Градина » Миниатюрните рози - практически съвети

 Миниатюрните рози - практически съвети

• Не бързайте да презасаждате купената саксийна роза. Първо я поставете на светло място, засенчено от преките слънчеви лъчи, и я оставете да привикне към условията.
• Ако розата започне да увяхва скоро след покупката, направете й минипарник от целофанов плик. Грижите за розата в това време се заключават в опръскване и умерено поливане.
• Поливайте минирозата само с престояла на стайна температура вода. Полезно е на всяка втора или трета вечер да опръсквате листата на храстчето от долната им страна.
• Преместването (2 седмици след покупката) в свежа почва става много внимателно – розата е чувствителна към механичното повреждане на корените. Не отделяйте от корените й гранулите тор с продължително действие. Презасадете розата в саксия с малко по-голям размер, но главното е – по-голяма дълбочина на засаждане (с 5-7 см) от предишното положение.
• Садете розата само в плодородна почва. Самостоятелно можете да си направите смес от градинска почва, компост и пясък в съотношение 4:4:1. Добавете в субстрата комплексен тор с продължително действие.
• Направете на дъното на саксията дренажен слой с височина 2-3 см от дребни камъчета, керамзит или перлит. Не забравяйте да оставите свободен горния край на саксията на височина 2-3 см за поливане.
• 1 денонощие след засаждането розата се поставя на постоянното й място – добре осветено от слънцето, топло и с приток на свеж въздух.
• Своевременно изрежете увяхналите цветове.
• Оглеждайте редовно долната страна на листата за поява на неприятели.

Автор: Мария Николова

Представяме Ви:

Накарайте семената да никнат бързо

Старите опитни градинари прилагат в практиката си някои тънкости, чрез които предизвикват по-бързото поникване на зеленчуковите семена. Важно за тях е добрата подготовка на почвата, в която ще се зася...

Използвайте зеления камък и като тор

Зеленият камък е желязосъдържащ тор. Употребява се само на карбонатни почви. Такива са карбонатните черноземи край р. Дунав и Шумен, рендзините в района на Търговище и Преслав, карбонатните и ерозиран...

Юнски грижи за овошките

Младите дръвчета през месеца се подхранват с амониева селитра или размит в поливната вода пресен органичен тор. За ефекта от подхранването от първостепенно значение е постоянното поддържане на умерена...

Малината лесно прихваща рак

Причинител на бактериалния рак по малиновите храсти е бактерията Agrobacterium tumefaciens, която живее в почвата. Тя напада всички овощни видове. Малината силно страда от нея. Бактерията прониква в к...

Начало