Градина без алергии
Контактът с природата е неизчерпаем източник на сили и добро настроение. Но прекараните часове в зелените покои на градината могат да бъдат опасни за много от нас. Зачервени и насълзени очи, парене и дразнене в носа, сърбеж и задух. Ако това ви е познато, значи се досещате, че става дума за тях, алергиите от цветния прашец (полена) на цъфтящата растителност. В същност не бива да обвиняваме растенията за това. Алергиите преди всичко са
следствие на съвременния начин на живот –
замърсяване на околната среда, използване на огромно количество химични продукти под формата на лекарства, храни, напитки, козметика и много други. Те са отрицателната реакция на нашия организъм, предизвикана от определени вещества или съединения когато те надминат определена концентрация. За алергиите, причинени от цветния прашец, най-опасни са топлите месеци на пролетта и лятото, когато е и масовият цъфтеж на повечето растения.
Отделеният от цъфтящите растения прашец се разпространява чрез вятъра и предизвиква, раздразнение на горните дихателни пътища, лигавицата на носа и очите. Запознатите с този проблем хора са принудени да ограничат престоя си на открито в определени месеци дори и в собствената си градина. Но правилно и
грамотно проектираната градина
може да ви осигури комфортен престой сред природата при ограничаване риска от проява на алергия.
Много хора грешно мислят, че растенията с големи, привлекателни съцветия (лилии, рози, гергини) са главният източник на алергенти. В същност нещата са точно на обратно - растения с малки невзрачни, практически незабележими съцветия произвеждат значително по-голямо количество прашец, което създава предпоставки за алергични реакции. Ароматните растения с големи, ярки цветове привличат насекомите и опрашването става чрез полепналия по тях полен. Поради тази причина на тях не им е необходимо голямо количество прашец който да бъде разнесен от вятъра и да ви създава неприятности. От тук и първото правило за създаване на градина без алергии:
Правилен подбор на растенията
Прашецът на растенията може да се разпространява на големи разстояния, но основно се концентрира близо до източника. Ето защо колкото по-далеч се намирате от растенията, произвеждащи прашец, толкова по-малко влияние ще ви оказва той. Можете да си представите това все едно, че сте пасивен пушач. Колкото по-близо сте до пушещ човек толкова по-голямо количество дим попада във вашите дробове и е по-трудно да избегнете вдишването му. Следователно може да се направи извода:
не засаждай цъфтящи растения близо до дома
и до места, които активно посещаваш или прекарваш на тях по-дълго време. Кое разстояние е безопасно? Зависи колко силна е алергията, но разбира се, не е без значение вида на растенията. Като пример прашецът на брезата (един от лидерите сред растенията алергенти) се разпространява на разстояние до 10 м. от ствола на дървото. Ако все пак не искате да се разделяте с нито едно от любимите си растения, просто ги засадете на безопасно разстояние и им се любувайте отдалеко!
От гледище на биологията на растенията може да се направи и изводът:
за предпочитане са женските пред мъжките
някои видове растения се разделят на мъжки и женски, т. е. на едни се развиват само мъжки цветове, които образуват полен, а на други – само женски, които се оплождат от разнасяния полен. При избора на асортимента за вашата градина използвайте само женски растения (изключение правят тополите). Тъй като те не произвеждат прашец, съответно и не предизвикват алергични реакции. Освен това женските растения прочистват въздуха, усвоявайки прашеца със своите цветове.
В практиката се използват изключително много видове растения и както става ясно, не всички са еднакво опасни. Добре е да се има предвид, че едни от
най-силните алергенти са житните растения
За ваше сведение всички сортове които присъстват в тревните площи, са представители на семейство житни. Затова ако сте особено алергични, по-добре е да се откажете от тревата и да я замените с почвопокривни или стелещите се растения. Ако все пак не можете да се лишите от присъствието на тревна площ във вашата градина обърнете внимание на тревните смески, които използвате. Имайте също предвид, че при често и ниско косене житните изпитват постоянен стрес и се стараят да образуват повече прашец, така че ако сте алергични, не прекалявайте с коситбите. Не забравяйте, че влажната трева е прекрасен филтър, задържайки прашеца на другите растения и не позволява неговото свободно разпространение във въздуха.
При някой хора алергия могат да предизвикат
силните аромати
но това не е сезонна алергия, предизвикана от цветния прашец, а реакция по отношение на етеричните масла, отделяни от растенията по време на цъфтеж. В тези случаи избягвайте използването на силно ароматни растения. Още една разпространена грешка при наличие на алергия е засаждането на големи масиви от един вид. Ако сте засадили единично растение алергент, обикновено няма особен проблем, но при засаждане на голяма група или масив рискът от алергична реакция на организма се увеличава многократно. Старайте също да постигнете
разнообразие от видове и сортоеве
в градината. Това ще ви помогне да избегнете високото съдържание на алергенти във въздуха. Използвайте местни видове – типични за района, в който живеете. Така ще имате известна гаранция, че растенията ще се развиват добре и ще бъдат жизнени. Това е особено важно, защото в състояние на стрес естествената реакция на растенията за съхранение на вида е отделянето на големи количества прашец.
Подходящи растения, които не предизвикват алергична реакция, са луковичните като минзухар, нарцис, лале и др. Подходящи цветя са също лупинина, маргаритки, теменужки, хоста, астилбе, циния, незабравка, лобелия, аквилегия и др. От храстовите и дървесни видове можете да използвате хортензията, аронията и различните видове явор.
Автор: Ландш.арх. Йордан Караколев