Декември е подходящ за бистрене на виното
Бистротата на виното се получава по два пътя. При първия се изчаква самоизбистряне, което е бавно и несигурно. Вторият предвижда вкарване във виното на чужди безвредни вещества (бистрители). Те образуват с някои съставки мрежест преципитат, който, падайки на дъното, увлича чуждиците (мътещите частици). Утайката по-късно се отстранява.
Първото условие да се бистри виното е то да е преточено и освободено от първата утайка (кал). Преди тази манипулация вината трябва да се сулфитират с 1-1,5 г серниста 6-процентова киселина за 1 литър. При домашни условия може да използвате няколко бистрители.
Бентонитьт се прилага масово
Представлява бял прах. Дозите най-често са от 1 до 1,5 г за литър. Бентонитьт се наръсва в разлат съд с вода или вино, така че съотношението да бъде 1:10 (100 г бентонит в 1 л течност). Оставя се 24 часа, за да набъбне. След това се разбива енергично до пълно запенване, като последователно се прибавя по малко вино. Готовата бентонитова суспензия се налива в съда с вино и отново се разбърква много силно.
Желатин
Продава се като еластични прозрачни листа или на кристали. Той взаимодейства с танина във виното и се образува фина мрежа, която увлича при падането си на дъното на съда мътещите частици. Дозите за червените вина, които съдържат повече танин, са различни от тези за белите. За 100 литра червено вино се използва 10-15 г желатин. Ако заджибрянето е по-голямо, дозата се увеличава до 30 г. За белите вина дозата е 3-8 г за 100 л вино и понеже те съдържат мини-, мапни количества танин, се добавя такъв в равно количество на желатина. Танинът се разтваря в малко количество топла вода и се слага във виното малко преди желатина при добро разбъркване. Определеното количество желатин се накисва в студена вода в продължение на 12-15 часа, за да набъбне и се прочисти. Непогълнатата вода се отстранява, а набъбналият желатин се разтваря в 10-15 пъти повече гореща вода, не по-топла от 50-60 градуса. Бърка се до запенване. Същото трябва да се получи и когато към желатиновия разтвор в отделен съд се прибави постепенно 2-3 пъти повече вино. Получи ли се пълно запенване, разтворът се изсипва в бъчвата и се бърка много енергично.
Белтъци от пресни кокоши яйца
Дозата за червени вина е 2-4 броя, а за бели е 1-2 броя за 100 л вино. На белите вина предварително се прибавя и около 5 г танин за 100 л. Белтъците се разбиват предварително в малко вода (100 мл за 1 белтък) до образуване на пяна. На всеки белтък се добавя по 1 г готварска сол, която увеличава разтворимостта на албумина. Към разбитите белтъци при много добро разбъркване се прибавят няколко литра вино и цялата смес се вкарва в бъчвата. Бъркането трябва да е много силно.
Забистрените вина се оставят в покой, като е добре всеки ден бъчвите да се очукват отгоре надолу, за да се предотврати полепването на утайката по вътрешните им стени. До 10-15 дни виното се е забистрило и трябва да се преточи и се освободи от леката утайка. Препоръчително е бистренето да се свързва с филтриране.
Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА