Още рецепти » Плодови вина

 Плодови вина

Вино от трънки

Прoдукти: 3 кг трънки, 3 кг захар, 6 л вода.
Нaчин на приготвяне: Избираме добре узрели, силно оцветени трънки, измиваме ги и ги намачкваме. Разтваряме захарта във водата и заливаме смачканите плодове. Изчакваме 10 дни да премине ферментацията, прецеждаме и наливаме в дамаджана. След 5-6 седмици отново прецеждаме и наливаме виното в бутилки.

Бъзово вино

Прoдукти: 5 китки цвят от бъз, 3 лимона, 1 кг захар, 6 л вода.
Нaчин на приготвяне: Нарязваме лимоните на дребно и слагаме в дамаджана. Добавяме захарта, бъзовите китки и водата. Разбъркваме добре. Запушваме и оставяме на хладно. След 45 дни прецеждаме и наливаме в сухи бутилки.

Боровинково вино

Прoдукти: 3 кг боровинки, 2 кг захар.
Нaчин на приготвяне: Размачкваме боровинките добре и ги оставяме да престоят три дни в съда, в който сме ги намачкали. Изстискваме сока (може и през сокоизстисквачка), наливаме го в дамаджана или голям буркан и насипваме захарта. Доливаме вода по желание и оставяме да зрее 3 месеца. Прецеждаме и наливаме в бутилки.

Вино от иглика

Прoдукти: 1 л бяло вино, 2 шепи цвят от иглика.
Нaчин на приготвяне: Напълваме подходящ съд с цвета на игликата и заливаме с бялото вино. Затваряме и оставяме на слънце за 2 седмици. Прецеждаме и наливаме в бутилка. Затваряме добре.

Вино от касис

Прoдукти: 3 кг касис, 5 л вода, 2 кг захар.
Нaчин на приготвяне: Избираме напълно узрели плодове и ги намачкваме в подходящ съд. Прибавяме водата, в която сме разтворили захарта, и разбъркваме. Изчакваме 1 седмица да премине ферментацията, прецеждаме и наливаме виното в дамаджана.

Къпиново вино

Прoдукти: 3 кг къпини, 1700 г захар, 300 г мед.
Нaчин на приготвяне: Намачкваме добре узрелите къпини и изсипваме в голям буркан, наливаме 3 л топла вода. Завързваме гърлото на буркана с марля и държим в топло помещение 4 денонощия. Прецеждаме и изстискваме добре къпиновата каша. Наливаме получената течност в буркани. Правим сироп от захарта, меда и 1,5 л вода. Наливаме го към къпиновия сок и затваряме добре. Държим на топло 25-50 дни. Виното е готово, когато се избистри и престанат да се образуват мехурчета. Можем да го преместим в нов съд и да го държим на хладно още 2 месеца. След това го наливаме в бутилки. Ако искаме виното да е по-сладко, увеличаваме количеството на захарта от 500 г до 1 кг.

Малиново вино

Прoдукти: 3 кг малини, 2 кг захар, 3 л вода.
Нaчин на приготвяне: Засипваме малините със захар, намачкваме ги, поставяме ги в стъклен буркан и разреждаме с вода. Ще получим вино 16-18 °. За да протича нормално ферментацията, най - малко 1/10 от съда трябва да остане празна. Разбъркваме по няколко пъти на ден. Държим съда при температура 16-18°С. След 7-8 дни прецеждаме. Наливаме в дамаджани, в които ферментацията продължава - при затворен съд. След 5-6 седмици ферментацията затихва и виното започва да се избистря. Наливаме го в бутилки, затваряме бутилките с тапи и ги съхраняваме легнали на хладно място.

Сухо ябълково вино

Прoдукти: 15 кг диви ябълки, 2 кг захар.
Нaчин на приготвяне: Нарязваме ябълките на парчета, смиламе ги. Добавяме захар - 150-200 г на 1 кг каша. Похлупваме съда и оставяме на топло за 2-4 дни. Когато кашицата изплува отгоре, пресипваме сока и изцеждаме кашата. Добавяме захар - 100-150 г на 1 л сок. Затваряме в съд и оставяме да зрее 20-25 дни. Разливаме в бутилки, като внимаваме утайката да не влезе в тях. Затваряме добре.

Шампанско от бъз

Прoдукти: 3 клончета добре разцъфнал бъз, 500 г захар, 125 мл оцет /5%/, 1 лимон, 5 л вода.
Нaчин на приготвяне: Слагаме бъзовите клончета в глинен, порцеланов или стъклен съд (буркан или дамаджана), добавяме лимона, нарязан на кубчета, оцета и захарта и затваряме добре. Когато забележим, че захарта се е разтопила, наливаме кипналата вода и разбъркваме. След три дни прецеждаме и наливаме виното в бутилки. Може да се пие след 10 дни.

Шипково вино

Прoдукти: 1 кг шипки, 1 кг захар.
Нaчин на приготвяне: Слагаме добре измитите шипки в дамаджана. Заливаме с 5-6 литра вода и прибавяме захарта. Завързваме гърлото с марля и оставяме на топло, за да ферментира. Прецеждаме и наливаме в бутилки.

Шипково вино с мая

Прoдукти: 5 кг шипки, 3 кг захар, 25 г хлебна мая.
Нaчин на приготвяне: Измиваме добре пресните шипки и поставяме в съда за ферментация. Приготвяме сироп от захарта и 7 л вода. Варим 20 минути. Сипваме охладения сироп в съда с шипките. Прибавяме маята и оставяме сместа да ферментира при стайна температура. Виното е най-вкусно е, когато ферментацията е най-бурна. Прецеждаме и наливаме в бутилки.

Ябълково вино

Нaчин на приготвяне: Избираме добре узрели и здрави плодове от кисели и сладки сортове ябълки. Обелваме ги, отстраняваме семената и ги прекарваме през месомелачка. После ги пресоваме и поръсваме със захар (на 1 л сок – 250 г захар). Насипваме сместа в подходящи съдове и изчакваме да ферментира. Бурната ферментация трае 7-8 денонощия. Прецеждаме виното и го наливаме в дамаджани, които запушваме с ферментационни тапи. След 3-4 седмици филтрираме виното и го наливаме в стъклени бутилки, които затваряме плътно с коркови тапи. Съхраняваме на хладно място.

Автор: recepty.bg

Представяме Ви:

Билки лекуват кожни болести

Цялото човешко тяло е покрито с кожа, по състоянието на която може да се съди за проблемите на организма. Тя поема върху себе си не само вредните въздействия на средата, но и различни удари и ужулвани...

Какво преставлява женският цикъл?

Защо жените нежно целуват любимия, а понякога са готови да се нахвърлят с юмруци? Оказва се, и настроението, и самочувствието на прекрасния пол зависи от фазите на менструалния цикъл. Животът на...

Иглолистни растения украсяват хола

От иглолистните култури за стайни са пригодни едва няколко вида, произлизащи от влажните субтропични райони на Австралия, Япония, Китай, Южна Америка. Като пример може да послужи араукарията. С нейн...

Защо да се грижим за скалпа си?

Много просто - за да избегнем пърхота, косопада, себореята... и за да имаме хубава, здрава коса. Скалпът, съставен от три отделни слоя - епидермис, дерма и хиподерма, много точно, дори по-добре от кос...

Начало