Диетични рецепти » Какво лекува копривата?

 Какво лекува копривата?

Копривата (Urtica dioica L.) е многогодишно двудомно тревисто растение с четириръбесто право стъбло, високо до 2 м, с пълзящо и разклонено коренище. Листата са срещуположни, назъбени, яйцевидни, тъмнозелени, с малки заострени прилистници. Цветовете са дребни, зелен, еднополови и събрани в съцветие реса в пазвите на листата. Мъжките цветове са 4 еднакви листчета и 4 тичинки, събрани в прави съцветия. Женските цветове са четирилистни, като две от листчетата са по-големи, имат едногнезден плодник с горен яйчник, събрани са в наведени съцветия. Плодът е малко сухо едносеменно орехче. Цялото растение е покрито с парливи власинки. Цъфти през май – септември.
Разпространява се из влажните места, покрай реките, пътищата, оградите и горите до 2000 м н.в. в цяла България.
За медицински цели се събират листата (дрога Folia Urticae) и коренището на растението (дрога Rhizoma Urticae).
Листата се берат преди и в началото на цъфтежа. Сушат се на сянка или в сушилния при температура до 50°С. Изсушените листа са с тъмнозелен цвят, без миризма и с нагарчащ тревист вкус. Допустима влажност 14 %. При брането да не се смесват л листата на гръцката коприва, която е с по-дребно стъбло, листата също са по-дребни с дълбоко врязани зъбци. Коренищата се вадят ранна пролет март или есен – октомври-ноември. Сушат се на сянка или в сушилня при температура 50°С. Изсушените коренища са без мирис и вкус. Допустимата влажност е 13 %.
Листата съдържат провитамин А, витамин С, В2, К, пантотенова киселина, гликозида уртицин, мравчена киселина, минерални соли, органични киселини, хлорофил, ацетилхолин, хистамин и др. А коренището - танини, скорбяла, минерални соли (главно на калция, органични киселини и др.
Билката има кръвоспиращо действие, усилващо средство – засилва защитните сили на организма и влияе благоприятно на обмяната на веществата. Употребява се при малокръвие, атеросклероза, жлъчни и чернодробни заболявания, кръвоизливи, хемороиди, лошо храносмилане, копривна треска и др. Външно – за фрикции при косопад, за компреси при рани и изгорено, за бани при отоци.
В народната медицина копривата намира приложение главно благодарение на нейното кръвоспиращо действие. То се дължи на значителното количество витамин К и дъбилни вещества в листата й.

Полезни рецепти:

• При маточни кръвотечения се използува запарка от коприва. Тя се приготвя от 15 г стрити сухи листа на една чаена чаша вряла вода, кисне се 10 мин. След охлаждане се прецежда и се пие по една супена лъжица 3-4 пъти дневно до пълно нормализиране на кръвотечението.

Внимание! В някои случаи копривата е противопоказна при жени с повишено съсирване на кръвта, при кръвотечения, предизвикани от кисти, полипи и други туморни образувания на матката и околните органи.

Отвара от коприва против косопад:

• 100 г коприва се вари 5-6 мин в 500 мл вода, охлажда се, прецежда се и се прибавя 500 мл оцет. С тази отвара вечер се масажира косата на главата, предварително измита без сапун. Процедурата трае 2-3 месеца.
• Заедно с това се препоръчва пиене на отвара от корените на копривата: 50г корени се варят в 200 мл вода 3 мин., охлаждат се 20 мин. и се прецеждат. Пие се по 1 с. л. сутрин и вечер преди ядене в продължение на две седмици.

За възстановяване на тонуса на матката след раждане:

• Взима се по 100 г от турта (цвят), водно пипериче и листа коприва. 2-3 с. л. от сместа се сипват в 500 мл вряща вода, вари се 3 мин. и се оставя да се охлади 20 минути. После се прецежда. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл преди ядене.

При липса на менструация:

• Взимат се равни части от 40 г клинавче, пчелник, корени гръмотрън, листа коприва, червен кантарион. 2 с. л. от сместа се варят в 500 мл вода 3 мин. Охлажда се 30 мин, след което се прецежда. Пие се 3 пъти на ден по150 мл, 15 мин преди ядене.

При бронхит:

• 1 кг мед се смесва с 20 г копривено брашно. От сместа се взима по 1 с. л. след обяд и преди вечеря.
• Смесват се по 1 с. л. троскот и ситно нарязана коприва се заливат с 400 мл гореща вода. Ври 5 мин и се прецежда. Пие се по 1 каф. чашка 3 пъти на ден преди хранене.

След мозъчен инсулт:

• Приготвя се смес от 100 г листа от коприва, 20 г жълта тинтява, 10 г подбел, предварително нарязани на ситно. 4 с. л. от сместа се заливат с 1 л гореща вода. Ври 15 мин. Прецежда се и се пие по 100 мл 3 пъти на ден.

При кашлица и бронхит:

• 1 с. л. добре изсушени и стрити на прах корени от коприва се заливат с 500 мл гореща вода. Добавят се 3 с. л. мед. Вари се, докато остане наполовина. Изпива се на 2 пъти. Лечението продължава 20-30 дни.

При артрит:

• 5 кг трина ( смес от оронените цветчета, листа, семена и класове при оформянето на купите сено), 300 г цвят, листа и корени от жълта иглика (дива) 500 г исландски лишей, 1кг листа, корени и стебла от коприва, 100 г мащерка. Всичко това се вари 10 мин в голям съд (котел, пълен догоре с вода). Излива се във вана или корито и болният ляга. Температурата на водата е поносима. Стои се, докато водата изстине. Отварата се запазва и се използува още 2-3 пъти, след като се затопли. Същата процедура може да се прави и с отвара от 1кг коприва.

При пресни рани и порязване:

• Напълва се бутилка с пресни листа от коприва. Залива се със спирт и се запушва с тапа. Стои на слънце 2 седмици. Намокрена марля с тази настойка, прилепена към раната или порязаната част, ускорява заздравяването и предотвратява инфекции. Ето защо препоръчвам във всеки дом да се приготви това "лекарство".

При диабет:

• Една шепа копривено семе се залива с 2 л гореща вода. Ври, докато остане един литър. Прецежда се и се пие вместо вода 5-6 пъти на ден.

При анемия:

• 500 г мед с восък, 250 г прясно краве масло, 150 г шипково брашно, 2 с. л. бял равнец, 2 с. л. жълт кантарион, 3 с. л. лъжици коприва. Билките се счукват в дървено хаванче и след това се смесват с останалите компоненти. От сместа се взема по 1 ч. л. 3 пъти на ден 15 мин. преди ядене.
• Ситно нарязана коприва се слага в сокоизстисквачка. Взема се по 1 с. л. сок и се смесва с 1ч. ч. сок от моркови. Приема се веднага след приготвянето. Трябва да се пие няколко седмици.

Автор: Неделка Митрева

Представяме Ви:

Шест причини да ядем супа

1. Позволява да запазите строен силуета си Когато основното ястие във вечерното ви меню е супа, вие приемате най-вече нискокалорични зеленчуци, богати на витамини. Супата на обяд пък спомага за п...

Зелев сок лекува черен дроб и язва

Отдавна зелето е известно не само като храна, но и като лекарствено растение. Тя съдържа калций, калий и витамините С, В1, 82, Р, К, никотинова киселина и много микроелементи. Ако при ферментацията (в...

Хранителните добавки

Съществуват множество храни и растения, които оказват изключително добро въздействие върху човешкия организъм. Но как да извлечем полза от тях, без да ги търсим или приготвяме специално, още повече, ч...

Отслабвайте бавно, но завинаги

За ефективното сваляне на килограми разговаряме с д-р Донка Байкова, доктор по медицина, специалист по хранене и диетика. - Доц. Байкова, вие винаги сте давали много полезни съвети на нашите чита...

Начало