Сега се прибира спанакът, който е засят през есента. Розетките му вече са израснали. Листата са едри и сочни, с високо съдържание на витамини и минерални соли, така необходими за нашата храна в ранната пролет. Растенията се отрязват с мотика, с 2-3 см от корена, почистват се от жълтите и изсъхнали листа, измиват се и се поставят в кафези или касетки, без да се натъпкват. От 100 кв. м. добивът е 200-300 кг.
Но точно сега е и моментът за пролетния спанак. Ако успеете да засеете на 2-3 пъти, ще се увеличи производството през април - май. Заедно с това до засаждането на топлолюбивите култури полезно ще се уплътни и площта в градината.
Харесва добре наторени места
Като че ли няма друга зеленчукова култура, която да е така чувствителна към хранителния режим. Градинарят знае - когато спанакът остане дребен, значи почвата е бедна и не подхожда за зеленчуци изобщо. Затова за спанака се отрежда място, обил но торено преди всичко с органични вещества -оборски тор или компост.
Това е особено важно за пролетната култура, тъй като трябва да даде богата продукция за кратко време - за 35-45 дни. При това в условията на удължаващ се ден и повишаващи се температури, които стимулират формирането на цветоносни стъбла - стрелкуването.
На високи или на ниски лехи
Мястото, избрано за пролетния спанак, трябва да е дълбоко обработено още от есента. Сега се копае по-плитко. Тори се предварително с 2-3 кг амониева селитра на 100 кв.м. Подравнява се и се оформят лехи, широки 3-4 м, трябва да има 50 сантиметрови пътеки между тях. Може да се постъпи и по друг начин: на подравненото място се правят ниски лехи - фи-тарии, широки 1,2-1,5 м, оградени от невисоки тирове, фитариите по-лесно се напояват.
Разпръснато или на редове
Засява се разпръснато, или на редове - в браздички. отваряни плитко с мотичка през около 15 см. Сее се равномерно, така че семената да падат на приблизително еднаква гъстота. Зариват се на дълбочина 3-4 см. Семената, засети разпръснато, се зариват чрез плитко и често накопа-ване с мотичка или с гребло. Накрая посевът се притъпква с дъска. За 100 кв. м. са необходими около 300 г семена. По-гъстият посев стрелкува по-бързо, дава и по-дребни листа.
Някои работи в лозето са направо задължителни, други в зависимост от климатичните особености на района, формировката на отглеждане или подобряване качествата на гроздето се правят по желание. Филизене...
Дендробиумът е голям род от семейството на орхидеите. Вече са описани над 1240 вида от този род - всеки със своите капризи. Името му е съставено от латинските dendron – дърво и bios – живот. И не напр...
Вкоренените лозички се изваждат от вкоренилището в късна есен и до настъпването на студовете не остава много време да бъдат засадени на новото им място. Затова обикновено се налага повечето от тях да ...
Някои градинари не са съвсем доволни от купените през пролетта семена – скъпи, а в някои случаи и с ниска кълняемост. Не са малко и онези, които са останали изненадани, защото са очаквали по-различен ...