Градина » Размножаване на хортензия

 Размножаване на хортензия

Хортензията се размножава по няколко начина, като използването на семена изобщо не е подходящият метод за любители. Разделянето на растенията при прехвърляне в нова саксия е рисковано. Остава вкореняването на резници, което е много успешно, ако го сторите по правилата, които изисква точно капризната красавица, хортензията. Не забравяйте, че латинското й наиименование е „хидрангея”, което издава голямата й любов към водата.
1. За резници може да използвате всички клонки, които отстранявате напролет при оформяне на растенията. Ако не сте сторили това, най-използваният метод е през лятото да си направите резници от невдървенели клонки, които не завършват с цветна пъпка.
2. Всеки резник оформяйте така, че да е с дължина поне 10-12 см. При това отрезът да е с лек наклон. Да е около 2 см под мястото от където излиза лист, който обезателно трябва да премахнете. Там клетките са най-активни за деление и със сигурност е точката за образуване на желаните коренчета.
3. Намалете с по 2/3 петурите на останалите два или три листа. Така ще намалите изпаряващата повълхност и нежеланата загуба на вода.
4. Заредете в широка, плитка саксия най-подходящият за случая субстрат от пясък и торф.При липса на торф използвайте листовка от иглолистни растения, за да осигурите необходимата за растенията кисела реакция Подредете резниците, като мястото на отстраненият лист да е на дълбочина поне 2-2,5 см.
5. Най-важното изискване е, както почвената, така и въздушната влажност винаги да са високи. За целта не е достатъчно само да поливате редовно. Съдът с резниците обезателно трябва да е покрит с подходящ стъклен похлупак или с прозрачно форио, което да не се докосва до резниците. Периодично го повдигайте за да провнетрите.
6. Мястото, къдито ще поставите саксията за вкореняване трябва да е светло, но обезателно на сянка.
Когато спазвате тези условия, при температура 16-18°С , след около 20 дни ще имате вкоренени растения.

Автор: Д-р Анка Дончева

Представяме Ви:

Защитете стайния хибискус от жегата

Стайният хибискус, известен у нас като китайска роза, е особен дървовиден храст със средна големина. За негова родина се счита Индия и Китай, но се среща и в Америка и Африка. Листата на хибискуса ...

Лози с женски цветове се опрашват изкуствено

Има десертни сортове с едри зърна, добри вкусови качества, големи и красиви гроздове, но устройството на цветовете им е непълно. Прашецът е стерилен и не могат да се оплождат. На сортовете лози с...

Основни изисквания към дворната оранжерия

Оранжерията е задължителен атрибут почти на всяка градина. Зеленчуците, отгледани в нея, винаги служат за добро допълнение на трапезата. Когато няма възможност да разположите оранжерията по правилата,...

Сиво гниене тормози петуниите

Красивите петунии, които се кипрят на балкона, изведнъж посърват. По листата, стъблата и цветовете се появяват светлокафяви петна или налеп, който по-късно се покрива със сива плесен. Поразените част...

Начало