Облепихата като лекарство
Облепихата (Hippophae rhamnoides) е ягодоплодно лекарствено растение, широко разпространено в умерения климатичен пояс на Северна Европа, Азия, Монголия, Турция и особено в Сибир, Алтай, Белорусия, Кавказ, Прибалтика. У нас се среща ограничено по крайморските райони край Варна и други опесъчени части. Понася продължително засушаване и ниски температури. Размножава се със семена и чрез коренови издънки. Цъфти май-юни, а плодоноси през август-септември.
Растението е било познато като храна още от древни времена. В Древна Гърция го използвали като лекарство за болни коне. Като ги хранели с листа и млади клонки от него, животните бързо оздравявали - наддавали на тегло, заяквали, а козината им ставала здрава и лъскава. Оттук и латинското име "хипофае" (хипос - кон и фаос - блестящ). В руските територии го наричали "сибирски ананас" за приятния, подобен на ананас вкус. От него се приготвят сокове, сиропи, мармалади, напитки с много витамини. Всички части на облепихата (плодове, клони, листа, цветове) имат богат разнообразен състав - тлъсто лечебно масло (до 12 %), витамините А, В, С, Р; захари, органични киселини, дъбили и багрило, микроелементи (кобалт, никел, манган, сребро, мед, желязо), фитонциди.
Плодовете съдържат още глицериди, холин, антоциани, фосфолитиди, мастни киселини.
Какво е лечебното действие на маслото от облепиха
То засилва епителизацията на кожата и образуването на нова тъкан при заздравяване на рани, с противомикробно и болкоуспокояващо действие. Прилага се при лъчеви увреждания на кожата, изгаряния, декубитуси, кожни и лигавични язви, трудно заздравяващи рани, рани при разширени вени, акне, упорити екземи. Поразените участъци, след почистване на некротичните се намазват с маслото и се привързват. Лечебният ефект е бърз. Прилага се и при нацепвания, наранявания,язви с обриви, възпаления в устата, очите, половите органи. В гинекологията тампони, напоени с масло, служат за местно лечение за ерозия (рани) на маточната шийка и влагалищни възпаления. При някои заболявания маслото се приема и вътрешно - във вид на капки върху късче хляб или с мляко преди ядене. При лъчева терапия на рак на хранопровода маслото се прилага вътрешно по време на курса на облъчване и две-три седмици след него. По същия начин се провежда лечението при болни от язва на стомаха и червата.
В офталмологията маслото се използва при изгаряния, кератити, язви на очите. Плодовете и листата на облепихата се употребяват като чай. Поради богатото съдържание на витамини той засилва организма при изтощени и хронично болни, след операции, при малокръвие, хиповитаминози и др.
В руската народна медицина се използват отварите от плодовете и от листата - при ревматизъм и при окапване на косата; от плодовете - при кожни болести и язви на стомаха и червата; от семената - като слабително средство; от листа и клонки - при диарии и витаминозно; от кората на растението - при ракови заболявания.
Автор: Д-р Недялка МИТРЕВА