Спрете косопада с билкови отвари
Ако, докато се сресвате, по гребена остават малко косми, не се тревожете - това е нормално. Ако обаче за един ден от косата ви опадат повече от сто косъма, не е зле да се замислите. Причините за косопада са различни: промени в нервността или в хормоналната система, зле поддържана хигиена на главата, себорея, пърхот, прекарани вътрешни, кожни или венерически болести, хронично общо недохранване, напреднала възраст, по-рядко - наследствено у жените.
За да предпазите косата си от окапване, тя трябва да се поддържа чиста, да се сресва често и да се мие. При суха коса хигиенната баня е добре да бъде на 10 дни (желателно е предварително да я намажете със зехтин и да престоите с него 1 час). Полезен е яйченият шампоан или вместо него да втриете в косата си разбит суров жълтък. Мазната коса се мие веднъж седмично с топла вода и шампоан или серен сапун, катран, салицил, отвара от дъбови кори, яйчен белтък. Когато омазняването е дразнещо, косата се изплаква само с отвара от дъбови кори (2 с. л. билка в 500 мл вода).
Кои билки да изберем
Полски хвощ
Той тонизира окосмената кожа, подобрява кръвоснабдяването й и изсушава мазната коса. Правят се обтривания на корените на косите с отвара. Тя се приготвя така:
• 10 г сухи наситнени стръкове се варят 5 мин в 200 мл вода, след което течността се охлажда. Косата се изсушава на въздуха и час след това се изплаква с вода.
Мащерка
При суха коса и косопад. За да се овлажни окосмената кожа, да се намали лющенето и сърбежът и да се укрепи косъмът препоръчвам следния лосион:
• В 1 л червено вино се киснат 100 г свежи цветове за 30 дни. След като се прецеди, течността се съхранява на хладно. С нея се натриват корените на косите вечер 10 дни поред без измиване. При напреднало окапване процедурата продължава още 10 дни.
Коприва
За растеж и заздравяване на косъма ефикасно е действието на отвара от коприва.
• 100 г свежа коприва (или половин чаша стрита суха коприва) се вари 10 мин в 400 мл вода и се оставя да се охлади.
• Ако имате пърхот, прибавете 200 мл оцет към водата при варенето.
При тънка, оредяла или посивяла коса втривайте в нея вечер от следната отвара:
• 50 г коприва (листа или корени), няколко нарязани (2-3 с. л.) бръшлянови листа и чемшир се варят 10 мин в 1/2 л вода. След като се охлади и прецеди, течността се втрива всяка вечер в продължение на 10 дни, през което време не се измива. Косъмът укрепва, подобрява растежа и еластичността си.
Синя метличина
При косопад и пърхот пригответе запарка, с която натривайте окосмената кожа на главата по един път дневно (без измиване) в продължение на 10 дни. Ето и начина на приготовление:
• В 400 мл вряща течност (по 200 мл вода и оцет) се сипва 1 пълна с. л. наситнени сухи цветове. Кисне до изстудяване и се прецежда.
Хмел
Хмеловите шишарчици се берат в края на лятото и се сушат на сянка. Те укрепват косъма, премахват пърхота, успокояват сърбежа.
• Втрива се в косата отвара от 1 с. л. раздробени шишарки, киснати в 1 голяма чаена чаша кипяща вода, докато сместа изстине. Действието се усилва, ако към водата се прибавят корен от репей, коприва или корен от блатна тръстика.
Латинка
С пресен сок от цветовете с дръжките се мажат корените на косата и се оставя да съхне до един час. После се изплаква. Прилага се при слаба коса за стимулиране на растежа й.
Автор: Неделка Митрева