Кръгли форми в градината
Ако правите стени и ъгли са ви омръзнали с неизбежното си присъствие в градската архитектура и обзавеждането на дома, значи е време да се обърнете към най-съвършената геометрична фигура – кръгът. А едва ли има по-благодатно място за него от градината – там, където красотата е с предимство пред целесъобразността, а съвършенството се гради върху неизчерпаемите възможности на природата и фантазията на човека.
Символи в ландшафта, почерпени от живата природа
Кръгът е символ на хармонията и съвършенството, на безкрайността и справедливостта. Това е формата на слънцето и земята, на колелото, задвижило напред човешката цивилизация, на масата, около която са седели рицарите на крал Артур. Той не дразни, не провокира, вписва се във всяка обстановка и никога не остава незабелязан. В проектирането на всяка градина могат да се включат кръгли или сферични елементи. Но тяхното очарование най-силно изпъква в малките градини – сякаш безкрайността на кръга компенсира ограниченото пространство. Разбира се, големите по площ градини предлагат възможност да се експериментира с внушителни по размери или много на брой кръгове, които могат да бъдат наистина впечатляващи.
За разлика от изградената от човека среда, природата почти не използва прави линии. Заоблените форми на площадката пред къщи, на моравата и лехите, лъкатушещите пътечки създават усещане за простор и уют. От общия стил на градината и предпочитанията на стопаните зависи дали ще изберат правилни кръгове или елипси и всевъзможни извити фигури, напомнящи по някои свои елементи окръжност. Заоблената форма е приложима към най-различни елементи в градината. Някои от тях можете да имате веднага, други изискват планиране и продължителна подготовка. Но каквато и кръгла идея да решите да реализирате, най-вероятно ще останете доволни от резултата.
Арките
Градината започва от вратата, а тя може да се направи във формата на арка – като обещание за малко нестандартен и романтичен оазис сред правите улици и ъгловатите сгради. Ако реализирането на подобна идея обаче изисква сериозни инвестиции и реконструкции, изграждането на арка вътре в двора е ефектно и лесноосъществимо решение. Увитите по нея катерливи рози или клематиси ще посрещат с пищна зеленина и ярки цветове гости и домакини. Изборът на подходящи увивни растения е голям и позволява да се намери добра алтернатива дори за хора, които не могат да полагат много грижи за тях. Ако от двете страни на арката засадите чимшири и ги оформите като кълба, ще постигнете още по-голямо въздействие. Топките чимшири са класическо „кръгло” решение, за което няма лош сезон. При твърде малка парадна зона най-разумно е да не я претрупвате излишно. Семпло оформление с включване на кръгли растения, обли камъни или скулптури със сферична форма ще омекоти и оптически ще разшири тясното пространство.
Пътеките
Несъмнено лъкатушещите пътечки имат по-естествен вид от правите. Ако размерите на градината позволяват да си направите такава, пространството около нея ще „поеме” най-разнообразни кръгли елементи. Засадените отстрани топчести растения, голям объл камък на някой от завоите, градински осветителни тела със сферична форма са само част от възможностите. Макар и не толкова впечатляващи, те се вписват добре и около права пътека. За настилка можете да изберете кръгли плочи или обли камъни. Интересно решение за правата пътека е вмъквнето в нея на кръгла площадка – дори малка по размер и с чисто декоративна функция, тя ще придаде съвсем нов облик на градината.
Лехите
Кръглите лехи са идеалното решение за заети хора, които искат градината им да е ефектна. Дори когато е малка, лехата с форма на кръг привлича погледите. Кокичета, синчец и минзухари в ранна пролет, следвани от лалета и нарциси, лобелия, турти и петунии през лятото, та чак до димитровчетата през есента – кръглата цветна градина винаги ще има с какво да ви радва. Подберете растенията така, че след прецъфтяването на едно да започва цъфтежът на следващото. Високите видове ще заемат центъра, а най-ниските – периферията. Друг вариант е да се засади само един вид, за предпочитане с продължителен цъфтеж през цялото лято. Ако държите формата на кръга да се запази все така идеална, каквато е била в началото, оградете лехата с плочи, бордюр от ситни камъчета или със скрита в земята извита преграда от ламарина, пластмаса или друг подходящ материал.
Кръглите лехи разширяват оптически малките пространства, а при дълъг и тесен двор група засадени в кръг растения, за предпочитане високи тревисти или дребни храсти, ще привлича погледите и ще разчупи еднообразието и ще създаде усещане за уют.
Растенията
Именно те правят градината, а природата се е погрижила да имаме голям избор от кръгли обитатели за нея. Всичко зависи от предпочитанията и, разбира се, от размера на двора, с който разполагате. Защото възможностите са малки и големи. Дърветата с кръгла корона са доста на брой, но за да изпъква тя е най-добре да са солитери или да са засадени на фона на дървета със заострена форма на короната. Ако в градината няма достатъчно място за дървета или вече сте изчерпали лимита си за тях, много подходящи са щамбовите форми. Рози, азалеи, люляк за романтичните градинари, френско грозде и други ягодоплодни за по-практичните. Около тях добре изглеждат кълбовидните туфи на седуми, каменоломки, миниатюрни карамфили. Природата обича кръга и повечето растения имат овални цветове. Божурите, далиите, декоративният лук са сред най-впечатляващите. Поляната с нацъфтели детелини или глухарчета пък е най-лесният за постигане вариант, често пъти се получава дори въпреки желанието на стопаните. Кръглите листа на хостата ще оживят сенчестите кътчета, а розетките на семпервивумите ще „заоблят” планинската острота на алпинеума. Декоративните храсти, поддаващи се на подрязване, най-лесно се оформят като кълба, но изискват редовна поддръжка, ако настоявате да запазят формата си. При желание този списък може да расте безкрайно и да се попълни с красиви растения за всеки сезон. Имайте предвид, че магията на кръга се откроява най-красиво, когато за контраст до кръглите растения се засадят и издължени – ириси, декоративни треви.
Мястото за отдих
То е едно от най-любимите кътчета в градината и със сигурност най-често посещаваното. Застлана с плочки, посипана с чакъл или покрита с камък, площадката няма зелената мекота на тревния килим, но веднъж направена, не изисква особена поддръжка. Оформянето й като кръг е най-лесното решение. Още по-голям ефект ще има, ако в центъра й оставите непокрита площ, която да превърнете в кръгла мини-градинка. Друг вариант, също изискващ, макар и еднократно, повече усилия, е окръжностите да са няколко, с различни размери – концентрични или пресичащи се. За да бъде творението наистина ефектно, покритието им не трябва да е еднакво – плочите могат да се различават по форма, структура или цвят. По-скъпо решение е площадката да се направи с дървена настилка – като кръгъл подиум, леко издигнат над околното пространство. Ако предпочитате зелените места за отдих, просто изберете кръгла маса за моравата. Можете да отбележите символичните граници на кътчето си за кафе и сладки приказки с обли камъни или да заградите тревна площ във формата на кръг с цветя, високи декоративни треви или дори нисък жив плет.
Детският кът
За всеки друг елемент от градината формата на кръга е дизайнерско решение и целта й е предимно декоративна, но за детската площадка тя означава повече безопасност и удобство. Това е мястото, където острите ръбове трябва да се изключат напълно. Кръглият пясъчник, заоблените форми на пързалките и катерушките са предпоставка за безгрижни игри на децата и спокойствие на родителите. Цялата площадка също може да се направи като кръг, в който да се използва мека настилка или да се засади трева, устойчива на газене (например тревна смес за футболни игрища).
Моравата
Тя може да е малка, но кръглата форма ще я направи забележителна. Поддръжката й трябва да е на ниво. Засадените наоколо високи тревисти растения и храсти ще я превърнат във вълшебно кътче за уединение и почивка. По-лесният вариант да запазите правилния кръг е бордюрът от дребни камъчета, оформящ пространството.
Водоемите
Ако мястото, което можете да отделите за водна градина, е малко, кръглата форма се подразбира сама. Дали ще е правилно очертана окръжност с ясни граници или ще наподобява естествено езерце зависи от вашия избор. От старо буре или закопан в земята голям леген също може да се направи миниатюрна кръгла водна градина. Важното е растенията да са така подбрани, че да я превръщат в истинско украшение на двора. Резултатът може да е изненадващо красив, ако две трети от окръжността са очертани с високи тревисти растения, най-добре цъфтящи, а гледката към водната градина се открива от незаетата с растения страна.
Мебелите
Често градинското обзавеждане не е много по-различно като дизайн от мебелировката в дома. Правите ъгли са нещо нормално за масите, пейките и столовете за двора. Ако изберете кръгли мебели, с най-малко усилия ще промените забележимо визията. Кръгли маси и столове има в най-разнообразни варианти. Нещо по-различно, но и по-сложно е кръглата пейка или люлка. Но ефектът си заслужава.
Аксесоарите
Както и мебелите, те са сред най-бързите и лесни начини да внесете промяна в градината. Изискват вложение на средства, но пък няма нужда да полагате усилия или да чакате. Сферичната скулптура може да бъде голяма или малка, от камък, метал или дърво. Почти няма начин някой да я нарече безвкусна или да не се впише в обстановката – все пак това е най-дружелюбната форма. Ако скулптурата е част от фонтан, ще свържете хармонията на кръга с динамиката на водата и дори размерите да са съвсем скромни, композицията ще приковава вниманието. Осветителните тела с кръгла форма също са сред класическите решения, които няма да ви подведат.
Автор: арх. Таня Димитрова