Месечният цикъл – истини и заблуди
Той ни спохожда на всеки 28 дни и е най-постоянното, най-естествено явление в живота на жената. Въпреки това месечният цикъл е свързан с доста неверни представи, загнездили се кой знае защо в съзнанието ни...
Когато сме в мензис, не бива да спортуваме
Напротив. Според лекарите колкото повече се движим, толково по-бързо циркулира кръвта ни, вследствие на което болезнените усещания в корема намаляват или изобщо не се появяват. Някои от най-известните спортистки в света като Ана Курникова например споделят, че когато са неразположени и имат болки, тичат петнайсетина минути, докато им мине.
Някои здравословни проблеми се отразяват върху менструацията
Така е. Наличието на полипи и миоми, които „израстват" в матките на много жени, достигнали 40-те, води до кръвоизливи. В същото време хормоналните смущения, особено тези, свързани с щитовидната жлеза, стресът, анорексията и депресията могат да доведат до спиране на мензиса.
В такъв момент не трябва да ходим на басейн
Не е вярно. Плувайте си съвсем спокойно, стига да сложите тампон непосредствено преди да влезете в басейна или морето. Къпането няма да ви причини болки, освен ако водата е много студена.
Превръзките са за предпочитане в случай на гинекологични възпаления
Да, защото тампоните могат да доведат до още по-сериозни проблеми. Те „държат" микробите на топло и даже ги насочват към матката.
Девствените момичета не бива да използват тампони
Не е така. Хименът представлява еластична ципа с отвор, през който изтича кръвта. Тампонът може да влезе без никакъв проблем в него.
Тогава не можем да забременеем
Не е вярно. Случва се, макар и твърде рядко. Нека си припомним, че сперматозоидите, навлезли в женските полови органи, запазват жизнеспособността си в продължение на няколко дни. Точно затова краят на мензиса е рисков период.
Спиралата против забременяване засилва кръвоизливите
И да, и не. Подобен феномен се наблюдава най-вече при класическите медни спирали. Много жени се отказват от тях, защото в резултат на големите кръвоизливи организмът им изпитва недостиг на желязо и те развиват анемия. Това обаче не се случва със спиралите с прогестерон, в които има резервоар, „изпускащ" периодично минимални количества от хормона.
Не е ясно защо ни боли коремът
Напротив, ясно е. Това се дължи на излишъка от простагландини - субстанции, предизвикващи болезнени контракции в матката.
В подобни дни трябва да ограничим солта
Да, особено ако сме склонни да задържаме течности, а не искаме да ходим с торбички под очите и да не можем да закопчеем циповете си.
Налага се да избягваме аспирина
Вярно е. Популярното лекарство има антисъсирващ и разреждащ кръвта ефект. Ако вземате аспирин, не се учудвайте, че мензисът ви е по-обилен и продължителен. Някои лекари дори ни препоръчват седмица преди настъпването на цикъла да се откажем от медикамента и щом се налага, да вземаме парацетамол.
Не бива да правим любов, ако сме в мензис
Напротив, можем, стига да имаме желание. Според лекарите сексуалният апетит на някои неразположени жени дори се изостря, други пък и не искат да си помислят за подвизи в леглото.
Автор: Диана Василева