7 обяснения на косопада
Дали сме здрави - за това може да се съди и по състоянието на косата ни. Започне ли да капе, значи нещо не е наред. Но какво по-точно? Сигурно знаете, че човешкият косъм живее от три до пет години и след като падне, израства отново още двайсет-двайсет и пет пъти. Факторите, които възпрепятстват неговото поредно, програмирано от природата „изникване" от скалпа, са многобройни: хормонален дисбаланс, стрес, преумора, силен емоционален шок...
Смяна на сезоните
През пролетта и лятото косата расте по-бързо благодарение на слънчевите лъчи, които активизират производството на хормони. Дойде ли есента обаче, ситуацията става доста неприятна - човек започва да намира двойно и тройно повече косми по възглавницата и между зъбците на гребена си.
Решението: Ще си помогнете с хранителни добавки, съдържащи витамини от група В, олигоелементи и аминокиселини.
Силен стрес
Без значение дали става въпрос за перманентно напрежение, свързано с делнични грижи, или за сериозен емоционален срив (траур, болест, раздяла), растителността върху главата ви, тази „черна кутия" на организма, се превръща в огледало на вашите психологически проблеми.
Решението: Магнезият, който нормализира работата на невротрансмитерите, има доказан успокояващ ефект. Вземайте го под формата на хранителни добавки в продължение на 6 - 7 седмици и всичко ще бъде наред. Не е зле обаче да се консултирате с терапевт.
Контрацептиви
Някои орални средства за предпазване от забременяване могат да повлияят зле върху скалп, предразположен генетично към себорея и/или косопад.
Решението: Обсъдете положението с гинеколога си, който най-вероятно ще реши, че трябва да ви предпише контрацептив с по-ниска дозировка.
Внимание!
• Бъдете нащрек в периоди на силна преумора.
• Не допускайте организмът ви да страда от недостиг на желязо, до който се стига при силни месечни кръвотечения, след поставяне на спирала против забременяване, заради диети, изключващи месото.
• Не четкайте косата си, докато е още влажна.
• Имайте предвид, че шампоаните срещу пърхот съдържат различни агресивни субстанции и определено изтощават косъма, затова ги използвайте само при нужда.
Драстични диети
Протеините, сярата, цинкът, желязото и витамините от група В са жизненоважни за доброто състояние на косата. Така че започнете ли някоя неразумна, полугладна диета, сърдете се на себе си.
Решението: Хранителните добавки, съдържащи богатата на витамин В бирена мая, ще ви дадат възможност да активизирате израстването на нови косми.
Правилното поведение
• Избягвайте наситените мазнини, увеличете количеството на протеините в храната си.
• Спрете да пушите, тъй като никотинът намалява еластичността на кръвоносните съдове.
• Спортувайте - физическата активност помага на организма да изхвърля по-бързо токсините и активизира микроциркулацията.
• Масажирайте скалпа си, за да засилите притока на кръв към корените и да стимулирате растежа на косата,
• След като се измиете с шампоан, обливайте главата си с много вода.
Раждане
Рязкото спадане на хормоналното ниво поднася неприятна изненада на младите майки - обилен косопад в комбинация с влошено състояние на косата. Те обаче не бива да продължават по-дълго от шест месеца след раждането.
Решението: Ако преди щастливото събитие косата ви е била здрава и жизнена, ще трябва да се въоръжите с търпение и да изчакате да мине половин година. В противен случай се налага да се консултирате с дерматолог.
Менопауза
Проблемите започват четири или пет години преди нея и обикновено се изразяват в леко изтъняване на косъма или общо разреждане на косата.
Решението: Ще ви го подскаже добър ендокринолог.
Щитовидна жлеза
Когато тя е свръхактивна или, напротив, със закърняла дейност, здравето на косата се оказва изложено на голяма опасност - симптомите са косопад, бавен растеж, изсушаване, накъсване в краищата.
Решението: Направете си изследвания, които ще установят състоянието на щитовидната ви жлеза, и идете на лекар.
Автор: Стела Златева