Тайните на боядисаната коса
Държим на цвета, с който се харесваме, и искаме да го запазим задълго, при това, без да си създаваме излишни проблеми. Подобно желание е напълно осъществимо, стига да знаем какви точно грижи трябва да полагаме за боядисаната си коса.
Преди боядисването
Заличаване на щетите
Без значение дали се боядисвате във фризьорски салон или в домашни условия, крайният резултат зависи най-вече от предварителната подготовка за процедурата. Защото, ако косата ви не е в добро състояние - например след тежка болест, раждане, неразумно излагане на слънце, ако няма блясък, лесно се заплита, цъфти и се къса, можете да бъдете сигурни, че боядисването ще влоши още повече състоянието й. Задачата ви е да започнете да я глезите, като й доставяте това, което й липсва. Прекрасно действат маските с бадемово масло (евентуално зехтин), затоплено на водна баня (около 3 минути) или в микровълнова фурна (20 секунди). Капнете известно количество в дланите си и нанесете върху дължините. Маската може да се държи както няколко минути, ако бързате, така и цяла нощ. Във всички случаи обаче увивайте главата си с полиетиленово или алуминиево фолио - топлината улеснява проникването на активните съставки. Тъй като маслото не е много мазно и увредената коса го попива без остатък, шампоан не е нужен. Изплаквайте маската само с топла вода. Важно! Не мийте косата си няколко дни преди боядисването - естественият себум защитава кожата на главата.
Веднага след боядисване
Задръжте пигментите
Слънчевата светлина и замърсеният градски въздух отнемат от блясъка на косата, правят я по-уязвима на външни агресии. Водата пък кара косъма да набъбва и така улеснява миграцията на пигментите. За да не се стигне дотам, вместо традиционния шампоан с прекалено силен измиващ ефект, вие трябва да ползвате някой от многото специални продукти за боядисани коси, които, благодарение на сравнително киселото си рН, задържат пигментите и затварят люспите на косъма. В комплект с тях вървят и балсамите от същата гама, оставящи фин защитен слой дори след измиването. Помнете обаче, че трябва да ги нанасяте не в корените, а по дължината на косата, особено ако тя е склонна към омазня-ване, много тънка или рядка. Ако пък състоянието й е почти критично, вместо балсам, след всяко измиване слагайте маски. В тях има повече активни вещества, чиято задача е да подхранват, хидратират, изглаждат люспите и даже да регенерират в дълбочина.
Между две боядисвания
Освежете цвета
Много известни марки предлагат специални шампоани и балсами за коси, оцветени в руса, кестенява или червеникава тоналност. Обогатени с пигменти, но без окислители или амоняк, те не ви заплашват нито с изсветляване, нито със загуба на блясък, а само подсилват вече поизбледнелия първоначален цвят и така ви дават възможност да поотложите във времето следващото боядисване. Много важно в случая е да спазвате точно времето за приложение, указано върху опаковките, и да не си правите експерименти, за да не съжалявате горчиво впоследствие.
Подсушавайте почти напълно косата си, преди да включите сешоара. Добрите фризьори твърдят, че това е сигурен начин да запазите задълго мечтания цвят.
Кога да се боядисате отново?
Използвате трайна боя, съдържаща амоняк
Около месец след предходната процедура,когато корените прорастват и започнат да се набиват на очи.
Разчитате на оцветяване „тон в тон" с безамонячна боя
Изчакайте от 6 до 8 седмици, но не отлагайте повече - косата ви ще започне да изглежда твърде безжизнена.
Доволна сте от своя шампоан-оцветител
Тогава го прилагайте на всяко шесто или осмо измиване, като го редувате с миещ продукт за честа употреба.
Автор: Татяна Стоянова