Ако настъпва есенно застудяване, доматите може да се съхранят временно на купове. Покриват се с рогозки или растителни остатъци.
След два-три дни се подреждат в щайги за доузряване. Помещенията трябва да са със северно изложение и с по-малки прозорци. Не е необходима светлина - на тъмно доматите се оцветяват по-равномерно и в по-интензивно червено, макар и по-бавно. Температурата да е 14-15°С до 23-25°С при относителна влажност на въздуха 80-85 %. За да поддържате тези условия, проветрявайте помещенията. Доматите започват да зачервяват след 10-15 дни, през 3-4 дни се преглеждат, за да се отстраняват загнилите или болните плодове.
Един месец в хладилник, шест - във фризера
В домашни условия витамин С ще се запази в доматите, ако те се съхранят в хладилник за 3-4 седмици. Поставят се в най-долната част. Установено е, че едва след повече от един месец те губят вкусово-ароматните си качества.
Шест месеца издържат обаче във фризера. Има няколко начина за замразяване:
* Доматите се измиват добре, махат се дръжчиците, нарязват се на половинки, четвъртинки, малките може и цели. Подсушават се и се поставят в специалните торбички за фризер, като максимално се отстранява въздухът.
* Плодовете се бланшират в кипяща вода за 1 минута, изваждат се и се обелват. Държат се в пластмасов поднос във фризера за 30 минути. След това се поставят плътно в специалните торбички за фризер.
* Доматите се смилат, отстраняват се кожиците и семената. Поставят се в пластмасов съд, оставяйки пространство 2-3 см до капака.
На първо място, трябва да следите дали се появяват издънки под мястото на присаждане, които бързо и обилно могат да се развият. Те трябва задължително да се премахват, иначе могат да угнетят културния...
При нашите климатични условия, сеитбата на фасула започва през април и продължава до средата на юли, когато може да се отглежда като втора култура. Благоприятният срок за засяването му настъпва през п...
По своите хранителни качества лещата може да замени хляба, различните видове балур и грис, а в значителна степен и месото. В белтъка на семената й се съдържат почти всички незаменими аминокиселини, не...
У нас листните въшки се срещат навсякъде - живеят на гъсти колонии, може и поединично. Смучат сок от листата, леторастите, клонките, клоните, корените на полски, зеленчукови, овощни, горски култури и ...