Кожата си има свое разписание
Кога е най-добре да я почистваме? Или пък да я глезим с хидратиращ крем? В кой точно момент трябва да се гримираме? Както целият организъм, така и нашата кожа е подвластна на определени биоритми. Искаме ли да функционира и да изглежда перфектно, трябва да се съобразяваме с тях.
6,00 Защитете се от бръчките
Докато спите, епидермисът ви губи голяма част от съдържащата се в него влага и на сутринта често ви изненадва с видимо дехидратиране. А сухата кожа се набръчква по-рано и по-дълбоко, особено ако правите много гримаси. От гледна точка на преждевременното състаряване нощта е твърде опасен отрязък от денонощието - дерматолозите отдавна са установили, че свикналите да я прекарват с лице, заровено във възглавницата, са много по-набръчкани от любителите на спането по гръб. По тази именно причина те ви препоръчват да овлажнявате кожата си преди лягане и веднага след събуждане. И естествено, да не спите по корем или настрани.
7,00 Забравете пъпките
Не че сега шансът те да ви загрозят с появата си нараства. Всъщност по-голяма е вероятността да им обърнете настойчиво внимание - настъпва един от часовете, през които човек изучава максимално критично лицето си. Утрото обаче не е най-подходящото време за изстискване на пъпки и черни точки - кожата е суха и механичното въздействие върху порите крие риск от инфекции. Ако все пак сте решили да се избавите от проблема, направете го след вечерната вана, когато порите ви ще се „отворят" благодарение на парата.
8,00 Прогонете стреса
Измъчената от него кожа се разпознава лесно по землистия оттенък и наличието на възпалени участъци. Искате ли да си върнете здравословната руменина, ще се наложи да преодолеете психическото напрежение с помощта на ароматотерапията – използвайте миещи средства, които ухаят на лавандула, известна с успокояващите си свойства.
9,00 Подмладете ce
Върхът на клетъчната активност настъпва през нощта и това е една от причините утрото да се смята много подходящо за премахване на мъртвите клетки, които пречат на епидермиса да диша. Съществува и още една причина - горе-долу по същото време тялото проявява максимална готовност да се избави от токсините. Така че пилингът в 9 часа не само ще ви помогне да обновите кожата си, но и да ускорите елиминирането на шлаките.
10,00 Заложете на естествения грим
Дано намерите сили в себе си да отидете на работа без грим и чак там да пристъпите към процедурата - това е единственият начин да изглеждате естествено през останалата част от деня. Помнете, че непосредствено след ставане от сън кръвоносните съдове на лицето и тялото са стеснени, поради което изглеждате доста по-бледи, отколкото сте. На всичко отгоре твърде вероятното отичане на тъканите е в състояние да промени леко овала ви. По тази причина много жени прекаляват с декоративната козметика сутрин, нарушават добрия вкус, престъпват здравия разум и заприличват на клоуни. Казано накратко, най-добре е да отложите грима за по-късно.
11,00 Поработете с пинсета
В момента нивото на адреналина, който ви помага да се борите със стреса, и това на ендорфините, позволяващи ви да превъзмогнете неприятните усеща
ния, е наи-високо, следователно изпитвате по-малко болка при мъчителни манипулации като оформяне на веждите или депилация. Правете ги преди обедната почивка, за да не се измъчвате прекомерно.
12,00 Скрийте се от слънцето
Обедното слънце - от април до октомври включително, е прекалено активно и жените, преминали прага на 30-те, трябва да се пазят от него, щом не искат да бъдат загрозени от тъмни пигментни петна. Освен всичко останало, пренебрежението към UV филтрите в козметиката и към предпазните мерки е най-прекият път, водещ до фатално набръчкване - специалистите вече са сигурни, че за образуването на една-единствена бръчка е достатъчно да изложите девет пъти лицето си на силно слънце между 12 и 14 часа.
13,00 Нахранете кожата с витамини
Всички те без изключение се усвояват по-добре с храната. Само че приетите заедно със закуската витамини вече са отделени по естествен път - сутрин организмът се настройва на вълна детоксикация. Затова пък, след като се наобядвате, всичко, постъпило в стомаха ви, се включва в обмяната на веществата и се усвоява през останалата част от деня. Колкото до най-важните за кожата витамини, сигурно знаете, че те са А, С и Е.
14,00 Привлечете вниманието
Изглеждате по-добре от всеки друг път. Тенът ви е свеж, понеже не сте се изтощили (пребледняването се дължи на умората), а кожата ви сякаш свети отвътре, тъй като в нея има достатъчно влага, но не и прекалено много себум.
15,00 Погледнете се в огледалото
Активността на мастните жлези достига своя връх и лицето ви започва да лъщи неприятно. Свръхпроизводството на себум е свързано с нивото на андрогените, а то винаги се покачва по обяд. Единственото, което може да ви помогне, е да попиете омазнените участъци с мека салфетка, да се напръскате със спрей с термална вода, да се подсушите деликатно и евентуално да се напудрите.
16,00 Обявете война на замърсената околна среда
Бъдете нащрек - въздухът наоколо започва да се замърсява с бесни темпове, а последствията за кожата ви са печални. Изгорелите газове я задушават, понижава се и количеството на кислорода, достигащ до тъканите, в резултат на което изглеждате направо съсипани.
Решението? Стига да имате възможност, намажете се с хидратиращ крем, в чийто състав влизат антиоксидантни витамини, неутрализиращи вредното въздействие на свободните радикали. Или поне вземете витамин С.
17,00 Разкършете ce
Физическите упражнения активизират кръвообращението и достъпа на кислорода до клетките и така се изявяват като верен приятел на красотата. Най-подходящият момент за тях е рано вечер, между 17 и 19 часа, когато мускулите и ставите са загрети, а енергийното ви ниво е високо.
18,00 Бъдете нежна със себе си
След интензивна тренировка трябва да внимавате много с козметиката. Когато кожата е силно затоплена - правили сте гимнастика, взели сте гореща вана или душ, естествената й бариера се нарушава и тя се оказва беззащитна пред лицето на различни дразнители. Налага се да избягвате кремове и тоалетни млека, съдържащи активни вещества като плодови киселини, да забравите за агресивните сапуни и парфюмите.
19,00 Избегнете зачервяването
Точно сега вашите кръвоносни съдове, подлагани от сутринта на въздействието на множество негативни фактори (студ, горещина, стрес), са най-разширени. Колкото повече хормони и химични съединения достигат до тях, толкова по-голяма е вероятността да „пламнете". Затова избягвайте да се нервирате и не пийте алкохол - дори чаша вино е в състояние да зачерви лицата на по-чувствителните хора.
20,00 Измийте съвестно микробите
На практика те никога не напускат повърхността на кожата, като една част от тях са болестотворни, а друга ги държи под контрол, пречейки им да се размножават. Странно, но приемането на вана или душ убива повече полезни микроби. Без паника! Тяхното количество се възстановява бързо!
21,00 Не се чешете
Ако ви е ухапало насекомо или имате алергичен пристъп, трябва да сте наясно: точно сега ще ви сърби най-много. Явлението е свързано с факта, че вечер притокът на кръв към кожата се усилва, вследствие на което дразненията от най-различен характер създават още по-неприятни усещания. Но това не оправдава желанието ви да се почешете - само ще вло-шите положението си.
22,00 Почистете, овлажнете
Времето непосредствено преди лягане е най-важният от всички моменти, посветени на грижите за красотата. Започнете със съвестно почистване - ще се избавите не само от грима, но и от себума, както и от всички замърсявания, натрупали се по повърхността на епидермиса. Що се отнася до нежната и уязвима област около очите, обработвайки я със специално тоалетно мляко и тоник, вие ще предотвратите появата на инфекции, тъй като ще отстраните микробите, които ги предизвикват. Не забравяйте и да хидратирате щедро кожата си - сега въпросната процедура е най-полезна, тъй като през нощта се губи най-много влага.
23,00 Наспете се
През деня, под въздействието на колебанията в хормоналния фон и на външните дразнители (стрес, замърсена околна среда), състоянието на кожата може да се промени - от подчертано суха до твърде мазна. По време на съня обаче тези нежелателни процеси спират и организмът започва да се самовъзстановява. Според най-нови изследвания деленето на клетките нощем протича два пъти по-интензивно от обикновено, произвеждат се и по-големи количества хормони на растежа, а техният враг, кортизолът - един от хормоните на стреса, почти изчезва от кръвта. Най-добре е да заспите в 23 ч, когато нивото на мелатонина, управляващ денонощните цикли на съня, достига своя връх.
Автор: Снежана Кънева