Още рецепти » Драно пиле

 Драно пиле

Прoдукти: 1 пиле около 1 кг (най-подходящо е охладено пиле), 1 връзка корени за супа, 1 глава лук, 3-4 картофа, 50 г фиде, 300 г бял ориз, 2-3 с. л. олио (може смес от краве масло и олио), 1 по-голяма глава лук и 2-3 стръка пресен лук, 2-3 скилидки чесън, 1 домат, 1 червена чушка, 2 ч.л. сух или 2 с.л. пресен джоджен, 1 ч. л. суха чубрица, сол, черен пипер, по желание 1 шепа светли стафиди, 1 ч.л. червен пипер, 50 г краве масло, магданоз.

Подготовка

Основната тънкост на рецептата е, че пилето трябва да “се съблече” много внимателно, за да може кожата му по възможност да остане цяла. Това става така: Отрязват се крилата и трътката и пръстите на дясната ръка (без палеца) се провират между кожата и месото. Събличането става от гръкляна в посока към трътката, като най-много трябва да се внимава при сгъвките на бутчетата. Отделената от месото кожа слагаме в купичка и докато трае обработката на пилето, я заливаме с хладка вода. Съблеченото пиле слагаме в тенджера заедно с почистените и нарязани корени за супа, нарязаната на 4-6 части глава лук и обелените и нарязани на кубчета картофи. Заливаме с 1,5 л студена подсолена вода и сваряваме добре.

Важно:

• ако желаете да получите силен, питателен бульон, трябва да варите месото в студена вода.
• ако свареното месо ви е нужно само за основно ястие, трябва да го варите в гореща вода, която "да запечата" хранителните вещества в него.

Приготвяне:

Свареното пиле изваждаме от бульона, оставяме го да изстине и го обезкостяваме, като месото накъсваме на не много дребни парчета. В никакъв случай не го кълцаме с нож, защото ще се изгуби впоследствие в оризовата плънка! От бульона със зеленчуците, обезкостените крила, обезкостената шийка и трътката правим супа, в която варим 2-3 мин 1 шепа фиде и я подправяме с малка бучица масло, прясно смлян черен пипер и ситно нарязан магданоз. Сгорещяваме добре в тиган с дебело дъно олиото и пържим в него по 2-3 мин последователно нарязания на ситно чесън и нарязаните на ситно стар и пресен лук. Прибавяме ориза, който сме измили в 2-3 води, за да падне скорбялата му, и след това сме отцедили много добре. Продължаваме пърженето, докато оризът стане стъклен. Прибавяме почистената и нарязана на ситно чушка, обеления и нарязан на ситно домат, стритите джоджен и чубрица, стафидите, сол и черен пипер и пържим още 2-3 мин. Смесваме ориза с пилешкото, наливаме 400 мл топла вода и 250-300 мл от бульона, в който е вряло пилето, и почти сваряваме плънката. Оставяме я да изстине.
Малка тънкост: Най-разпространеният начин за белене на домат е да го бланшираме или залеем с вряла вода. Има обаче по-лесен начин: Прекарайте тъпата част на ножа плътно по кожата на домата и ще установите колко бързо и безпроблемно ще го обелите!
Отцеждаме пилешката кожа от водата и с черен или с друг различителен конец и губерка зашиваме отворите при крилата, трътката, краката, както и местата, където кожата се е скъсала. Със супена лъжица гребем от плънката и пълним пилето откъм врата. Тъй като кожата му е много еластична, то може да поеме невероятно количество плънка. Разпределяме плънката равномерно в краката и бутчетата, в долната част и т. н., за да имитираме цяло пиле за печене. Слагаме го в тавичка самостоятелно или върху подложка от картофи, зеле и др., натриваме го с червен пипер, намазваме го равномерно с масло и наливаме 200 мл вода или бульон. Печем на силна фурна, докато коричката поруменее и стане хрупкава.
Малка тънкост: За екзотичен привкус и хрупкавост можем да намажем пилето със смес от меко краве масло и мед!
Готовото пиле гарнираме или слагаме върху подложка от измити и добре подсушени листа от маруля или зелена салата, около него красиво подреждаме репички, червени домати, пресни краставици. Режем го с остър нож на филии и го поднасяме със студена бира или доброкачествено розе.
Предимство: Тъй като ястието е трудоемко, може да напълните пилето от предишната вечер и непосредствено преди сервирането само да го запечете. Така и плънката ще поеме по-добре ароматите. Не е беда обаче, ако го сготвите предишния ден и го сервирате студено.

Автор: Цветанка Янкова

Представяме Ви:

Избрано от френската кухня

Лучена супа Прoдукти: 500 г лук, 4 филии сух хляб, 120 г швейцарско сирене, 2 с.л. брашно, 60 г краве масло, 1,5 л месен бульон, дафинов лист, копър, черен пипер. Нaчин на приготвяне: Нарязва...

Фуксията

Фуксията не може да се обърка с никое друго растение. Питат ли ви кое е то - достатъчно да кажете: цветовете му са като рокля на балерина. В тях има нещо и от новогодишната елха, увенчана с разноцветн...

Тежката артилерия в кухнята

Списъкът на кухненска посуда на съвременните домакини не се изчерпва само с тенджери и тигани, но тъй като тези два вида са едва ли не най-разпространени в кухненската “тежка артилерия”си струва по об...

Корените – красиви или вредни?

“Погребани” под земята, невидими за света, корените на дърветата не притежават нито красотата на короната, нито изяществото на цветовете, нито сладостта на плодовете. Въпреки това от векове те предизв...

Начало