Още рецепти » Детският имунитет

 Детският имунитет

Имунитетът, това е способността на организма да се защитава от вируси, бактерии, химични натравяния и т.н. Всички родители искат чедото им да бъде здраво, но докато то само не си изработи защита срещу многобройните микроби и вируси, болестите са неизбежни.

Признаци на слабия имунитет

Ако още през първата си година чедото ви боледува от вирусни инфекции, кара пневмония или бронхит, това е сигурен знак, че имунитетът му не е изграден напълно или пък не функционира правилно.

Фактори, отслабващи защитната система:

• глисти
• инфекциозни вирусни заболявания
• хирургически интервенции
• някои лекарства (например антибиотици)
• неправилно хранене, недостиг на витамини, заседнал начин на живот.

Начини за укрепване

Медикаментозен

Приемат се различни препарати, изготвени на базата на природни имуностимулатори. Към тях спадат ехинацеята, астрагалусът, женшенът, червената детелина, жълтият кантарион, змийското мляко, чесънът, девесилът. Важно е да се знае, че се вземат само по лекарско предписание - правилото няма изключения, дори когато става въпрос за най-безобидни на пръв поглед билки.

Физиологичен

За да се стимулират естествените защитни сили на хлапето, много важно е то да се храни пълноценно, да не се навлича с много дрехи и да се движи колкото се може повече.

Здравословни процедури

Закаляване

Трябва да става постепенно и да доставя удоволствие на малкия човек. Т. нар. въздушни бани се правят от най-ранна възраст, като за целта е нужно да извеждате редовно наследника си навън. Другият начин да го калите е да го обливате с вода, чиято температура се понижава постепенно. Започнете с 37° С, след два дни я намалете с половин градус и продължете по същия начин, докато стане 14° С. На финала разтрийте енергично хлапето с хавлиена кърпа.
Важно: този вид закаляване е подходящ за деца над 1 година. За съвсем малките се препоръчват контрастни вани на краката: в едно легенче налейте вода с температура 37° С, в друго - с пет градуса по-ниска. Потопете ходилата на малчугана - първо в топлата вода (2 минути), после в студената (1 минута), повторете няколко пъти и завършете с топлата. Разтрийте краката му с кърпа.

Масаж на биологично активните точки

Те се намират от двете страни на ноздрите, между веждите, върху меката част на ушите. Масажирайте ги с леки кръгови движения. Ето и три упражнения специално за ушите:
1. С кутретата на двете ръце натиснете ушните миди на хлапето в посока напред, към лицето, после с помощта на останалите пръсти ги прилепете към главата. Повторете няколко пъти с бързо темпо.
2. Хванете с палеца и показалеца на всяка ръка меката част на ушите, дръпнете надолу, отпуснете. 5-6 пъти.
3. Пъхнете палците в отворите на слуховите канали и ги притиснете с показалците. Натиснете леко и масажирайте с въртеливи движения около 20 - 30 секунди.



Правилно хранене

За да има достатъчно защитни сили, хлапето трябва да консумира редовно млечни продукти, месо, риба, зеленчуци и плодове. Най-добрите приятели на имунитета са: броколито, тиквата, тиквичките, сьомгата, зехтинът, пуешкото, цитрусите (при условие, че детето не е алергично). При всяка смяна на сезоните е добре да приема витаминни комплекси, съобразени с неговата възраст.

Автор: Весела Гигова

Представяме Ви:

Кои са най-сериозните усложнения при грип

Най-податливи на грипните вируси и усложнения са децата, старите хора и хронично болните. Сред сериозните последици са бронхитът и пневмонията. Бронхитът е продължение на грипа, от което най-често бо...

Подгответе мястото за новите фиданки

Преди да засадите нови овощни дръвчета, трябва да извършите някои задължителни мероприятия. Те се отразяват благоприятно върху засаждането, прихващането, отглеждането и развитието на фиданките. Ако ...

Поставете сами фототапет

За да се насладите на красотата на необикновени морски брегове, високи скали, водопади, да се любувате на екзотични растения и животни, не е задължително да пътувате “през девет планини в десета”. ...

Край на сезонния косопад

През есента, казват дерматолозите, освен листата от дърветата пада и косата. Сериозно ли е положението, можем да преценим сами и след това да вземем съответните мерки. Няма място за паника С...

Начало