Още рецепти » Слънцето помага

 Слънцето помага

Хубавите летни дни карат всеки от нас да се облича по-леко, да се разхожда по-дълго сред природата и на открито, да търси чести срещи със слънцето. Това е така, но когато страдаме от акне, псориазис или екзема, никак не е лесно да се покажем пред света по бански. Особено ако не знаем как точно ще ни се отрази слънцето. Защото то невинаги действа благоприятно върху кожата с проблеми и тя е принудена да се пази от него.

Псориазис
Излагането на слънце е полезно, но изгарянията могат да доведат до поява на нови плаки

Псориазисът е хронична болест с все още неизяснен докрай произход, която се развива на пристъпи. Лекарите я свързват с някои генетични фактори и с отслабване на имунната защита на организма. Не уврежда здравето, но създава сериозни проблеми с външния вид, понеже кожата, нападната от псориазис, изглежда доста зле. По нея има червени плаки, покрити с бели струпеи, разположени най-често на лактите, дланите, коленете и в скалпа. Те се дължат на прекалено бързото обновяване на епидермиса - за 7 вместо за 28 дни, както е обичайно. При това броят на кожните клетки се увеличава рязко, те се натрупват и образуват белите струпеи. Като лечение се препоръчват съобразени с конкретния случай медикаменти, носене на свободни дрехи от естествени материи, които не дразнят кожата, миене с мек сапун и използване на хидратиращи кремове. Страдащите от псориазис трябва да се откажат от алкохола и да се излагат много предпазливо на слънце, за да не изгорят и така да влошат състоянието си.

Акне
За да нямате неприятни изненади през есента, стойте на слънце само в ранните утринни и късните следобедни часове

Появяващо се през пубертета, акнето засяга в различна степен подрастващите. Може да се задържи няколко години и обикновено изчезва с достигането на зряла възраст. Не става въпрос за истинска болест, а за това, че под влиянието на хормоналните промени мастните жлези започват да произвеждат повече себум. В комбинация с мъртвите клетки той запушва порите и причинява появата на черни точки (комедони) и бели микрокисти. Те лесно се инфектират и образуват болезнени гнойни пъпки.
Акнето е най-изявено в зоните, където мастните жлези са най-много – средната част на лицето, раменете, гърдите и т.н.
Младежите и девойките трябва да дозират внимателно слънчевите бани, които правят, защото много от предписаните им медикаменти водят до повишена чувствителност на кожата спрямо светлината. Техният прием трябва да бъде спрян през лятото, за да не се стигне до изгаряния само след петминутно излягане на пясъка. При всяко положение жертвите на акнето трябва да знаят, че слънцето не е сред най-добрите им приятели. Вярно е, че то на първо време подобрява вида на кожата, защото прекратява възпалителните процеси в нея и има антисептичен ефект, но уви, това подобрение е само временно. В действителност ултравиолетовите лъчи предизвикват уплътняване на епидермиса като защита срещу тяхната агресия, от което черните точки се скриват още по-дълбоко в кожата, за да напомнят безмилостно за себе си веднага след ваканцията. Точно по тази причина през лятото кожата трябва да се защитава с млека и кремове с индекс поне 15, да не се правят фрикции със съдържащи спирт лосиони - от тях се появяват тъмни петна, да се избягват пресушаващите сапуни и интензивното почерняване.

Екзема
Слънцето успокоява сърбежа, зачервяванията изчезват

Болестта съществува в две разновидности - атопичен дерматит и контактна екзема. Първата е генетично предопределена, засяга бебетата през първите шест месеца от живота им и изчезва с идването на пубертета. Колкото до контактната екзема, тя напада възрастните при сривове в имунната защита, продължителни контакти с алергени, силен емоционален стрес. Независимо от вида й екземата причинява рани по кожата, от които се отделя лимфа, или пък я уплътнява неестетично и я покрива с лишеи. Болните изпитват силен сърбеж, който ги кара да се чешат и разраняват. Лечението се провежда с помощта на кортикостероиди, локални антибиотици, антисептичен сапун. Страдащите не бива да се къпят с много гореща вода и да носят дрехи от синтетична материя. Слънцето им се отразява доста добре, при условие че преди тръгване за морето се погрижат за кожата си, като я излекуват от раните и възпаленията, в противен случай по нея ще останат белезникави белези.

Слънчева алергия
Излагайте се на слънце умерено и постепенно

Кожата на 10% от хората реагира веднага след първата слънчева баня. От 12 до 24 часа по-късно ръцете, краката, раменете или деколтето им се покриват с малки червени мехурчета, предизвикващи нетърпим сърбеж. Спасението е в отказа от слънце за 2 - 3 дни и в използването на защитни продукти с висок фактор след това. Ако алергията не изчезне, обърнете се към лекар, който ще ви предпише някакъв антихистаминов препарат. Мехурчетата си отиват без следа, но по всяка вероятност следващата година ще ви тормозят отново. Затова като предпазна марка 15 дни преди отпуската и по време на нея вземайте комбинирани витамини с бетакаротин, които пречат на кожата да реагира зле на светлината.

Автор: д-р Янко ПОПОВ, д. м., дерматолог

Представяме Ви:

Хормонални противозачатъчни средства

Първите таблетки антибебе бяха същински хормонални бомби - 30 пъти по-силни (по-висока доза) от днешните. Междувременно се подобри не само качеството на таблетките против забременяване и поносимостта ...

Ниското кръвно и жегите

Хипотониците също имат своите летни неволи и те се понасят трудно, без да са непременно опасни. Ще припомним, кои стойности на кръвното налягане се приемат за хипотония: за хората до 30 години – под 1...

Познавате ли тези формировки?

Многогодишните части на главината - стъблото, рамената и кордоните, както и тяхната височина и пространствено разположение определят формировката (формата) на резитбата. В зависимост от височината на ...

Да почистим дома от негативна енергия

Вероятно неведнъж сте забелязвали, че в един дом се диша леко и спокойно, а в друг се създава впечатление, че сякаш нещо ви дави, не ви позволява да се отпуснете… От такава къща на човек му се иска да...

Начало