Още рецепти » Мебелите Тетрис

 Мебелите Тетрис
Нещо повече от една игра

Мнозина още си спомнят прочутата игра “тетрис”, завладяла всички компютри и игрални зали през 90-те години на миналия век. В пространството летяха малки частички с причудлива форма, които се стараехме да поставим така, че заедно с другите да образуват нещо като стена без никакви процепи и пробойни! Днес играта е преминала в мебелна мода, като става дума за леки полици с разнообразна форма, които, захванати една към друга, образуват причудливи шкафове, библиотеки, етажерки и какво ли не още.
Mебелната мода “тетрис” носи много свежест и елегантен дизайн у дома. На схемите са представени най-често употребяваните форми на полици, техните основни габаритни размери, като става ясно, че захващането на отделните полици - вертикални и хоризонтални страници и горни части, става по вече класическия начин - отвори, в които влизат дървени дюбели и лепило за здравина. Формите включват например правоъгълници, обърнати “Т” и “Г”, както и нещо наподобяващо латинската буква “S”.

Как да извършим сглобяването?
Материалът е МDF с дебелина 16 мм, от който се изрязват според посочените размери отделните полици и страници. За получаване на подходящ цвят предварително можете да боядисате заготовките.
Върху плота, от който ще режем, нанасяме подходяща боя с мече и следва изрязване по размерите (сн. 1 и 2). Ъглите и преходите изрязваме и оформяме с прободен трион (сн. 3). Следва снаждане и залепване на отделните части с лепило и дибли (сн. 4 и 5). Ако има части под ъгъл, те се залепват по формата на снадката, която следва желания ъгъл (сн. 6).
Ето и схеми за полици на стената, които трябва да носят по-големи товари. Дебелината на MDF-материала вече е 15 мм, дъските се заглаждат със заглаждаща машина и абразивна хартия, а изработката е в следната последователност.
Изрязваме по размери, заглаждаме и обработваме острите ръбове на елементите (сн. 1 и 2). За здраво захващане диблите могат да бъдат и продълговати (сн. 3 и 4). Цялостната конструкция се поставя в дърводелски стяги за по-здраво залепване на връзките (сн. 5). За закрепване към стената се правят дървени трупчета с отвори за дюбелите (сн. 6 и 7). Накрая следва боядисване с желана боя за дърво (сн. 8) и здраво закрепване към стената с дюбели за бетон (сн. 9).

Автор: recepty.bg

Представяме Ви:

Как се прави жив плет

Формирането на живия плет се извършва чрез поредица от точно определени манипулации през годините след засаждането. През първата година след засаждането младите растения се оставят да растат свободно....

Каменните елементи в градината

Той е красив и стабилен. Древен и неизменно актуален. Разнообразен и зареден с енергия. Той си тежи на мястото. А неговото място е в градината. Камъкът е този неодушевен предмет, който изпълва двора...

Тъмните бенки са опасни

За бенките и опасностите, които крият, разговаряме с д-р Веселин Илиев - Д-р Илиев, опасни ли са бенките? - Опасни са по-големите, които имат неравна повърхност, косми или са силно пигментир...

Кога кафето е опасно за сърцето?

Въпросите около кафето и сърцето са често коментирани - от консуматори до учени. Не е чудно, че дори научните данни са противоречиви! Но за едно има единомислие - то е, че кафето не фигурира в списъка...

Начало