Още рецепти » Възпитайте детето да бъде победител

 Възпитайте детето да бъде победител

Как да научим детето да цени себе си? Това е и лесно, и сложно едновременно. Всъщност детето трябва да се обича истински и правилно да се възпитава. Тогава половината от самоуважението ще „проникне” в детето ви заедно с вашата любов, а втората половина ще дойде заедно с неговите първи, макар и съвсем детски успехи.

Самооценка за шестица

От 1 до 5 години за всички деца е свойствено усещането за всемогъщество. Това им позволява да се приспособят към този сложен свят, в който са попаднали. На езика на психолозите такова чувство на всесилие се нарича грандиозна самостоятелност и на нас, родителите, до определена степен е необходимо да помагаме на своето дете, поддържайки тази илюзия, за да му помогнем да стане победител в живота.

Постоянно го ободрявайте.
„Ти можеш да построиш кула!”, „Ти беше най-красивото момиче на забавата”, „Това твоята рисунка ли е? Колко е кракива!” - жизнеутвърждаващите и подтикващите към действие реплики просто са необходими на детето, особено от родителските уста. Такава поддръжка помага да се сформира у малкия човек вътрешно безусловно самоуважение. Той ще израсне активен и уверен в себе си. Силата на вашите думи е способна да повиши самооценката дори на несъществуващи достойнства. „Ти си моята принцеса, красавица!” - твърди любящата майка на своето малко дебеличко дете и - о, чудо - минават 20 години и девойката, външните данни на коята са далече от приетите признаци на красота, е уверена в своята неотразимост и с удоволствие наблюдава своето отражение в огледалото. И като следствие - успех при противоположния пол и щастлива женска съдба. Ето какво значи правилната насоченост, заложена в детството.

Когато е нужно, помагайте.
Ако чувствате, че детето се оценява ниско, предложете му занимание, в което то може максимално да изрази себе си и по такъв начин да израсне в собствените си очи. Един ще се прояви в спорта, друг в пеенето, рисуването, танците... И тези постижения задължително някой ще забележи, ще се възхити и похвали. Чуждите положителни отзиви също се записват на съзнателно или подсъзнателно ниво и работят за самоуважението.

По-често хвалете детето.
Повод винаги може да се намери. Нищо, че задачата е изпълнена неправилно, порадвайте се на това колко внимателно детето се е подписало на своя лист. Отбелязвайки неточностите и грешките, веднага направете акцент върху успехите на детето. Обръщайте неговото внимание дори на най-незначителните постижения.

Работа над грешките

Периодът на грандиозна самостоятелност преминава и към шестата, седмата година може да се смени с фазата на съмнения, страхове, осъзнаване на това колко много предстои да научи и да опознае. Детето още не е толкова уверено дали ще може да нарисува къща, да научи дълго стихотворение, да завърши училище и университет с отличен успех.. То, разбира се, се опитва, говорейки с езика на възрастните, да бъде компетентно и ефективно на своето равнище. Но някои опити естествено търпят фиаско - и в този момент детето трябва да се насърчи, иначе ще израсне губещ човек.

Колкото може по-рядко се дразнете на своето дете.
Да, децата могат да ви ходят по нервите. Но вашата досада и недоволство формират у детето губеща стратегия в живота и те изпускат нивото на своето самоуважение. Затова сдържайте се! Поемете повече въздух, задръжте и пребройте до 10 - просто е, но върши работа. Имайте предвид обаче, че и в похвалите трябва да има мярка. При детето, възпитаващо се в атмосферата на хиперопека и непрекъснато превъзнасяне на неговите достойнства, още повече несъществени и мними, се изработва стереотип на инертност към всякакъв род трудности, повишена самооценка и извънредни претенции към обществото. Жизненият принцип: „Първо аз, после всички останали” или „Аз съм най-добрият, на мен всички са длъжни” не води към успеха.

По-малко критикувайте.
Съмненията в себе си и детските комплекси са един от факторите за развитие личността на детето, но само в този случай, ако те под вашия придирчив поглед не прерастват в самобичуване, безпомощност и апатия. Какво ще стане с детето, чиито родители казват:”Аз на твоите години бях постигнала много” и „На кого приличаш такава мекушава, отпусната?”, „В сравнение със сестра ти твоите способности са по-ниски от средното”... Детето или завинаги ще загуби самоуважение и вяра в себе си, или през целия си живот ще ви доказва обратното. При първия вариант то ще остане безинициативно, нецелеустремено, вечно ще чака вашите ценни указания и както в детството ще търси одобрение. За никакво уважение към себе си не може да става дума. Вторият вариант е лош с това, че бясната воля и решимост в достижението на поставените задаче не се подкрепят от чувството на самоуважение и самоудовлетвореност. Каквито и да са успехите, струва ни се, че това е малко, трябва по-голям резултат. Това води до хиперкомпенсация, а тя е физическо и психическо изтощение. Ето защо е важно още в детството да се балансира самооценката на човека, така че неговото желание да преуспее да не атрофира или да се превърне в налудничавост.

Никога не допукайте неуважение към себе си, бъдете за своето дете образец на висока самооценка и самоуважение.
Ако вие покорно се вслушвате в думите на свекърва си или позволявате безпардонно да ви тъпчат, то на вашето дете ще му бъде трудно да усвои уроците на самоуважение, каквото и да му говорите. Затова забранете да ви повишават глас, изисквайте извинение за грубостта, не допускайте вашето мнение да бъде игнорирано. Тогава на детето ще му бъде по-лесно да действа по аналогия и ще осъзнае същността на това понятие самоуважение.

Автор: Весела Гигова

Представяме Ви:

Вашите торти

Торта Мока Прoдукти: 8 яйца, 1 и 1/2 ч.ч. захар, 3 ч.ч. ситно смлени бадемови ядки, 19 с.л брашно, 1 с.л нескафе, 1 доза маслен крем или сметана, ароматизирани с екстракт от кафе или есенция, каф...

Цветя за тъмните ъгли на дома

За отглеждането на повечето стайни растения се изисква добре осветени помещения, затова те се разполагат на первазите или близо до прозорците. Но някои зелени приятели може да се развиват и в дълбочин...

Изпитаните лекове на баба

Кой от нас, въпреки желязната си вяра в официалната медицина, не прилага от време на време средства за лечение, предавани от поколение на поколение в семейството му. Тези „бабешки" рецепти не вредят, ...

Вълшебен чай за вашата градина

Растението е познато с няколко имена, наричат го пирински, мурсалски, македонски чай, някъде - и миризлив бурен. Расте на сухи, варовити и каменисти места. Естествени находища има над 2000 м надморска...

Начало