Градина » Глауцидиумът изисква търпение

 Глауцидиумът изисква търпение

Глауцидиумът е едно от загадъчните в ботаническо отношение растения. Единственият род в това семейство съдържа само един вид – Glaucidium palmatum. Родината на глауцидиумът е Япония. Обитава планинските сенчести гори.
Това е силно многогодишно тревисто растение, което развива храст, подобен на този на божура. Коренищата му са хоризонтални, удебелени, разклоняващи се и къси. Стеблата са силни, до 60 см високи. На стеблата в горната им част се развиват 2-3 пересторазсечени красиви листа. Клонката завършва със седящо на къса дръжчица единично голямо (до 5 см) цветче, което напомня цвета на мака. Той се състои от четири розови или пурпурни, по-рядко бели чашелистчета. Венчелистчетата отсъстват. Тичинките достигат на брой 350-500. Плодът се състои от две гнезда и напомнят шушулки на боб, които са сраснали в основата си. Във всяко гнездо има до 15-20 плоски семена.

Декоративни са не само цветовете

Глауцидиумът цъфти през втората половина на май, когато още не са формирани напълно листата. Цъфтежът продължава около три седмици, като в по-влажните години размерът на цвета може да се увеличи още повече. Листата остават декоративни през целия сезон, а през есента се оцветяват в бронзови или жълти тонове. Плодовете узряват през септември.
Глауцидиумът е интересен не само в ботаническо отношение. Той трябва да бъде отнесен към разряда на ценните листнодекоративни и декоративноцъфтящите растения. Може да живее на едно място без пресаждане в продължение на десетилетия. Възрастният храст увеличава размерите си, не се развива настрани, но постепенно започват да отмират старите части на коренищата.
Въпреки, че идва от Япония, това растение е устойчиво на нашия климат. Най-добре е да го засадите на сенчесто място или на гористи поляни с рохкава и достатъчно влагоемна дренирана почва. Понася добре и леко глинестите почви. Може да живее на открито място, но в този случай цветовете ще бъдат не толкова красиви и ще се намали периодът на цъфтеж.

Размножаването е лесно, цъфтежът трудно достижим

Растението лесно се размножава чрез делене, което се провежда през ранната пролет. Храстът нараства бавно и деленето като начин за получаването на голямо количество посадъчен материал е малко ефективно. За щастие глауцидиумът лесно се размножава и чрез семена. При това ако се появи само едно растение от семената, то не се нуждае от друг екземпляр, за да се опраши. Най-добре е да съхранявате семената в стайни условия и до март да ги засеете в контейнер. Те покълват много бавно. Растенията от контейнерите трябва да се засaдят задължително още през първия сезон, но не бързайте, те трябва да са формирали силни корени. Най-добре е да пресаждате през юли – началото на август. В такива условия глауцидиумът се подготвя добре за зимата. На втората година растенията развиват само един истински лист. Младите екземпляри започват да цъфтят на третата-четвъртата година. За да ги предпазите от студа, покривайте през зимата с листа, клонки или други материали.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Закалените повече издържат на студ

В зависимост от вида, сорта и физиологичното състояние растенията понасят различно студа. Ледените кристали, които се образуват в клетките, понякога причиняват напълно измръзване. Но друг път не са то...

Още не е късно за синята метличина

Повече от 500 вида метличина виреят в Европа, Азия, Северна Африка и Америка. Те са едногодишни, двугодишни или многогодишни растения. Въпреки че сме свикнали метличината да е синя, в природата и в ку...

Напръстникът се включва в дворната украса

Напръстникът (Digitalis purpurea) е едно наистина красиво растение, което си заслужава вниманието. Цъфти през юни, юли и август и това го прави много подходящо за дворните (а и не само за тях) цветни ...

Стиропор пази тиквите от загниване

Много скоро тиквите ще се налеят. Ще успееят ли да се запазят лъскави и здрави обаче за коледния тиквеник? Колкото и да са издръжливи, има ли обилни дъждове или от прекомерно напояване тиквите като ...

Начало