Градина » Бъдете внимателни с присадените дръвчета

 Бъдете внимателни с присадените дръвчета

На първо място, трябва да следите дали се появяват издънки под мястото на присаждане, които бързо и обилно могат да се развият. Те трябва задължително да се премахват, иначе могат да угнетят културния филиз.
Когато едногодишните филизи, които са израснали върху облагородените клонки, се развият и достигнат дължина например 13-15 см, трябва да отслабите или напълно да премахнете връзката (ако клонките са достатъчно дебели и срезовете са сраснали напълно). Мястото на облагородяване трябва да замажете задължително със замазка. Ако закъснеете с отслабването или свалянето на връзката, то бързорястящите филизи не само на дължина, но и на ширина, ще бъдат стегнати от нея и това може да доведе до пречупване или до загиване на присадката. Ако прекаленото стягане вече се е случило, то има един хитър начин да спасите клонката - на мястото, където е връзката, направете един надлъжен разрез в кората с нож на малка дълбочина.
Още една опасност за скоро присадените дървета представлява повишената чупливост, особено в първата половина на лятото. Тогава срастването между двете части не е много силно и за да избегнете неприятности, облагороденият клон трябва да се привърже към друг по-високо разположен или да се направи шина от пръчици.
Често в горещината растежът на облагородената клонка се забавя и затруднява. За да се избегне негативното влияние на слънчевите лъчи и сухия въздух можете да омотаете мястото на присаждане със светла пергаментова хартия.
Понякога, за минимализиране на риска от загуба, на една клонка се поставят няколко калема от един и същи сорт. Често не всички се хващат, но ако това се случи, то най-добре е да изберете най-качествено развиващия се филиз, а останалите да премахнете или да прищипете върховете им на 15-20 см.
На следващата година обикновено през пролетта се съкращават клонките до една трета, за да се формират пълноценна дървесина.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Предизвикайте розите да се обсипят с цвят

За да се предизвика втори цъфтеж при розите, е необходимо да се направи лятна резитба. По принцип при тези храстовидни растения чрез резитбата се насочва растежът, формира се храстът, определя се броя...

Не пренебрегвайте непретенциозния седум

Седумът е известен у нас под името „Дебела Мара”. Той произхожда от Китай и Япония, но сега е известен във всички континенти. Месестите му стъбла са групирани по няколко в туфа и може да достигнат до ...

Топкарамфилът се засява сега

За производство на разсада семената на топкарафила (самакитката, турския карамфил) се засяват на открити лехи в периода юли-август. За 1 кв. метър са необходими 1 г семена. Засяват се по-рядко, по въз...

Ериката цъфти от юни до април

През последните години на нашите балкони все по-често може да се види едно интересно растение, което не се бои от студа и ги краси до първа пролет. Ериката е много популярна и обичана в северните стра...

Начало