Още рецепти » 14 начина да прогоним стреса

 14 начина да прогоним стреса

Прекарваме близо половината от своя живот в труд за насъщния, така че ако мястото, където работим, и отношенията с колегите не са такива, каквито трябва да бъдат, това неминуемо ни се отразява. Много зле! Влошават се както физическото ни състояние (смущения в съня, болки от най-различно естество), така и психическото (раздразнителност, безпокойство, депресия). За щастие имаме възможност да въздействаме върху факторите, способни да ни навредят, стига да усвоим елементарните правила на поведение, препоръчвани от кинезитерапевти, офталмолози, специалисти по поведенческа психология.

1. Гледайте надалеч

Очните мускули се натоварват много повече, когато погледът се съсредоточава върху близки предмети, от което следва, че щом прекарвате много време пред екрана на компютъра, се налага редовно да прибягвате към т. нар. активни паузи. Създавайки си навика по-често да насочвате очи някъде далеч зад прозореца, вие ще се уморявате по-малко, ще престанете да бъдете жертва на необясними главоболия. Има и още едно условие: да почиствате диоптричните стъкла на очилата си (щом носите такива) няколко пъти на ден.

2. Щадете гръбначния стълб

Тази част от човешката анатомия ненавижда неподвижността, особено ако продължава дълго време. Но какво да правите, след като сте длъжни да работите седнали през целия ден? Най-доброто решение е честата смяна на позите - повдигайте крака върху някаква поставка и пренасяйте тежестта на тялото си ту на лявата, ту на дясната задна част. И работете с крака, разтворени на широчината на ханша.
За да избегнете схващанията и обездвижването, многократно извивайте навътре гръбначния си стълб, после го заобляйте. А когато ви трябва нещо, разположено сравнително далеч от вас, не се навеждайте, не се протягайте, не се обръщайте. По-добре станете и го вземете.

3. Движете крака

Около 40% от човечеството страдат от проблеми с вените, като при някои професии: сервитьори, фризьори, медицински сестри, стюардеси, процентът достига 80. Продължителното стоене изправени създава благоприятни условия за застой на кръвта в долните крайници. В същото време седенето с часове, както и топлината, водят до разширяване на вените. Спестете си неприятностите и не кръстосвайте крака, докато седите, нито пък носете прекалено стегнати дрехи. Няма да сбъркате, ако при появата на първите разширени вени си купите специални чорапи или чорапогащи. Но дори да нямате оплаквания, не забравяйте, че трябва да стимулирате кръвообращението си, като за целта редовно изпъвате пръстите на краката в шпиц и ги прибирате в контрашпиц, въртите глезени по посока на часовниковата стрелка и обратно, ходите колкото се може повече пеша. Чудесни резултати дават и спането с леко повдигнати крака, обливането на долните крайници със студената струя на душа в посока отдолу нагоре.

4. Бъдете гъвкави

Проблемите с мускулната и костната система се превръщат в истинско бедствие за съвременния човек, а най-застрашени са тези, чиито стави, рамене, ръце, китки, длани повтарят прекалено често едно и също движение - кликване върху мишката на компютъра например. Затова работете, без да стягате или опъвате прекомерно горните си крайници, и поне пет-шест пъти дневно разтърсвайте енергично длани, описвайте кръгове с китки,

5. Потърсете си удобен стол

Ако се трудите седнали, регулирайте стола така, че да сведете до минимум опасността от дископатия. Долната част на гърба ви трябва да е подпряна плътно до облегалката, а предният ръб на седалката не бива да притиска силно бедрата. Краката са свити под прав ъгъл, стъпалата - опрени изцяло на пода.

6. Вие и телефонът

Непрекъснатият звън е един от най-стресиращите фактори на работното място, особено ако телефонът е зад гърба ви или ви заставя да извивате тялото си с цел да го достигнете - не един и двама труженици се схващат, след като се обърнат прекалено бързо в стремежа да грабнат веднага слушалката. Имайте предвид и още един много лош навик: говоренето със слушалка, затисната между главата и рамото, за да са свободни ръцете, То обикновено води до страшно болезнено схващане на шията, така че не изпускайте слушалката от ръка и я местете от едното на другото си ухо.

7. Правете паузи

Кратките почивки не са някакъв лукс, който не можете да си позволите, а необходимост - благодарение на тях се зареждате с енергия и ставате по-работоспособни. Не си спестявайте кратките петминутки за разтъпкване из стаята или по коридора, а на обяд се разхождайте или поне дишайте чист въздух на прозореца.

8. Мислете в сегашно време

Когато сме си вкъщи, сред семейството, мислим за работата и обратно. Подобно преплитане на приоритетите засилва усещането ни, че не можем да се справим с всички ангажименти, и нарушава душевното ни спокойствие? Как да го възстановим? Като живеем само в настоящия момент, без да съжаляваме за изминалия ден и без да се притесняваме за утрешния. Всяко нещо с времето си.

9. Вярвайте в себе си

„Няма да успея, не съм способна за нищо, пак ще сгреша..." Негативните мисли блокират съзнанието и ни пречат да покажем на какво сме способни, затова бъдете по-снизходителни към себе си. Не се измъчвайте заради нормалните за всеки човек слабости, а изтъквайте своите достойнства. Автосугестията върши чудеса, така че повтаряйте по-често наум: „Аз съм сериозна, работлива, точна, на мен може да се разчита, с лекота убеждавам околните" и т. н., и т. н. И в края на деня, вместо да се упреквате за несвършеното, поздравете се за стореното.

10. Сложете свой отпечатък

Зелено растение, рисунки на децата, снимки от ваканцията... Има много начини да превърнете бюрото си в лично пространство, където да се чувствате сигурни и защитени.

11. Вземете инициативата в свои ръце

Имате чувството, че от сутрин до вечер изпълнявате задачи, които не са нито приятни, нито полезни, при това под ръководството на шеф, когото не уважавате. Скуката, принудата, липсата на перспективи и усещането, че не сте господари на живота си, са източник на хроничен стрес. Затова не избирайте позицията на вечния критикар или на хленчещия, а търсете начин да промените нещата. Предлагайте нови идеи, опитайте се да извоювате известна независимост. Не успеете ли, огледайте се за нова работа.

12. Мислете позитивно!

Негативната позиция (страх, ниска самооценка) прави всичко по-трудно, позитивната гледна точка пък улеснява живота. Така например, ако гледате на работата си като на услуга, която правите на другите, със сигурност ще добиете по-голяма увереност в себе си. Помнете: не съществува абсолютно негативна ситуация, и се постарайте да намерите поне нещо положително в своята работа - човек не може да бъде щастлив, ако се труди само за пари или понеже няма какво друго да прави.

13. Никой не е съвършен

Няма победа без поражение. Вие имате пълното право да грешите и дори да се сгромолясате от високо, остава ви утешението, че поне сте пробвали да постигнете нещо. Анализирайте провалите си като необходим етап по пътя към успеха, не придавайте прекалено голямо значение на резултата от действията си, не мислете за впечатлението, което правите. Изглежда парадоксално, но само ако се отървете от желанието да постъпвате правилно на всяка цена, вие ще постигнете по-лесно целите си. Както казва Фройд, освобождаването от емоциите ни прави по-ефективни като личности.

14. Не изгаряйте лостовете с външния свят

Самотниците не разполагат с емоционалната подкрепа на близки хора в моменти на служебни неприятности, уволнение, безработица. Ако нямате житейски спътник и не си търсите такъв, поне си създайте приятелски кръг извън работата, от който ще получите и помощ, и утеха, когато най-много се нуждаете от тях.

Автор: Татяна Стоянова

Представяме Ви:

Злоядото дете

Детето вижда в чинията парче морков и се мръщи, като че ли са му предложили горчиво лекарство. Отказва да яде. Нито дългите уговорки, нито разказите за това колко е полезен този зеленчук не действат...

Как се прави гулаш

Гулаш от телешко месо Прoдукти: 600 г телешко месо, 30 г краве масло, 1 ч.л. брашно, 2 с.л. доматено пюре, 2 глави лук, 2 дафинови листа, черен пипер, сол. Нaчин на приготвяне: Измиваме месото ...

Красивият пролетен килим се подготвя отсега

Настъпи моментът да настаните двугодишните цветя на постоянното им място. Техните семена се засяват през втората половина на лятото и до есента за разсада се полагат много грижи. От септември до късн...

При подсичане – билки

Става въпрос за интертриго (Intertrigo). Това е възпалително изменение на кожата, което се локализира най-често в областта на съприкосновяващите се телесни повърхности. Среща се както при възрастни, т...

Начало