Защо е нужен велотестът?
Велоергометричната проба е полезно и информативно функционално безкръвно изследване при боледуващите от исхемична болест на сърцето (стенокардия и инфаркт). Има широко приложение и в спортната медицина.
Велотестът улеснява диагностиката при неясни форми на исхемична болест, рутинно изследване при планиране на следващи изследвания (сърдечна катетризация) и определяне на начина на лечение (когато се обсъжда оперативна интервенция). Тестът е изключително полезен за определяне на етапа и обема на рехабилитация след боледуването (определяне на натоварването и критериите за него).
Принципната постановка на изследването е следната: Използва се педалирането на специално устроено колело с определени обороти, времетраене и натоварване в покачващи се дози ватове. Изследваният е включен чрез електроди за елекрокардиограма, измерва се кръвното, следи се дишането и всичко се наблюдава на монитор. Велотестът се извършва в болнично заведение и с готовност за оказване на помощ при необходимост. Има точни критерии и възрастови таблици за продължителността и тавана на натоварване, като след постигането им следва интервал на възстановяване, който също се оценява. През цялото време се осъществява електрокардиографски запис. Следи се за поява в електрокардиограмата на: исхемия, ритъмни и проводни нарушения и времетраенето им; проследява се кръвното налягане и честотата на пулса. По приетите критерии това е границата на стойностите, до които на практика изследваният може да се натоварва (например пулс 130-140 удара в минута и 170-180 горна граница на кръвното налягане). Има специални таблици за сравнение (възраст, пол и т.н.). Велотестът е изключително полезен за рехабилитацията, тъй като предоставя обективни критерии за провеждането й.
Няма причини пациентите да се страхуват от велотеста – той е полезен за тяхното възстановяване. Ако никога не сте карали колело или сте карали съвсем малко, трябва да уведомите лекаря си, за да проведе предварителна тренировка з0а педалиране на колелото. В противен случай тестът може да се опорочи и прекъсне поради фалшиви показания за прекъсване. При някои двигателни ограничения, които правят педалирането невъзможно, може да се осъществи тест върху движеща се лента (тредмил). По време на теста своевременно трябва да сигнализирате за всичко, което ви безпокои: болка в гръдния кош, нарушено дишане, особена слабост и т.н.
Умората в краката, особено ако не сте карали скоро колело, не е категорична причина за прекратяване на велотеста, ако приетите показатели не го изискват. Постарайте се да съдействате на изследването!
Автор: д-р Галина Тодорова