Градина » Цветята боледуват, сгрешим ли в грижите си

 Цветята боледуват, сгрешим ли в грижите си

Колко е тъжно и обидно, когато любимото ви растение заболее или още по-зле – загине. Още по-тежко е, когато се случи подобно нещо със скъп екземпляр. Може ли да се избегне това? В болшинството случаи – да. Защото растенията страдат по-често не от вредните насекоми, гъбични заболявания или вирусни инфекции, а от неправилни грижи.
Често се случва да не отчитаме изискванията към водата, почвата, светлина и топлината на нашите растения. Не знаем или не се интересуваме от най-комфортната им влажност на въздуха.
Най-често растенията загиват по чисто банални причини – например, от пресушаване на почвата в периода на активен растеж или от преовлажняване през зимата. При последния случай хората смятат, че растенията изглеждат по-зле, тъй като не им достига вода и затова често преполиват. За да познаете нуждите на растението, се вгледайте в листата му. Ако е преовлажнено, то листата пожълтяват, субстрата и почвата в саксията се покрива със зелен налеп, а при недостатъчно вода листата потъмняват.
Стайните растения не понасят резките колебания в температурата на въздуха. За това не е излишно да си спомните, когато дърпате пердетата вечер. Така растенията през деня остават над топлия радиатор до прозореца, а през нощта се преохлаждат, скрити зад пердетата. Те могат да изпаднат в шок.
Нежните растения, ако им се е паднало място между вратата и прозореца, могат да загинат от студени въздушни течения. Затова трябва да проверите дали няма отвори в рамката на прозореца.
Друг проблем е недостатъчната светлина. В тъмния ъгъл растението може да пострада толкова, че да увехне. А в летните жеги на слънчевия прозорец субстратът в тъмната саксия може да се нагрее дотолкова, че да загине или силно да пострада кореновата система на растението.
Могат ли да се избегнат тези неприятности? Разбира се! Но при условие, че знаете потребностите на своите зеленолистни питомци и обръщате внимание на техните симптоми. Ако не се боите да се учите и да търсите информация за своите любимци, то тогава можете да изберете сред най-претенциозните растения и да се радвате на красотата им.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Отгледайте си ананас в саксия

Ананасът е сред най-впечатляващите южноамерикански плодови култури, прекрачили Атлантическата водна шир и намерили широки обятия в Азия, Австралия и Европа. Той е дете на не особено приятни екологични...

Оберете ремонтантните малини

Беритбата на плодовете от ремонтантните малинови сортове (Люлин и Херитидж) обикновено започва към 15-20 август, в по-топлите или по-прохладните райони –около една седмица по-рано или по-късно. Растен...

Защо карфиолът има кухи глави?

В стремежа си да имат по-голям добив мнозина градинари се "престарават". Трябва обаче да знаят, че цветното зеле натрупва по-големи количества нитрати, ако се прекали с азотното подхранване. От това п...

Снежни топки в двора посред лято

Дълга е поредицата от калини и твърде разнообразни по цвят и форма на листата и плодовете са те. Познати са близо сто диворастящи и култивирани вида от рода Калини (Viburnum) към семейство Caprifoliac...

Начало