Диетични рецепти » Бананът също лекува

 Бананът също лекува

Бананът (Musa paradisiaca) е много разпространен южен плод из тропическите страни в Югоизточна Азия, Бирма, Индия, Шри Ланка, Латинска Америка, Канарските острови и др. Колко стара е културната форма на банана не се знае. Бил е познат в Америка преди откриването й. За банана се споменава в индийския епос от VІІ-ІV в. пр. н. ера. Александър Велики се запознал с тази култура в Индия около 300 г преди н.е. В Месопотамия са намерени рисунки на банани от VІІІ в. на н. е. в един храм на Ниниве.

Видове

Бананите се консумират сурови и ограничено, преработени изсушени на прах или на брашно. От банани, мед, захар и какаово масло се приготвя бананов чипс. Това са от банани, богати на захар. Друг вид, наречени брашнени, наречени още планти, са основна храна, вместо хляб, в районите, производители. Съдържат скорбяла и се ядат варени. Във Филипините се култивира друг сорт, влакнодаен банан поради влакнините, добивани от листните дръжки, наричани манила, от които са правили чували, въжета за корабите и др.

Химически състав

Бананът съдържа до 80 % захари, нишесте, витамините А, С, В2, РР, У, калий, ябълчна киселина, каротин, пектин, целулоза и биологичноактивните вещества: серотонин, допамин, катехоламин. В обелките има много дъбилни вещества и провитамин А.

Лечебни свойства

Бананът се препоръчва като лечебно средство при язва на стомаха и дванадесетопръстника, възпаления на червата, колити, заболявания на черния дроб и бъбреците, високо кръвно налягане. Сокът на банана има лечебно действие при кръвотечение от стомаха и дванадесетопръстника, при дизентерия и холера. Прилага се като успокояващо и противогърчово средство при хистерия и епилепсия.

Ограничения

Зрелите банани не трябва да се ядат от болни със захарен диабет и повишена кръвна захар, повишена стомашна киселинност и при затлъстяване.

ЛЕКАРСТВО ЗА КОЖАТА

Бананът е много витаминозен, хранителен и биологичноактивен плод и това го прави широко приложим в козметиката. Месестата му част съдържа витамините А, С, В2, РР, У, каротин, калий, пектин, ябълчна киселина, влакнини и биологично активни вещества, катехоламин и серотонин. Върху кожата влияе епителизиращо и подновява клетките. Прилага се при всеки тип кожа и във всяка възраст. Меката част има свойството да храни и овлажнява сухата кожа, да попива мазнините на мазната кожа, а нормалната или застаряваща кожа се освежава и подмладява. Избират се здрави и узрели плодове за маски (презрелите нямат лечебно-козметично действие!). От бананите се приготвят каши за лицето, шията или ръцете.

Начин на приложение

Предварително кожата се почиства добре, измива се, попива се, а при мазната кожа се прави парна баня с лайка за 15 минути. Маските от банани се правят 1-2 пъти седмично. Кожата става по-здрава, гладка, сочна и мека.

При суха, загрубяла, лющеща се или старееща кожа

Приготвя се пюре от намачкан банан и затоплено сурово прясно мляко (по равни части), а по-добре и лъжичка растително масло. Лицето се намазва, включително и клепачите, лежи се спокойно 30 мин. После маската се сваля с леко обтриване и се оставя лицето да съхне. При остатъчна лепкавост, тя се измива с хладка вода.

При мазна кожа, разширени пори или при бръчки

Към банановата каша се прибавя 1 супена лъжица сок от лимон, кисела ябълка или грейпфрут, размесени добре и се нанася върху кожата. Престоява 40 минути и се измива със студена вода. Кожата губи мазнината си, порите се стягат и бръчките се заглаждат.

При нормална кожа

Достатъчно е да се нарежат парченца обелен плод или да се направи каша от леко намачкан плод. С маската се престоява 20 минути в легнало положение, без мимики. След това се сваля и лицето се изплаква с хладка вода.

Грижи за ръцете

Кожата на ръцете, която е загрубяла, повяхнала или набръчкана се измива добре, масажира се внимателно с растително масло, оставя се да попие и после се намазва с бананово пюре добре замесено с разбит яйчен белтък на пяна. Намазва се чак до лактите и ръцете се оставят в покой за 30 минути. Маската се сваля и кожата се изплаква със студена вода и оставя да изсъхне.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Супер подправката: куркума

Постоянната употреба на куркума в храната съхранява младостта и здравето дълго време. В аптеките може да се намерят капсули с екстракт от куркумин Куркумата е многогодишно тревисто растение ...

Човешкият глас

Никой не иска и да знае мнението ви по жизненоважни въпроси. В същото време баналните разсъждения на невзрачната колежка се посрещат с интерес. Явно се налага да придадете на аргументите си повече убе...

Лечебната сила на меда

Ценен и предпочитан от всички, медът притежава куп неповторими качества. Затова още в древността хората са го познавали и използвали не само като храна, но и като средство за разкрасяване и лекарство....

Диетично хранене при панкреатит

Панкреатитът не е леко заболяване и трудно се лекува. То представлява възпаление на панкреаса, при което ензимите се активират и го увреждат. Проблем също е, че леките форми на панкреатита трудно се ...

Начало