Критска диета
Oт няколко години насам специалистите по здравословно хранене буквално се кълнат в критската диета, убедени, че именно тя е в състояние да ни предпази както от сърдечносъдови заболявания, така и от затлъстяване.
Малко история
Светът чува за първи път за нея през 1988, когато д-р Майкъл Лауръл, най-известният нюйоркски кардиолог, подлага една част от пациентите си, преживели инфаркт, на традиционното снижаващо нивото на холестерола меню, а друга кара да се хранят като обитателите на остров Крит. Резултатът - последните не само оздравяват напълно, но и проявяват с 61% по-малко предразположение към канцерогенни заболявания от членовете на първата група!
За разлика от европейците
Какви са основните принципи на чудодейния режим, защитаващ толкова успешно сърцето, предотвратяващ опасността от развитието на някои видове рак и гарантиращ завидно дълголетие? Тайната му е в пълните с фибри, витамини и минерали продукти, в използването на мазнини, богати на мастни киселини, в разнообразието, съобразено с конкретния сезон от годината, и в постенето според православните празници.
В сравнение с нашите навици на хранене в менюто на критяните:
• Има повече пресни зеленчуци, ароматични треви, плодове, пълнозърнест хляб, ориз, сушени зеленчуци, риба, морски дарове, пилешко, овче и козе сирене, овче и козе кисело мляко, зехтин, билкови чайове и червено вино (в умерени количества).
• Присъстват по-малко месо, колбаси, масло, сметана, слънчогледово олио, краве сирене и краве кисело мляко, прясно мляко, бял хляб, сладкиши, концентрати, консервирани и готови за консумация храни.
Храни
Менюто на критяните определено предпазва тези, които се придържат към него, от инфаркт, инсулт и преждевременно състаряване, тъй като в него има много антиоксиданти и най-вече витамини С и Е. В предпочитаните от обитателите на острова храни се съдържат и доста магнезий, предотвратяващ развитието на атеросклерозата, фибри, отдалечаващи от нас опасността от размножаване на ракови клетки в храносмилателните и отделителните органи, каротеноиди, които се грижат за доброто състояние на кожата, алфа-линолеинови киселини и полифеноли, противопоставящи се успешно на процеса на окисляване на тъканите. И още - всичко е много вкусно, затова изобщо не омръзва, колкото и продължително време да се консумира. Що се отнася до килограмите ни, диетолозите вече са доказали, че те няма да помръднат, стига цял живот да се храним подобно на критяните, известни с това, че сред тях има най-много и най-стройни столетници на глава от населението.
Местният кулинарен календар
Интересното е, че обитателите на остров Крит не само внимават какво ядат, но и кога го ядат, съобразявайки менюто си със сезоните, религиозните пости и големите празници!
В началото на годината
На масата се слагат най-вече ястия, сготвени на базата на сушени зеленчуци, пресни ряпа и зеле, сирене, хляб, малки количества прясна или сушена риба,
За карнавала
Обитателите на острова си угаждат с печени ярета и пилета, хапват дори домашно приготвени, но със зехтин, а не с масло сладкиши, после отново се отказват от месото и в продължение на 40 дни постят, Тогава се хранят главно със зеленчуци, охлюви, хляб и морски дарове.
На Великден
Край на постенето слагат угощенията с печени на шиш агнета, шарени яйца, солени торти, пълнени със сирене и месо. Великденските празници траят цяла седмица, след което критяните отново минават на своята „диета", съставена предимно от пресни зеленчуци, риба и пилешко.
През лятото
Месо се яде не по-често от веднъж седмично, консумират се много пресни плодове и зеленчуци.
През есента
Хранителният режим се обогатява с печено или готвено със зеленчуци месо - тогава се събира реколтата от маслини и грозде, затова местните жители имат нужда от повече сили.
Преди Коледа
Отново се пости в очакване на отрупаните с ястия празнични трапези.
Примерното меню на островитяните:
Закуска: 1 портокал или прясно изцеден сок, 2 филийки пълнозърнест хляб, 1 чаша овче кисело мляко или 1 яйце, кафе или чай, подсладени с 1 кафена лъжичка мед.
Обед: салата, 150 г пилешко или 200 г риба, 100 г ориз или боб, 1 или 2 филийки пълнозърнест хляб, пресен плод, чаша червено вино.
В 16 часа: някакъв пресен плод или чаша прясно изцеден плодов сок.
Вечеря: супа или салата, 100 г боб или ориз ( при [условие, че не са изконсумирани на обяд), 1 яйце или 100 г овче сирене или 150 г овче кисело мляко, 1 или 2 филийки пълнозърнест хляб, пресни или сушени плодове, 1 чаша червено вино.
9 стъпки към полезната за вас диета
1. Откажете се от маслото и маргарина - заменете ги със зехтин.
2. Вместо със захар подслаждайте с мед.
3. Избягвайте червеното месо, богато на наситени мастни киселини. Предпочитайте пилешкото и заешкото.
4. Яжте колкото се може по-рядко краве сирене, което се оказва пълно с вредни за сърцето наситени мастни киселини.
5. Консумирайте големи количества пресни, варени и сушени плодове - 400 г на ден, пресни и задушени зеленчуци, пълнозърнест хляб.
6. Наблегнете на козето и овчето сирене, на обезмасленото кисело мляко.
7. Поне три пъти седмично слагайте на масата си риба, по възможност тлъста (сьомга, тон, скумрия), тъй като стимулира мозъчната дейност и допринася за доброто състояние на сърдечносъдовата система.
8. Салатите си подправяйте само със супена лъжица зехтин и малко лимонов сок.
9. На всяко хранене изпивайте по чаша вино. Нека то да бъде червено, тъй като съдържа много танин и полифеноли.
Автор: Димитрина Даневска