Още рецепти » 7 съвета за начинаещи цветари

 7 съвета за начинаещи цветари

Ако сте начинаещ цветар, но разполагате с голям брой растения най-добре да им направите картотека. Това има смисъл, тъй като в нея ще съхранявате информация за всяко едно растение, което притежавате, като например честота и специфичност на поливането, температурен режим, време на пресаждане, начин на размножаване, подхранване и т.н.

Докато се запознаете с индивидуалните особености на всяко растение от вашата колекция не е лошо да спазвате някои общоприети правила:
• Сдобивайки се с ново растение, не променяйте неговото местоположение, защото повечето от зелените ни любимци не обичат това. Изключение се прави само при очевидно негативна реакция на растението, напълно възможно е установеното място да не му понася добре.
• Подготвяйте водата за поливане от по-рано. Повечето растения ще преживеят по-дълго, ако не се поливат с вода от централния водопровод – при възможност използвайте дъждовна вода, мека вода или ако е от чешмата, то задължително да е престояла. Водата трябва да се остави поне едно денонощие, за да се изпари хлорът.
• Организирайки пресаждане на растенията, най-разумно е да използва почвена смес, приготвена конкретно за този вид. Ако решите да експериментирате с пръст от природата, не си спестявайте поне дезинфекцирането й.
• Проблем за цветята може да стане ниската влажност на въздуха, особено през зимата, когато в помещението работи отоплителен уред. За да се съхранят растенията в добър вид, трябва да се грижите постоянно въздухът да бъде достатъчно влажен. За целта може да използвате специални овлажнители за въздух или съд с вода върху радиатора.
• За болшинството растения е необходим приток на свеж въздух, затова проветрявайте редовно помещението. При проветряването обаче трябва да се избягва наличието на студени въздушни течения, които може да бъдат пагубни за болшинството топлолюбиви растения.
• Ако растението боледува, огледайте неговите листа с помощта на лупа – болестта може да бъде предизвикана от вредители.
• Ако вие не сте прекалено внимателни към зелените питомци – често забравяте да ги поливате или ви се налага да отсъствате за по-дълго време, изберете в качеството на домашни растения сукуленти.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Консервиране на круши

Компот от круши Прoдукти: 4 кг круши, 300 г захар, 4 – 5 бр. карамфил, 2 с. л. оцет, 1/2 пръчица канела, кората на 1 лимон. Нaчин на приготвяне: В голяма тенджера смесваме 1 л вода със захарта,...

Алергията към тебешира

Докато не тръгна на училище, детето ми не страдаше от алергия. Но там получи жестока алергия към тебешира. Какво да правим? В. С. от Сл. Алергията действително може да се отключи от обикновения...

ЙОД – внимание бременни!

Този химически елемент е жизненоважен за всички функции на организма, защото участва в синтеза на най-важните управляващи го хормони. Йодът участва в обмяната на веществата и помага на щитовидната жле...

Страховете на невръстните

Детето ви отказва дa спи на тъмно, крие се от приятелите, които ви идват на гости, пищи при вида на пчела или муха, плаши се от домашната ви котка... Каквито и да са страховете му, не ги отминавайте с...

Начало