През 1952 г. стопанинът Илчо Цонков Пандуков от с. Видима, сега квартал на гр. Априлци, облагородил в градината си две джанкови подложки с присадници от къснозреещата джанка. Единични дървета от нея се срещат в редица населени места в Габровския, Ловешкия и Плевенския край. Доста са засадени около София и на други места в страната.
Тази джанка узрява през първата и втората десетдневка на декември и е проучена от н. с. Мичо Балев от Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян.
Издържа на студ и жега
Изискванията към почвата и условията на отглеждане са същите като при останалите сортове джанки. Добре издържа на ниски и на високи температури.
Дървото е голямо, с кълбовидна и слабо разлата корона. На височина достига до 9 м, а диаметърът на ствола - до 80 см. Скелетните клони излизат под остър ъгъл, но те нямат склонност към отчесване.
Листата са тъмнозелени, с овално-продълговата форма, слабо овласени. Плодовете са средно едри, около 12 г, формата име кълбовидна. Кожицата им е тънка, нежна, здрава, жилава и се отделя от плодовото месо. Има тъмночервен пурпурен цвят, с подкожни точици и сив восъчен налеп. Месото е жълтеникаво-белезникаво, плътно, много сочно, със сладко-кисел вкус и слаб аромат. Хрупкаво е, има плътна консистенция, качеството е отлично. Костилката не се отделя.
Къснозреещата джанка цъфти едновременно с другите сортове джанки. Рано започва да ражда, плододава редовно. От едно дърво в нормални години могат да се наберат над 150 кг плодове. Тази форма е устойчива на разпространените по сливата болести и най-вече на червените листни петна.
Плодовете могат да се съхраняват продължително време през зимата до края на януари. Подходящи са за консумация в свежо състояние. От тях се правят хубави компоти, сиропи, ракии. В компотите плодовете се запазват цели, а сиропът е бистър.
Фиданки има в Троян
Със своите достойнства къснозреещата джанка може да стане „хоби" на всеки овощар. Фиданки може да се поръчат в Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян. Но може да се купят калеми от маточни дървета в същия институт и любителите сами да ги присадят на подходящи джанкови подложки.
Повечето ябълкови сортове не плододават всяка година. Това е т. нар. алтернативно плододаване, което е трудно преодолимо. В годината, когато дърветата са заложили много плодове, цветообразуването е сл...
Родина на кливията (Clivia miniata) гористи местности на Южна Африка и това определя нейното поведение у нас и грижите, от които се нуждае. Това растение развива малко на брой корени, но дълги и ме...
Има цветя и храсти, които не предпочитат слънцето, а сянката. Момината сълза (Convallaria majalis) напролет ще я срещнем на сянка под някое дърво или зид. Белите уханни цветове, подобни на звънчета, с...
Вкоренените лозички се изваждат от вкоренилището в късна есен и до настъпването на студовете не остава много време да бъдат засадени на новото им място. Затова обикновено се налага повечето от тях да ...