Градина » Грах

 Грах

Като зеленчуково растение грахът се отглежда заради зелените зърна, които се отличават с високи хранителни и вкусови качества. По калоричност той отстъпва само на късните картофи. Съдържа големи количества белтъчини, захари, витамини (С, А, В-комплекс), както и минерални соли. Хранителните качества се запазват до голяма степен в консервирания грах, а най-вече в замразения.

Биологически особености

Грахът (Pisum sativum L.) е едногодишно растение от семейство Пеперудоцветни (Papillionaceae).
Кореновата система е сравнително добре развита, но слабо разклонена. Централният корен достига дължина до един метър. По страничните му разклонения се развиват множество грудки, в които подобно на фасула живеят свързващи азота от въздуха бактерии. Кореновата система е със слаба възстановителна способност, растенията не понасят пресаждане, което изключва възможността за отглеждане на граха чрез разсад.
Стъблото е дълго от 50-60 до 250 см, кухо, слабо ръбесто, разклонено. Според дължината на стъблото се различават високи, средно високи и ниски сортове.
Цветовете са бели или виолетови и са разположени по 1-2 в пазвите на листата. Пригодено са за самоопрашване, но и чуждото опрашване е също възможно.
Цъфтежът започва 30-55 дни след сеитбата.
Семената на градинския грах, когато са напълно развити и годни за посев, при повечето сортове имат набръчкана повърхност, докато използваните за фураж са гладки.

Изисквания към климатичните и почвените условия

Грахът е растение на хладния и влажен климат. Семената на сортовете с гладки зърна започват да никнат при температура 1-2°С, а набръчканите – при 4-6°С. Младите растения понасят отрицателни температури до минус 4°С, а и повече. Високите температури през пролетта се отразяват отрицателно върху добива. Оттук следва и важният извод за практиката:

семената на граха, особено на сортовете с по-дълъг вегетационен период, не бива да се засяват късно, за да не съвпадне началното развитие на растенията с установяването на високите пролетни температури,

както и че:

грахът не може да се засява на етапи подобно на фасула, а наведнъж при първа възможност в края на зимата.

Към влагата грахът проявява твърде големи изисквания. По време на неговото развитие обикновено влажността на почвата и на въздуха е задоволителна и добри резултати може да се постигнат и без напояване. Той понася и известно засушаване, което се обяснява с по-дълбокото проникване на корените в почвата.
Към светлината грахът също проявява високи изисквания. При засенчване и при голям брой мрачни пролетни дни се забелязва удължаване на стъблото и закъсняване на цъфтежа, плодаването и беритбата.
Към почвата изискванията на граха са подобни на изискванията на фасула. Вирее на всички видове почви, но за ранно производство по-подходящи са леките глинесто-песъчливи. За него по принцип не се използва оборски тор, защото в редуването на културите той идва след богато торени предшественици. Употребата на органични торове е целесъобразна само на бедни почви след незадоволително торени зеленчуци.
Добрите предшественици на градинския грах са доматите, пипера, патладжана, краставиците и още много други зеленчуци. Не бива да се засява след бобови. Самият той е много добър предшественик на всички зеленчукови култури. Освобождава рано площта, особено ранните сортове, и на неговото място може да се отгледат домати, пипер, праз, късно зеле, късен карфиол и др.

Начин на отглеждане

Грахът се отглежда единствено като ранна пролетна култура.
Подходящите сортове са ранните Искър, Пулпудева, Карина, Мануела, Мусала, Ран 1, Рено, Хънтер, Тамиш и др.; средно ранните Амбасадор, Апексина, Болеро, Вейда, Волф, Динга, Женева, Оазис, Райниер, Рейнджър, Скинадо, Средец, Сток, Телевижън, и др.; късните Вятово, Мира и др.
Подготовката на мястото се състои в дълбока есенна обработка на почвата и плитка до 12-15 см още при първа възможност в края на зимата. Преди сеитбата се оформят и бразди, отстоящи на 50 см една от друга. Добре е те да са ориентирани изток-запад
Сеитбата се извършва при първа възможност щом метеорологичните условия позволят. Ако ги има в края на февруари, целесъобразно е да бъдат използвани. На малки площи, където сеитбата се извършва ръчно, семената се засяват по 3-4 в гнездо в основата на браздата откъм южната страна. Разстоянието между гнездата е 30 см. Дълбочината на сеитбата е 3-5 см.
Грахът на малки площи може да се засее и на равна повърхност, като с помощта на триъгълна мотика се оформят плитки, около 5 см, браздички. Семената се полагат така, че между тях да има разстояние 5-10 см. При този начин на сеитба се губи защитният ефект на браздите от студения вятър, но е по-лесен за дворните места, където микроклиматът е по-благоприятен.
Грижите за градинския грах след сеитбата се свеждат предимно до окопаване. Първото се извършва, когато растенията достигнат 6-8 см височина. В южните райони този момент настъпва още през март. Второто окопаване е след 10-12 дни. Развитието на плевелите може да наложи и трето окопаване. Ако се образува почвена кора след дъжд, тя трябва д се разрушава.
Беритбите от ранните сортове в топлите места започват още през май. Чушките са готови за откъсване, когато зърната са ги изпълнили, но не са започнали да се втвърдяват. Това е т. нар. техническа зрялост. Тя преминава много бързо, особено в сухо и по-топло време. Тогава зърната загрубяват и губят кулинарните си качества. Бере се през 2-3 дни. Откъсват се и пропуснатите чушки от предните беритба, преминали подходящата степен на зрялост, за да не изтощават растението.

Автор: Тома Христов

Представяме Ви:

Тревният чим – защо се използва?

Тревният чим има редица предимства, които го правят толкова атрактивен и предпочитан при избора на метод за затревяване и създаване на тревен килим. Тези предимства са: • незабавен резултат в изключ...

Можете да си захванете хирита и от листо

Хиритата, позната и като чирита (Chirita), е голям род от семейство Gesneriaceae, който включва около 100 вида, много оригинални тревисти растения, произхождащи от тропическите районите на Азия. Сред ...

Алуминий увеличава добивите от грозде

Слънчевата светлина спомага за доброто узряване на гроздето. С повече слънце гроздето става по-сладко, а виното от него - по-силно и по-хубаво. Изследователи от френския национален институт за агроном...

Не изхвърляйте люспите на лука

Всичко от лука може да бъде оползотворено. Дори люспите. Не ги изхвърляйте, защото ще ви свърщат хубава работа. Не всички знаят за свойствата на луковите обелки като ефективен тор за растенията. В тях...

Начало