Още рецепти » Как да се лекуваме с грах?

 Как да се лекуваме с грах?

Грахът е древно културно растение, известно от 4 в. преди н.е. Учените считат за негова родина Крим, Кавказ, Средна Азия и Иран. По тези места и днес се среща диворастящ грах. Вероятно той е бил култивиран в Западна Азия. Грахът е бил широко разпространен в Древна Индия, където е имал особено санскритско название „харензо”, и в Древен Китай, където се е явявал символ на плодородие и богатство. В Древна Гърция и Древния Рим е бил продукт от
първа необходимост.

Полезни качества

Грахът съдържа два пъти повече белтъчини от пшеницата и ръжта. Превъзхожда по калоричност говеждото месо, по хранителност не отстъпва на елдата и ориза, а по съдържание на нишесте се равнява на картофите. В неговите зърна се съдържат много витамини – А, Вг В2, С, РР, а също така микроелементи – желязо, калций, калий. И в зеления, и в сухия грах има значителни количества селен и фолиева киселина. Освен това целулозата, която съдържа, изчиства организма от шлаките и излишните течности. Затова диетолозите препоръчват да се консумира повече грах при анемия, атеросклероза, затлъстяване, за профилактика на базедовата болест.
Дори половин чаша със свежи грахови зърна дава на организма ни 1/2 от дневната доза никотинова киселина. Тя участва активно в борбата с атеросклерозата, рака, астмата и регулира нивото на холестерола в кръвта.

Изпитани рецепти:

Народната медицина препоръчва ежедневно да се консумира грах при лечение на диабет, туберкулоза, витилиго. Освен това грахът е много добро диуретично средство. Ако пиете ежедневно, в продължение на месец по 2-3 чаши гореща отвара от грах, ще изхвърлите камъните от бъбреците и пикочния мехур.

При абсцес и фурункулоза прилагайте комплексно лечение:

• В продължение на 14 дни приемайте сутрин на гладно по 2 с. л. от лечебната смес. За целта смесете по 3 с. л. сух грах, ориз и олющено просо. Смелете всичко в кафемелачката и запържете за 3-4 мин в тиган с дебело дъно, при непрекъснато бъркане. След това залейте с чаша вряща вода и варете 7 мин. Прехвърлете в буркан, охладете и съхранявайте в хладилник.
• Вечер преди сън правете топъл компрес на възпаленото място. Смелете в кафемелачката сух грах и залейте полученото брашно с гореща вода, така че да се получи каша. Поставете кашата върху кожата и бинтовайте. Правете процедурата до пълно излекуване.

При киселини в стомаха:

• Преди хранене старателно сдъвквайте и поглъщайте 3-4 зърна зелен грах или предварително накиснат сух грах(в никакъв случай варен грах).

При анемия:

• Всеки ден приемайте на закуска по 3-4 с. л. консервиран или пресен грах.


При екземи, гнойни рани, синини от ударено:

• Налагайте болните места с топъл компрес от намачкани неузрели грахови зърна. За да постигнете по-добър ефект, смесете 1 с. л. пюре от грах с 1 ч. л. разбит на пяна яйчен белтък.

При изгаряния:

• Ако изгореното място е останало без кожа, посипете откритата тъкан със смлени на прах сухи грахови зърна.

За подобряване работата на главния мозък:

• Яжте 4-5 пъти на ден по 1 ч. л. сухи грахови зърна, като отпивате топла вода.

ВНИМАНИЕ!

Грахът е противопоказен при подагра, остър нефрит, възпаление на стомаха и червата. При язва на стомаха и дванадесетопръстника грахът се разрешава само под формата на пюре.
На възрастните хора се препоръчва да употребяват граха и другите бобови култури само добре сварени. За да избегнете подуване на корема и отделяне на газове, приготвяйте ястията от грах с много моркови и ги яжте с хляб.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Как да сготвим пържолите

Кюстендилски пържоли Прoдукти: 5 свински пържоли, 10 скилидки чесън, 2 с. л. брашно, олио, сол и черен пипер. Нaчин на приготвяне: Начукваме пържолите с дървено чукче, поръсваме ги със сол и че...

Как да премахнем лошия дъх в устата

Лошият дъх от устата се среща често сред хората и се появява при почти всички заболявания и възпаления на гърлото, устата, носа, белия дроб, при стомашно-чревни заболявания, чернодробни, бъбречни, диа...

Децата - какво не бива да им казваме

Често, завърнали се вкъщи изморени и изнервени, на ръба на изтощението, си го изкарваме на най-невинните - децата. Достатъчна е само една погрешна стъпка от тяхна страна, за да им наговорим необмислен...

Кладенецът – красота и удобство

Добиването на вода от собствени водоизточници е популярно у нас в населените места, които не са водоснабдени или имат проблем с редовното подаване на вода. В тези случаи най-често се разчита на подзем...

Начало