Какво трябва да знаем за пилинга
Жизненият цикъл на клетките има продължителност 4-5 седмици, след това те умират, натрупват се на повърхността на кожата и ако не ги премахнем оттам, мътният, безжизнен тен, пъпките и лишеите са ни гарантирани. Истината е, че когато искаме да запазим колкото се може по-дълго здравето и младостта на епидермиса си, всекидневните водни процедури не са достатъчни - той се нуждае от редовно и основно третиране, другото име на което е пилинг.
Пилингът (от английското peel - излющване) е процедура, представляваща почистване на кожата в дълбочина. При това от повърхността на епидермиса се отделят всички мъртви клетки и в резултат тенът ни се освежава, порозовява, изглажда. Освен всичко друго пилингът стимулира възпроизводството на клетките и подобрява кръвоснабдяването им.
Видовете
Най-древният начин за почистване на кожата се състоял в елементарното нанасяне върху нея на хума или глина, разтворена с вода. Днес обаче разполагаме с безброй средства, които могат да бъдат разделени на две групи - химичен и механичен пилинг. В първия случай се използват специални течности, телове или кремове на базата на плодови киселини или ензими, които „разтварят” мъртвите клетки. Методът е особено ефикасен при заличаване на пигментни петна и следи от акне. Прилага се в козметичните салони и в дерматологичните кабинети, тъй като само добрият специалист е в състояние да прецени състоянието на кожата на една жена и в зависимост от него да реши киселини с каква концентрация ще използва и колко време ще ги остави да действат. По принцип химичният пилинг е противопоказен за притежателките на чувствителна кожа, също така не бива да се прави през пролетно-летния сезон и по-често от два пъти годишно.
Що се отнася до механичния пилинг, той е най-популярният, прост и безопасен начин да се освежим и подмладим. Средствата, с които се осъществява върху лицето, тялото, ръцете и ходилата, съдържат частици, наречени ексфолианти. Те могат да бъдат микроскопични пластмасови топчици, морска сол, минерали, ситно смлени пемза, маслинови и кайсиеви костилки, орехови черупки, восъчни гранули, кремооб-разни водорасли. Продуктите включват в състава си и активни миещи субстанции, както и различни омекотяващи, хидратиращи и подхранващи добавки.
Начин на употреба
* Най-добре е пилингът за лице да се прави вечер, преди лягане. Почистете кожата си от грима и докато е още влажна, нанесете скраба върху нея. Масажирайте се с кръгови движение в продължение на 1- 2 минути - посоката трябва да бъде от средата на челото към слепоочията, от ъгълчетата на устата към слепоочията и от средата на брадичката към меката част на ушите. След като приключите с масажа, измийте се с топла вода и не забравяйте, че третираната със скраб кожа се нуждае от защита, затова веднага нанесете мазен крем или маска.
* Ако след процедурата, вместо да се изглади и освежи, кожата ви се зачерви и започнете да усещате парене, това обикновено означава, че използваният продукт не е подходящ за вас.
* Специалистите препоръчват пилингът за ръце и крака да се прави по време на маникюра и съответно педикюра, а за тяло - веднага след вземането на душ или вана, защото тогава порите на кожата са най-широко отворени. Налага се да обърнете по-голямо внимание на проблемните участъци -горната част на ръцете, бедрата, дупето, лактите, петите. След пилинга нанесете тоалетно мляко или хидратиращ крем.
* Отстранявайте мъртвите клетки не по-често от 1 -2 пъти седмично, в противен случай ще лишите кожата си от хидролипидния слой, който представлява нейна естествена защита.
* Масажната ръкавица и луфата са ефикасни и евтини алтернативи на скраба за тяло, не бива обаче да се търкате прекалено силно с тях, за да не разраните кожата си.
* Никога не правете пилинг на зоната около очите!
Домашни пилинг-маски
Медена
Разтопете на водна баня 2 супени лъжици мед (температурата не бива да е много висока), снемете от огъня, охладете леко и добавете сока от половин лимон и супена лъжица овесени ядки. Маската действа великолепно върху груба, покрита с пъпки кожа. Тя едновременно я подхранва, освежава, избелва. Има и регенериращ ефект благодарение на включените в състава й овесени ядки.
С извара
Смелете в кафемелачката си 1 чаена лъжичка ориз и го смесете добре с 2 супени лъжици извара и половин чаена лъжичка зехтин. Загрейте леко сместа, преди да я използвате.
Морковена
Настържете голям морков и добавете към него половин чаена лъжичка размекнати във вода овесени ядки.
С морска сол
Смесете шепа морска сол с масло за тяло или със зехтин. Намажете тялото си с тази смес и я оставете да подейства няколко минути - докато се разтвори солта. После се масажирайте леко от глава до пети и накрая се облейте с голямо количество топла вода.
Автор: Татяна Стоянова