Още рецепти » ШАМБОР - прекрасният замък на Франсоа I

 ШАМБОР - прекрасният замък на Франсоа I

Мнозина определят Шамбор като най-красивия замък във Франция. Този замък е предизвиквал възхищението на не едно и две европейски величия. Замислен като обикновена ловна хижа Шамбор се превръща в монументален архитектурен комплекс: дължина 156 м, височина 56 м, 77 стълбища, 282 камини и 426 стаи.

Историята

Франсоа І бил едва на 24 години, когато през 1519 г започнал строителството на огромния замък. Отговорната задача била поверена на Франсоа де Понбриан, назначен за суперинтендант, и известния каменоделец Жак Сурдо. Строителството било забавено заради тежкото поражение на краля край Павия, при което Франсоа бил пленен. След 1526 г. обаче строителството се възобновило с пълна сила – под ръководството на новия интендант Шарл де Шовини на Шамбор работили над 1800 строители. Въпреки усилената работа, до смърта на краля през 1547 г. били завършени само централният корпус и кралското крило.

Именитите обитатели

Франсоа І много се гордеел със своя замък, но въпреки това за 32 години прекарал в замъка едва 72 дни. Херцог Гастон Орлеански, брат на Луи ХІІІ е живял в Шамбор и Блоа от 1634 до 1643 г. и от 1652 до 1660 г. Луи ХІV се е установявал 9 пъти в замъка в периода 1660-1665 г. Станислас Лежински – полският крал в изгнание е живял в Шамбор от 1725 до 1733 г. Анри V придобива замъка пре 1821 г. заедно със титлата Граф на Шамбор. Той обаче прекарва в замъка само 3 дни.

Архитектурните решения

Съхранявайки идеята за средновековна крепост замъкът включва централен корпус с четири големи кули в ъглите и две крила, като пред централната фасада има голям ров, пълен с вода, а отстрани и отзад е изградена внушителна крепостна стена. Цялата композиция е изпълнена в строгите пропорции на златното сечение.
Централният корпус е на три етажа като по вертикалната ос на корпуса е изградено знаменитото двойно стълбище - две винтови стълби се издигат до покрива без да се пресичат. Над стълбището се издига малка кула с фенери, а над кулата е разположена хералдическа лилия. На всеки етаж около стълбището са разположени кръстовидно четири вестибюла, от които се влиза в четири съвършенно еднакви апартамента. По един апартамет има и във всяка ъглова кула. По такъв начин в централния корпус са разположени 32 апартамента, оборудвани с всички удобства на епохата.
Часовнята се намира в западното крило. Нейният строеж започва едновременно с кралските апартаменти, но е завършенa едва при Луи ХІV. Часовнята е най-голямото помещение в замъка.

Кралските апартаменти са разположени в източното крило и до тях се стига през галерия и винтова стълба. Те включват една спалня, два кабинета, малка молителница и огромна заседателна зала.
Парадните апартаменти заемат втория етаж на северната фасада. Тези два апартамента са били обединени в един през 1680 г. в съответствие с изискванията на тогавашния си етикет. Съвременния си вид апартаментите получават през ХVІІІ в., когато са преоборудвани по нареждане на маршал де Сакс.
Апартаментите на кралицата са разположени в североизточната кула на централния корпус (2 етаж) в непосредствена близост до кралските покои. В тях последователно са живели двете съпруги на Луи ХІV, Мария-Тереза Австрийска и маркиза де Ментенон.
Музеят на Шамборския граф е разположен в югоизточната кула на централния корпус. Самият граф – Анри V, херцог на Бордо и граф на Шамбор, е известен с това, че след края на Френско-пруската война пре 1871 г. се отказва от престола на Франция, който трябвало да заеме като последен от Бурбоните. В резултат във Франция е провъзгласена Третата република. Сред по-интересните експонати на музея са колекцията от военни играчки на графа, сребърната посуда, парадната спалня, както и много гравюри и портрети – собственост на неговата майка херцогиня де Берри.

Зрителната зала

Намира се в югозападния апартамент на първия етаж. За желаещите да се запознаят с историята на замъка тук се прожектира 15-минутен филм, който е озвучен на френски, английски и италиански език. Филмът проследява всички по-важни моменти от строителството и развитието на Шамбор.

Паркът

Известен е с това, че със своята площ от 5440 ха той е най-големият ограден парк в Европа. Оградата е дълга 32 км и в нея има 6 врати. В парка на свобода живеят многобройни диви животни от най-различни видове – сърни, елени, глигани, зайци, лисици, фазани и т.н.

Автор: Атанас Атанасов

Представяме Ви:

Гозби с маслини

Манастирска яхния с маслини Продукти за 4 порции: 80 г маслини, 80 г лук, 250 г картофи, 60 г моркови, 40 г целина, 200 г дребни лукчета /арпаджик/, 150 г пресни гъби, 50 г ориз, 120 г домати, 8...

Полипи в стомаха

Преди 3 години в стомаха на 13-годишния ми син откриха полип на широка основа. През пролетта на тази година откриха втори. Засега лекарите не лекуват с нищо, а само наблюдават. Има ли някакво нетрадиц...

Студени супи

Азербайджански таратор Прoдукти: 1 кг кисело мляко, 500 мл вода, 1 яйце, 2 с.л. ориз, 1 с.л. брашно, 1 връзка копър, 1 връзка зелен кориандър, 1 връзка спанак (250-300 г), малко пресен джоджен. Нa...

От какво се нуждае вашето дете?

Обръщате ли достатъчно внимание на това какво ядат наследниците ви? Навярно смятате, че докато са малки, те могат да консумират всичко без ограничения. Не е така. Ако още в най-ранна възраст детето не...

Начало