Градина » Отгледайте сами разсад за домати

 Отгледайте сами разсад за домати

Домати на открито се отглеждат с предварително произведен непикиран разсад или чрез директна сеитба на семената (безразсадно) на много добре подготвени за целта площи.
Разсадът се произвежда в неотопляеми стоманено-стъклени и полиетиленови оранжерии с вътрешни тунели, а в по-топлите райони и в студени тунели, поради което това производство е по-икономично и достъпно за всеки производител, независимо от размерите на градината. Площта, предназначена за производство на разсад, се тори и обработва още през есента на дълбочина 25-28 см, фрезова се и грубо се оформят разсадните лехи чрез набраздяване.
Разсад също така може да се произведе в дървени сандъчета или пластмасови табли, които се поставят в стоманено-стъклени или полиетиленови оранжерии, покрити с двойно фолио с въздушна възглавница между двата пласта. При поява на първите кълнове, поставеното върху сандъчетата полиетиленово фолио се отстранява, а сандъчетата се поставят на слънчево място, с оглед осигуряване на светлина.
Разсадът за средноранното полско производство в болшинството случаи не се пикира. След поникване, поддържането на оптимален температурен режим се осъществява чрез проветрителите и отваряне на вратите на култивационните съоръжения, а в тунелите - чрез проветряване и отстраняване на полиетилена от конструкцията. При дъждовно време полиетиленът върху студените тунели не се разкрива и през деня. Не трябва да се допуска прекомерно повишаване на влажността на въздуха, тъй като в съчетание с високата температура довежда до изтегляне на растенията и паралелно с това задържа развитието им. Недостатъчната светлина и голямата гъстота на разсада, в съчетание с горните фактори, също предизвиква изнежване и етиолиране на разсада. Необходимо е често проветряване, а поливките да се извършват в сутрешните часове. При полагане на необходимите грижи разсадът е готов за изваждане и засаждане на постоянно място след 45-50 дни. Преди изваждане, с оглед запазване на кореновата система при скубане и свежия вид на растенията до засаждане, се полива обилно.
За късно полско производство, основно, разсадът се отглежда без пикиране, много рядко с пикиране. Произвежда се на открити лехи, разположени на чисти от плевели и добре запасени с хранителни вещества площи, на по-прохладни и добре огрявани от слънцето места. Определената за лехи площ се изорава, при необходимост наторява с прегорял оборски тор и минерални торове, фрезова, добре подравнява, след което за борба с плевелите се напръсква с хербицида девринол 0,5кг/дка.
Целесъобразно е над лехите да има покрив, предпазващ разсада от преовлажняване при евентуални дъждове. Разсадът е готов за засаждане след около 30 дни след сеитбата.
При използване на специални пластмасови табли с гнезда, отглеждането на растенията е без пикировка, а грижите са аналогични на тези за гъстия и пикирания в саксийки разсад. Предвид високите температури при засаждането на растенията за късно полско производство на постоянно място (началото на юли), произведеният в пластмасови табли разсад се прихваща по-бързо и по-слабо преболедува, в сравнение с произведения на лехи със или без пикиране, поради ненарушаване на кореновата му система при засаждане.

Автор: проф. дсн Живко Данаилов

Представяме Ви:

Сейте фасула на етапи

Фасулът се отглежда за храна на хората. За целта се използват както зрелите така и зелените бобове. Съдържа почти всички незаменими аминокиселини. Богат е на минерални соли-калций, фосфор, магнезий, ...

Нежно дамско сърце трепти на балкона

От средата на май до втората половина на юни в градините може да видите ажурно храстче с розови цветове с необичайна форма, напомнящи стилизирано изображение на сърце. За това му сходство растението е...

Завъдете си малини без семки

Още през 1962 г. шотлански учени са създали хибрид между къпина и малина, който няма така досадните дребни семенца, характерни за малините и къпините. Хибридът е наречен Тайбери. На външен вид той при...

Почиствайте редовно листата на цветята

Въпреки многобройните грижи, които полагаме за цветята си, често пренебрегваме почистването им. По многобройните им листа обаче се събира огромно количество прах. Освен че замърсяваме своя въздух, зат...

Начало