни както от естетична, така и от екологична точка. Корените на тревите, гъсто преплетени, заздравяват почвата и я пречистват, като изтеглят от нея замърсителите и ги натрупват в зелените части. Създаването и поддържането на истинска зелена площ е трудоемко и бавно дело, което изисква професионален подход. Важно условие за здравето на тревния килим е задължителното почистване на опадалите листа през есента. В противен случай тревата губи от качествата си. Професионалните градинари обичат да казват – „дървото и тревата са винаги в конфликт”. Това са обитатели на различни екосистеми, които имат различни нужди. Например, дървото се нуждае от хранителни вещества от собствените си листа, а тревната площ успешно съществува, когато е чиста и редовно подстригана.
В градината ние се нуждаем и от дърветата, и от тревата. Често те са съседи и трябва да решим конфликта им, без да накърняваме комфорта в средата, която обитават и двете страни.

Да съберем листата

Дали да ги съберем или не зависи от конкретния случай. Например, ако в градината или част от нея няма тревен килим или той не представлява особена ценност, може да оставите листата върху терена. Така ще спечелите подобряване на здравето на дърветата и на качеството на почвата. Ако притежавате голяма градина и нямате сили да се справите с листата, може условно да я разделите на представителна зона (със събиране на листата) и естествена природосъобразна зона (без събиране на листата).

Няколко съвета:
• За да спестите труд, най-добре е да изчакате, докато всички листа окапят, и тогава да ги съберете наведнъж. На практика това е невъзможно, защото тревата ще се повреди – слоят сухи листа върху ливадата предизвиква воден застой и развитието на мухъл. Препоръчва се в есенния период листата да се изгребват почти ежедневно, поддържайки тревния килим чист от листа, сухи клонки и изпадали цветове.
• Снабдете се предварително с инструменти и приспособления, които да улеснят работата. Разпръснатостта на листата изисква употребата на специално ветрилообразно гребло с еластични зъби. Произвежда се от пластмаса или лека сплав с 10 или 12 извити зъба. Струва около 15 лева.

Конкретни идеи:

Може сами да измислите и реализирате с подръчни средства приспособления, които да улеснят работата по събирането.

Подвижен чувал

Чувалът листосъбирач, който ще ни улесни в почистването на градината, се прави за няколко минути от тясно и дълго парче мрежа (в по-прост вариант може и дебела тел) и дървена дръжка (например, от старата метла). С клещи придаваме на парчето мрежа полукръгла форма, като свързваме краищата му. Има различни начини да прикачите дръжката – в случая е използвана П-образна метална пластина, закрепена към мрежата, към която фиксираме дървено блокче. Към него прикачваме дървената дръжка.


Двойна кошница

Това практично приспособление за събиране на листата се прави от пластмасова щайга (от тези, които са за зеленчуци). С железен трион разполовяваме касетката по средата. По страните остават остри зъбчета, които улесняват събирането на листата подобно на зъбите на гребло. За удобство при работа правим две дръжки, като използваме здрави текстилни ивици (колан), които закрепваме към ребрата на касетката.






Какво да правим листата

Събраните листа не трябва да се оставят на купчини, които да стоят в градината до пролетта. Трябва да имате готово решение как ще ги транспортирате и какво ще ги правите.
Може да извозите събраните листа с градинска количка, но ние ви предлагаме хитро решение – да увеличите обема й, като я „надградите” с метална мрежа. За целта ви е необходима метална мрежа с пластмасово покритие (предпазва от ръжда).

За направата на конструкцията на коша ви трябват П-образни и Г-образни (15х15 мм) железни профили и железни тръби с квадратно сечение (15х15 мм). Съединявате ги с нитове, за да се получи паралелепипедна структура, чиято основа е съобразена с размера на градинската количка. Завивате мрежата около конструкцията, която остава с отворено дъно. След това нахлузвате приспособлението върху количката, като го закрепвате към ръба й с нитове или чрез заваряване. В така уголемената количка може да събирате не само листа, но също и окосена трева, стига мрежата да е с достатъчно малки дупки.
След като сме събрали листата и сме ги натоварили на количката, възниква въпросът какво да ги правим. Ако събраните листа не са много, използваме обикновени чували за смет, които изхвърляме в близкия контейнер. Друг вариант е изгарянето. Подходящо е, ако градината е извън града, далеч от населено място. Извършва се при липса на вятър, като огънят не се остава без наблюдение до пълното му загасване.
Интелигентният начин за оползотворяване на окапалите листа и всички отпадъчни зелени материали (отпадъци от зеленчуковата градина, цветовете, сухите клони и корени) е компостирането. Фино раздробените органични отпадъци се събират в компостиера – контейнер от дърво, който може да си направим от летви и да го поставим в някой ъгъл на градината. В продължение на няколко месеца там ще се образува естествена органичен тор, който е идеален за насажденията в градината.

Автор: aрх. Таня Иванова

Представяме Ви:

Вкусотии с мозък

Супа от телешки мозък Продукти за 5-6 порции: 1 телешки мозък, 2-3 моркова, половин глава целина, 4-5 с.л. разтопено краве масло, 1 ч.ч. гъби, 2 яйца, лимонов сок, черен пипер, сол. Нaчин на...

Херпесите – причинители и лечение

Херпесите са познати на хората още от древността - възприемали са ги като нещо обикновено, свързано с начина на живот (“стрескавици” при уплах!) Естествено, тогава не е имало научни доказателства за п...

Тибетски рецепти за изчистване на бъбреците

Древните лекари смятали бъбреците за основата на живота. Те повече от другите органи страдат при екологични проблеми, най-вече от негативното въздействие на лошата питейна вода. Всички вредни вещес...

Зимни супи с месо

Борш Прoдукти: 400 г говеждо месо, 200 г птиче месо, половин кисела зелка, половин глава сварено червено цвекло, 1 връзка корени за супа, 3-4 картофа, 2 с.л. свинска мас, 8 ч.ч. хлебен квас /или ...

Начало