Градина » Фитохормони удвояват реколтата

 Фитохормони удвояват реколтата

Всички знаят за съществуването на регулатори на растежа и развитието - хормони - при животните и хората. Но не на всички е известно, че сходни регулатори - фитохормони - имат и растенията. Те се изработват от клетките в нищожни количества, разнасят се по проводящата система и не само влияят върху растежа, цъфтежа и узряването на плодовете, но могат да въздействат и на съседните растения.

Разсадите са по-здрави с помощта на ауксин

Първият открит от учените фитохормон е ауксинът, той се образуват главно по върховете на стъблата, младите листа, пъпките, а влияе главно на корените. Ето защо се използват за ускоряване вкореняването на разсадите - те се пускат в разтвор на ауксини. Спускайки се от върховете на растенията надолу, този хормон потиска развитието на страничните пъпки, а това спира разклоняването на филизите. Ако се отскубне връхчето на стъблото, хормони престават да се отделят и страничните пъпки започват да растат. Получава се пухкаво храстче. На градинарите е добре известно, че ако не е имало опрашване, то плодове няма да вържат. Но ако се обработят с ауксин цветчетата на доматите, краставиците или патладжаните, то без оплождане се образуват безсеменни плодове.

Хиберелин маха семките

А какво ще кажете за домат с височина няколко метра, чиято реколта трябва да се събира със стълба? Това е напълно възможно благодарение на действието на фитохормона хиберелин, с който се обработва връхчето на разсада. Този хормон е открит в Япония. В много стопанства с хиберелин се пръскат цветовете на гроздето и по този начин се получават безсеменни плодове.

Един банан прави щайга зелени домати зрели

Но като че ли най-забележителният фитохормон е етиленът. Забелязвали ли сте, че в кухнята с газов котлон стайните растения се чувстват по-зле, а цветята във вазите увяхват по-бързо? Това е от действието на етилена, който се отделя при горенето в малки количества. Той предизвиква опадане на листата, повяхване на цветчетата, узряване на плодовете.
Етилен се отделя обилно от стареещите части на растенията. Ето защо, ако вие искате да съхраните по-дълго букета, от него трябва да се отстраняват увехналите цветя. А ако сте събрали зелени домати и искате те по-бързо да узреят, трябва да сложите между тях зрял домат, а може и банан, и да ги покриете. Като се използват препарати, отделящи етилен, може да се превозват на големи разстояния незрели плодове и в края на пътя да се предизвика тяхното бързо доузряване.

От здрав корен се получават повече женски цветове

На всеки градинар му се иска в неговата градина краставиците да дават по-малко безплодни цветове и повече плодове. Това може да се постигне, като се използва етилен, а така сьщо като се изменя съотношението между количеството на цитокинина и ауксина. Ако подземната коренова част на растенията е развита добре, то цитокинини се отделят повече, отколкото ауксини, и се образуват много женски цветчета, а значи и краставички.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Дръжте цикламата далеч от парното

Цикламите започват да цъфтят през октомври и навлизат във фазата на покой в края на зимата. През този период се препоръчва растението ежеседмично да се подхранва с течни комплексни торове, като се изп...

Изчистете старите бъчви

Правилно съхраняваните бъчви, използвани миналата година за направа на вино, сега могат да влезат веднага в употреба след закисване и опушване със сяра. Допуснали ли сте да се появи плесен, подготовка...

Запознайте се с многоетажния лук

При живораждащия (многоетажния) лук (Allium cepa var. proliferum) липсва период на покой, а при топъл климат той може да се развива постоянно. До образуване на цветното стъбло многоетажният лук не се ...

Разсадете целината

Засаждането на растенията на постоянното им място се извършва през май или през юни, което зависи от датата на засяване на семената за производството на разсад. Целината има дълъг вегетационен период,...

Начало